ElBaradei "mianowany premierem" Egiptu

Przywódca liberalnej opozycji w Egipcie Mohammed ElBaradei został mianowany przez szefa państwa tymczasowym szefem rządu - podał rzecznik opozycji.

W Stambule znów gaz i armatki wodne

Turecka policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko manifestantom, którzy chcieli wieczorem przedostać się do stambulskiego parku Gezi w pobliżu placu Taksim, gdzie w minionym miesiącu dochodziło do burzliwych demonstracji antyrządowych.

Snowden mile widziany w Boliwii, Wenezueli i Nikaragui

Boliwia, Wenezuela, Nikaragua - to kraje, w których Edward Snowden, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, jest mile widziany. Prezydenci tych państw zaoferowali mu azyl polityczny. - Postanowiłem zaoferować azyl młodemu Amerykaninowi w ojczyźnie Simona Bolivara i Hugo Chaveza - obwieścił Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli.

Syryjska Koalicja Narodowa ma nową głowę

Ahmad Dżarba, pochodzący z prowincji Hasaka we wschodniej Syrii, został wybrany na przewodniczącego głównej siły opozycyjnej - Syryjskiej Koalicji Narodowej - poinformowali członkowie Koalicji.

Szefowie banku watykańskiego oskarżeni. O "nielegalne transkacje"

Włoska prokuratura oskarżyła dwóch byłych pracowników banku watykańskiego o "zatwierdzanie nielegalnych transakcji" - poinformowała agencja Reutera powołując się na sądowe źródło. Podejrzanymi są były dyrektor Paolo Cipriani i były wicedyrektor Massimo Tulli.

Jan Paweł II świętym już w październiku?

Papież Franciszek rozważa możliwość przychylenia się do kierowanych do niego próśb, by kanonizacja Jana Pawła II, wbrew wcześniej ogłoszonym planom wspólnego wyniesienia na ołtarze wraz z Janem XXIII, odbyła się jednak osobno 20 października - podała Ansa.

Jest raport ws. tragedii na Broad Peak. Polacy ruszą po ciało kolegi

Gotowy jest raport zespołu powołanego przez Polski Związek Alpinizmu do wyjaśnienia tego, co wydarzyło się podczas zimowej wyprawy polskich himalaistów na Broad Peak - informuje RMF FM. W piątek okazało się, że zlokalizowano ciało jednego z Polaków. Natrafiła na nie zagraniczna wyprawa zdobywająca szczyt.

Przewrót w Egipcie cieszy arabskich monarchów

Przewrót w Egipcie oznacza polityczną wygraną dla bliskowschodnich monarchii, które widziały zagrożenie w rządzącym tam dotąd Bractwie Muzułmańskim - ocenia Jonathan Eyal z ośrodka badawczego RUSI (Royal United Services Institute).

Uniosą lawety z dna jeziora balonami

Polskie przyczepy transportowe do moździerzy z okresu II wojny światowej wydobędą z jeziora pod Narwikiem norwescy żołnierze. Sprzęt wykorzystywany był w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Sprzęt ma trafić do muzeum w Polsce.

Dziesiątki zabitych w Egipcie. Kolejni islamiści za kratami

Egipskie służby bezpieczeństwa aresztowały w nocy z piątku na sobotę w Kairze zastępcę przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Chairata el-Szatera - poinformowały źródła bezpieczeństwa. W tym samym czasie doszło do krwawych starć między zwolennikami i przeciwnikami odsuniętego wcześniej od władzy prezydenta Egiptu. Życie straciło co najmniej 30 osób.

Starcia uliczne w Kairze. 10 ofiar piątkowych niepokojów

Zwolennicy i przeciwnicy obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego ścierają się na Moście 6 Października prowadzącym na plac Tahrir. W ruch poszły kamienie i fajerwerki. Kilka godzin wcześniej przywódca Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badie pojawił się na wiecu zwolenników Mursiego. Zaprzeczył tym samym wcześniejszym informacjom służb bezpieczeństwa, że został aresztowany.

Książę Harry będzie latał Apachem

Po zaliczeniu trwających sześć godzin lotów egzaminacyjnych książę Harry, młodszy syn brytyjskiego następcy tronu księcia Walii Karola, uzyskał kwalifikacje dowódcy śmigłowca bojowego Apache.

Brytyjskie referendum ws. UE coraz bliżej

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy o rozpisaniu w 2017 roku referendum w sprawie dalszego pozostawania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Odbędzie się jeszcze trzecie czytanie.

Droga do świętości Jana Pawła II. Oto jej przebieg

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

Amerykanie wytłumaczą się Unii w poniedziałek

W najbliższy poniedziałek w Waszyngtonie spotka się wspólna grupa robocza Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, której zadaniem będzie wyjaśnianie zarzutów związanych ze szpiegowaniem instytucji i krajów UE przez amerykański wywiad - ogłosiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, której kraj przewodniczy w tym półroczu Radzie UE.