Bolesna pobudka ze snu o socjalizmie XXI wieku

Protesty w Wenezueli to kłopot nie tylko dla Nicolasa Maduro, ale i przywódców poszczególnych państw latynoamerykańskich. Zarówno chowanie głowy w piasek, jak i przekonywanie o gorliwym poparciu dla strony rządowej może się im bowiem w przyszłości odbić czkawką. Tymczasem wenezuelskie metropolie zaczynają przypominać miasta w stanie oblężenia i nie mają wiele wspólnego z wizją "socjalizmu XXI wieku", którą obiecywał Hugo Chávez.

Ukraina skupi się na obronie wschodniej granicy. Turczynow o Putinie: władca marionetek

Ukraińska armia nie będzie interweniowała na Krymie, by zapobiec aneksji półwyspu przez Rosję - powiedział w wywiadzie dla francuskiej agencji AFP pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. W liście opublikowanym przez "New York Timesa" stwierdził z kolei, że wkroczenie Rosji na kolejne ziemie Ukrainy "doprowadzi w najlepszym przypadku do nowej zimnej wojny".

Bomba w pobliżu izraelskiej ambasady

W pobliżu ambasady Izraela w stolicy Egiptu, Kairze, eksplodowała bomba domowej roboty - poinformował we wtorek wieczorem dziennik "Al-Ahram" na swej stronie internetowej.

"Krym to nie Kosowo. Nie doszło do czystek etnicznych"

- Trudno mówić o tym, że Ukraina dokonała czystek etnicznych lub popełniła zbrodnie w stosunku do mniejszości rosyjskiej na Krymie. Rosja próbuje taką tezę stawiać, ale jest ona głęboko nieuzasadniona - uważa prof. Janusz Symonides.

15 lat w NATO: polska armia dogania europejską czołówkę

15 lat po wejściu do NATO Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Rozpisany na dekadę - a teraz przyspieszany - plan zakupów obronnych, może uczynić z polskiego wojska potęgę na skalę europejską i filar NATO.

MSW Ukrainy: Kiedy tylko Janukowycz trafi do bazy Interpolu, wystąpimy o ekstradycję

Jak tylko Interpol doda obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do swojej bazy, wystąpimy do Rosji z wnioskiem ekstradycyjnym - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Janukowycz w połowie lutego uciekł z Kijowa i teraz ukrywa w rosyjskim Rostowie nad Donem. Jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo oraz poszukiwany przez organy ścigania swego kraju. Ukraina zamierza wystąpić o ekstradycję byłego prezydenta i jego świty.

Russia Today na froncie. Medialna dywizja Putina

Walka z Zachodem wymaga od Władimira Putina stosowania całego arsenału środków. Jednym z najważniejszych są media, a zwłaszcza anglojęzyczny kanał Russia Today. Dzięki niemu Rosja dociera z własnym obrazem - choćby wydarzeń na Ukrainie - do setek milionów domów na całym świecie.

Sondaż: Amerykanie nie chcą się angażować na Ukrainie

Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika raportu Pew Research Center. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych.

Moskwa: pomoc finansowa USA dla Ukrainy będzie nielegalna

Pomoc, jakiej USA chcą udzielić Ukrainie, byłaby nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem, ponieważ oznaczałoby to finansowanie nielegalnego reżimu - oświadczyło we wtorek MSZ Rosji. Kongres USA zaaprobował warte 1 mld dol. gwarancje kredytowe dla Kijowa.

Prokuratura o wystąpieniu Janukowycza: prowokacja

Prokuratura Generalna Ukrainy oceniła, że wtorkowe wystąpienie obalonego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem to prowokacja, której celem jest rozpalanie w kraju konfliktów na tle etnicznym.

"Krymu Putin nie odda. Zapłaciłby za to"

Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem. Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.

Berlin Litwy, Łotwy i Estonii "nie zostawi samych"

O poparciu dla Litwy, Łotwy i Estonii zapewnił podczas wizyty w tych państwach szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Zapowiedział, że UE nie uzna odłączenia Krymu od Ukrainy i spróbuje znaleźć rozwiązanie na drodze dyplomatycznej.

Merkel: doszło do aneksji Krymu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.

Świadek na procesie Pistoriusa: Uwielbiał broń

Kolejny dzień procesu Pistoriusa przyniósł kolejne zeznania potwierdzające sygnalizowaną już przez innych świadków fascynację lekkoatlety bronią i związane z tym nadużycia. Jak powiedział jeden z przyjaciół sportowca, Pistorius miał dwukrotnie użyć jej w jego obecności broni bez potrzeby.

Rosja "uszanuje rezultaty swobodnego wyrażenia woli narodów Krymu"

Jako "prawowitą" określiło we wtorek MSZ Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości uchwaloną przez Radę Najwyższą (parlament) Autonomicznej Republiki Krymu, będącego częścią Ukrainy. Wcześniej w rozmowie z Johnem Kerrym minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podkreślił, że prawo mieszkańców Krymu do niezależnego określenia swej przyszłości musi być respektowane - podało w komunikacie rosyjskie MSZ.

Premier Libii stracił stanowisko

Premier Libii Ali Zidan utracił swe stanowisko po tym, gdy w parlamentarnym głosowaniu nie udzielono mu wotum zaufania - poinformował rzecznik Powszechnego Kongresu Narodowego (parlamentu) Omar Hmeidan. Według niego pełnienie obowiązków premiera powierzono ministrowi obrony.

Trzy lata po tsunami i katastrofie w Fukushimie

Trzy lata po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami region Tohoku (północno-wschodnia część wyspy Honsiu) jest we wczesnej fazie rekonwalescencji. Mieszkańcy zmagają się z trudnościami ekonomicznymi, a 267 tys. ludzi wciąż mieszka w tymczasowych osiedlach.

"Powrót Krymu do Ukrainy jest absolutnie wykluczony"

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację w sprawie niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy półwyspu w zaplanowanym na niedzielę referendum opowiedzą się za przyłączeniem Autonomii do Rosji.

Kolejne manewry Rosjan. Pierwszy od  20 lat masowy desant żołnierzy z powietrza

W ramach kolejnych "niezapowiadanych" manewrów siły zbrojne Rosji przećwiczą jednoczesne desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga. O rozpoczęciu we wtorek ćwiczeń, w których uczestniczy łącznie około 4000 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i 36 wojskowych samolotów transportowych, poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.