- Mamy nadzieję, że to przekona naszych rosyjskich partnerów, że sprawy są poważne i doprowadzi do refleksji - powiedział Radosław Sikorski o unijnych sankcjach wobec Rosji, uzgodnionych w poniedziałek przez ministrów spraw zagranicznych państw UE. Szef polskiego MSZ podkreślił, że "Federacja Rosyjska nie poczyniła kroków, które mogłyby przywrócić integralność terytorialną Ukrainy i ustabilizować sytuację".

- Rosja może zamienić USA w radioaktywna pustynię - przekonywał w swoim programie prominentny prezenter rosyjskiej telewizji państwowej. Dmitrij Kisielow wspomniał przy tym o owianym mgłą tajemnicy systemie "Perimeter". Według nieoficjalnych informacji ma on zapewniać, że nawet po zrujnowaniu Rosji przez zaskakujący atak jądrowy, w kierunku przeciwnika zostanie wysłane niszczycielskie kontruderzenie.

Unia Europejska zgodziła się ws. nałożenia sankcji na rosyjskich i ukraińskich urzędników - podał szef litewskiego MSZ na Twitterze. Chodzi o 21 osób. Także Biały Dom podał, że zamraża aktywa i wprowadza zakaz wjazdu dla 11 osób, w tym obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza oraz dwóch wysokich rangą doradców Putina. Rosja oraz samozwańcze władze Krymu ogłosiły, że sankcje im nie straszne.

Weneccy separatyści ogłosili referendum ws. odłączenia się Wenecji od Włoch. Głosowanie ma się odbyć w dniach 16-21 marca. Nie będzie mieć wiążącego charakteru.

Zbrodnie, których dopuszcza się północnokoreański reżim, można porównać do zbrodni nazistowskich, popełnianych przez reżim apartheidu w RPA czy Czerwonych Khmerów w Kambodży - oświadczył w poniedziałek w Genewie przewodniczący specjalnej komisji śledczej ONZ.

Prezydent Rosji Władimir Putin utrzymuje aparat państwa w ryzach i zaspakaja potrzeby ludności tylko dzięki sprzedaży surowców. Jego system nie przetrwa konfrontacji gospodarczej z Zachodem, jeśli UE wykaże determinację - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Rosja w poniedziałek zaproponowała Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym utworzenie międzynarodowej "grupy wsparcia", która miałaby podjąć mediację w ukraińskim kryzysie - poinformowało rosyjskie MSZ. To odpowiedź na apel Zachodu, by stworzyć grupę kontaktową. Kijów oznajmił, że propozycje Rosjan są nie do przyjęcia, a propozycja przypomina ultimatum.

Wprowadzenie rosyjskiego rubla, przesunięcie strefy czasowej Krymu - Rada Najwyższa na tym półwyspie już podjęła szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania. Na granicach mają być wstawiane pieczątki "Republiki Krymu", a napis na herbie Krymu brzmiał będzie "Rozkwit w jedności z Rosją".

Podający się za brytyjskiego księcia Harry’ego użytkownik Facebooka oszukał na tysiące euro austriackiego producenta podłóg. Zaproponował mu milionowy kontrakt na renowację podłóg w Pałacu Buckingham, a ten zgodził się bez wahania. Wszystko okazało się wielką machlojką.

MSZ Rosji opublikowało na swoim profilu na Facebooku wiersz Konstantina Simonowa "Czekaj mnie". Utwór pojawił się w niedzielę późnym wieczorem. Poemat recytowany często przez radzieckich żołnierzy na frontach II wojny światowej sugeruje dość jednoznacznie, że tą czekającą jest Rosja, a tym, który prosi o oczekiwanie - Krym. W niedzielę w końcu kochanek wrócił do kochanki.

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

"Anszlus" Krymu nie może pozostać bez odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej - oświadczył w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Dodał, że spodziewa się sankcji UE w związku z kryzysem na Krymie.

- De facto Krym jest już w Federacji Rosyjskiej. Są tam pieniądze rosyjskie, wojska rosyjskie, zarządzanie rosyjskie - mówił we "Wstajesz i wiesz" Andrzej Talaga, dyrektor ds. strategii Warsaw Enterprise Institute i dziennikarz. Zastrzegł jednak, że w jego ocenie, Krym nie zostanie w pełni anektowany przez Federację Rosyjską, by nie wywołać skandalu międzynarodowego, natomiast pozostanie w jej strefie wpływów. - Krym będzie czarną dziurą w Europie. To będzie twór ani taki, ani taki - podsumował.