Europa i USA razem "mogą tworzyć fakty". Korekta Obamy

- Europa i USA razem mają tyle siły, by tworzyć fakty, które inni, w tym Chiny, będą musieli respektować - stwierdził w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Berlinie Janusz Reiter, komentując środowe przemówienie Baracka Obamy pod Bramą Brandenburską.

Niemcova kandydatką na premiera Czech

Będąca głównym ugrupowaniem czeskiej koalicji rządowej centroprawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) ogłosiła, że jej kandydatką na nowego premiera jest dotychczasowa przewodnicząca Izby Poselskiej Miroslava Niemcova.

Polak porwany u wybrzeży Nigerii

U wybrzeży Nigerii piraci uprowadzili załogę statku pływającego pod singapurską banderą, w tym polskiego marynarza - poinformował rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki. Do uprowadzenia doszło w ubiegły czwartek.

Dolce & Gabbana skazani za oszustwa podatkowe

Na rok i 8 miesięcy więzienia skazał w środę sąd w Mediolanie włoskich projektantów mody Domenico Dolce i Stefano Gabbanę, oskarżonych o oszustwa podatkowe na sumę 200 milionów euro. Czworo ich współpracowników otrzymało wyroki poniżej 2 lat w zawieszeniu.

Europejski cios w rosyjską mafię. Przy udziale polskiej policji

19 przestępców zatrzymano w międzynarodowej operacji policyjnej przeciw gruzińskiemu gangowi Kutasi, który jest jednym z najważniejszych klanów kontrolowanych przez rosyjską mafię. Przestępcy zostali złapani na terenie kilku krajów UE. Akcję wspierała m.in. polska policja.

Berlusconi przegrał w Sądzie Konstytucyjnym. Jeszcze jedna instancja i pójdzie siedzieć

Włoski Sąd Konstytucyjny odrzucił apelację byłego premiera Silvio Berlusconiego od wyroku skazującego go na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe. Pod koniec maja Sąd Apelacyjny utrzymał werdykt wydany w 2012 r. Obrońcy Berlusconiego wnosili o ponowne rozpatrzenie sprawy z powodu rzekomego "złego nastawienia" sędziów do oskarżonego. Argument upadł. Teraz Berlusconiego może uratować już tylko Sąd Najwyższy.

Zwrot w sprawie CO2. Klęska Polski w komisji

Komisja środowiska w Parlamencie Europejskim poparła w środę opóźnienie aukcji części pozwoleń na emisję CO2, czemu sprzeciwia się Polska. Głosowanie plenarne PE w tej sprawie spodziewane jest na początku lipca. - Nie jestem zdziwiony, że komisja do spraw środowiska przyjęła takie stanowisko - skomentował minister środowiska Marcin Korolec.

Łotwa dołączy do eurogrupy

Po raz pierwszy w spotkaniu ministrów finansów eurolandu udział weźmie Łotwa, która chce zastąpić swoją walutę euro już 1 stycznia 2014 roku. Oprócz przyjęcia euro przez kraj nadbałtycki tematem rozmów będzie sytuacja na Cyprze i w Grecji oraz bezpośrednie dokapitalizowanie banków z funduszu ratunkowego eurolandu.

Rosja lekceważy plan Obamy ws. redukcji arsenałów jądrowych. "To niepoważne"

Wicepremier Rosji skrytykował propozycję Baracka Obamy redukcji w obu krajach arsenału jądrowego. - To niepoważna propozycja, w czasie gdy USA buduje tarczę antyrakietową - powiedział agencji Reuters Dmitrij Rogozin. W podobnym tonie - jeszcze przed mową Obamy - wypowiedział się prezydent Władimir Putin. Jego zdaniem, Rosja nie może dopuścić do obniżenia efektywności własnego potencjału nuklearnego.

MSZ apeluje do Białorusi, po karach dla Polaków

MSZ apeluje do władz Białorusi o respektowanie prawa mniejszości narodowych do kultywowania swojej tożsamości i historii - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki. Apel to reakcja na karę grzywny dla dwójki Polaków za ustawienie krzyża upamiętniającego żołnierzy AK.

Obama w Berlinie: Zredukujmy arsenał jądrowy o jedną trzecią

- Chcę wraz z naszymi sojusznikami zredukować strategiczną broń atomową i gotowe do użycia głowice nuklearne o jedną trzecią - zapowiedział prezydent USA Barack Obama podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską. Dodał, że wspólnie z krajami NATO i Rosją będzie pracował nad zmniejszeniem liczby broni taktycznej.

Data kanonizacji Jana Pawła II ustalona? Włoskie media spekulują

24 listopada - to nowa data, jaka pojawiła się w hipotezach włoskich mediów na temat terminu kanonizacji Jana Pawła II. Ceremonia zostałaby wówczas połączona z uroczystością zamknięcia ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary, którego dokona papież Franciszek.

Obama pod Bramą Brandenburską: arsenał atomowy będzie zmniejszony o 1/3

Tłumaczył się już z inwigilacji obywateli UE w rozmowie z kanclerz Angelą Merkel, potem przemówił do samych Niemców pod Bramą Brandenburską. Barack Obama porwał berlińczyków swoją swobodą, zdejmując marynarkę, nim na dobre zaczął przemawiać, a później obiecał publicznie m.in. likwidację więzienia Guantanamo.

W Phenianie szkolą się z "Mein Kampf"? "To kalumnie podłych szumowin"

Południowokoreańskie media opublikowały informację, iż najwyżsi urzędnicy w Pjongjangu otrzymali do studiowania kopie "Mein Kampf". Czytanie ideologicznego manifestu Adolfa Hitlera ma służyć do wyciągnięcia nauki z początkowych sukcesów III Rzeszy. Pjongjang szybko zaprzeczył doniesieniom i ostro zaatakował ich autorów.

W Berlinie Obama tłumaczył się z PRISM

Podczas swej pierwszej prezydenckiej wizyty w Berlinie Barack Obama nie uciekł od afery PRISM. Po stwierdzeniu Angeli Merkel, iż w internetowej inwigilacji trzeba zachować równowagę pomiędzy pozyskiwaniem informacji a ochroną prywatności, prezydent USA powiedział, że jego zdaniem to właśnie się udało osiągnąć amerykańskiemu wywiadowi.

Kim wypoczywa z klasą. Ma luksusowy jacht

Kim Dzong Un, młody dyktator Korei Północnej, której obywatele żyją biedzie i nierzadko przymierają głodem, czerpie pełnymi garściami z przyjemności życia. Jak ustalił portal "NK News", "umiłowany przywódca" posiada nowoczesny luksusowy jacht motorowy godny miliardera.

Awantura w Białym Domu. Wojsko odmówiło ataku

Podczas niedawnego spotkania w Białym Domu na ostrzu noża stanęła kwestia natychmiastowych nalotów na Syrię - twierdzi dziennikarz Bloomberga. Szef dyplomacji USA miał domagać się od wojska ataku, ale Szef Połączonych Sztabów gen. Martin Dempsey miał mu zdecydowanie odmówić.

Potężne wybuchy w arsenale. Płoną miliony pocisków

W wielkim składzie amunicji na rosyjskim poligonie doszło do pożaru i serii potężnych eksplozji. W miejscu wypadku jest składowane około 13 milionów różnych pocisków. Ewakuowano sześć tysięcy okolicznych mieszkańców. 48 osób odniosło obrażenia. Z ogniem walczyło ponad tysiąc strażaków.

Awaryjne lądowanie dreamlinera w Seattle

Boeing 787 Dreamliner linii United Airlines lądował awaryjnie w Seattle w stanie Waszyngton. Jak poinformował we wtorek amerykański przewoźnik, powodem był "problem z filtrem oleju".

Tajne rozmowy talibów z Zachodem "ukryto" w Oslo

Szef dyplomacji Norwegii Espen Barth Eide oświadczył we wtorek, że jego kraj odegrał kluczową rolę w procesie, którego rezultatem jest otwarcie przez afgańskich talibów biura w stolicy Kataru, Dausze. Już w czwartek mają się tam odbyć rozmowy z przedstawicielami USA.

Obama w Berlinie. Pierwszy raz jako prezydent USA

Barack Obama przybył we wtorek do Berlina po raz pierwszy jako prezydent USA. Jego Air Force One wylądował wieczorem na lotnisku Tegel w stolicy Niemiec. Punktem kulminacyjnym jednodniowej wizyty Obamy będzie przemówienie w środę pod Bramą Brandenburską.