Po 30 latach dostał order za krwawe starcie na granicy Korei. Bronił radzieckiego zbiega

W Pentagonie odbyła się niecodzienna uroczystość wręczenia orderu za odwagę w walce. Po 30 latach od intensywnego starcia na granicy obu Korei były szeregowy Mark Deville otrzymał Srebrną Gwiazdę, trzecie najwyższe odznaczenie w USA. Wojskowy zasłużył na nią wyjątkową odwagą w walce z żołnierzami Korei Północnej, którzy starali się zastrzelić uciekającego im radzieckiego turystę.

Garri Kasparow zostanie Chorwatem?

Były szachowy mistrz świata i jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Garri Kasparow wystąpił o przyznanie chorwackiego obywatelstwa - poinformował dziennik "Slobodna Dalmacija", powołując się na źródło w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

NSA "miało rozkaz podsłuchiwania Gerharda Schroedera"

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) najpóźniej w 2002 roku otrzymała polecenie podsłuchiwania ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera - pisze gazeta "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym.

Grybauskaite: ojciec nie był w NKWD

Prezydent Litwy Dalia Grybausakite zaprzeczyła, jakoby jej ojciec był sierżantem NKWD, a ona kolaborowała z partią komunistyczną Mykolasa Burakevicziusa zwalczającego dążenia niepodległościowe kraju w 1990 roku.

Udalcow znów przed sądem za antyputinowskie protesty

Przed Moskiewskim Sądem Miejskim wznowiony został proces lidera radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa, oskarżonego o zorganizowanie rozruchów na Placu Bołotnym w Moskwie w maju 2012 roku, przed inauguracją prezydenta Rosji Władimira Putina.

Szyici celem samobójczego zamachu

Dziewięć osób zginęło i około 40 zostało rannych, gdy zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowały we wtorek policja i źródła szpitalne.

"Nie ma potrzeby ani powodu" pozbywać się Polaków z rządu

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius oświadczył, że nie ma powodu, by rozważać usunięcie z koalicji rządzącej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL). W liście otwartym domagało się tego kilkudziesięciu przedstawicieli litewskiej nauki i kultury.

Gulen pozwał Erdogana

Fethullah Gulen, przywódca wpływowego w Turcji ruchu Hizmet, pozwał premiera Recepa Tayyipa Erdogana o zniesławienie - podał dziennik "Today's Zaman". Muzułmański duchowny mieszkający w USA chce od premiera 100 tys. lir (33 tys. euro) odszkodowania.

Chiny i Japonia na kursie kolizyjnym?

Dyplomatyczna wojna między Chinami a Japonią to wyraz konfliktu o wpływy w regionie, który można przyrównać do zimnej wojny w skali "mini" – ocenia, ukazujący się w internecie, magazyn ”The Diplomat”.

"W Europie nie wolno dłużej tolerować homofobii"

Parlament Europejski przyjął w Strasburgu rezolucję, w której apeluje o stworzenie unijnego planu działań chroniących osoby o orientacji homoseksualnej, biseksualnej oraz osoby transpłciowe i interseksualne.

Rząd Thatcher doradzał autorom masakry w Amritsarze. "Niewielki wpływ"

Oficjalne śledztwo potwierdziło, że Wielka Brytania doradzała Indiom przy planowaniu ataku na sikhijskich separatystów w Złotej Świątyni w Amritsarze w 1984 roku, ale nie miało to większego wpływu na bieg wydarzeń - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych William Hague.

Po 20 latach Francja sądzi za ludobójstwo w Rwandzie

Prawie 20 lat po ludobójstwie w Rwandzie w Paryżu rozpoczął się we wtorek proces byłego rwandyjskiego oficera oskarżonego o współudział w tych tragicznych wydarzeniach. To pierwszy taki proces we Francji, często oskarżanej o wspieranie krwawego reżimu.