Francja wycofuje żołnierzy z Mali

Francja zaczęła wycofywanie wojsk z Mali, gdzie od 11 stycznia prowadzi operację zbrojną, której celem jest wyparcie dżihadystów - podał we wtorek francuski sztab generalny. Z Mali wyjechało już około 100 żołnierzy z liczącego 4 tys. osób kontyngentu.

"Maggie Maggie, martwa, martwa". Uliczne festyny po śmierci Thatcher

Rozbite witryny sklepowe, alkohol lejący się strumieniami, ataki na policję, blokady ulic - tak wyglądała w nocy dzielnica Brixton w Londynie, gdzie hucznie "świętowano" śmierć Margaret Thatcher. Uliczne festyny odbyły się także w Liverpoolu, Bristolu i Glasgow. Są doniesienia o rannych policjantach, kilka osób zostało aresztowanych.

UE uspokaja: Koreański konflikt nie przerodzi się w wojnę

- Nie stoimy u progu konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim - uspokaja pragnący zachować anonimowość wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej. Jak dodał, siedem państw, które mają ambasady w Pjongjang, nie planuje ewakuacji placówek.

"Na ułaskawienie Tymoszenko jest za wcześnie"

- Julia Tymoszenko nie wyczerpała jeszcze wszystkich możliwości obrony, więc na mówienie o jej ułaskawieniu przez prezydenta jest za wcześnie - oświadczyła ukraińska Rzecznik Praw Człowieka, Wałerija Łutkowska. Była premier Ukrainy odsiaduje karę siedmiu lat więzienia w kolonii karnej w Charkowie.

Czterolatek zastrzelił żonę szeryfa

Czteroletni chłopiec przypadkowo postrzelił kobietę w stanie Tennessee w USA - poinformowała stanowa policja. Rana okazała się śmiertelna, kobieta zmarła na miejscu.

Szedł od domu do domu i zabijał, gdy spali. Wśród ofiar dziecko

Jak powiedział w TVN24 ambasador RP w Belgradzie Andrzej Jasionowski, zmarła ciężko ranna żona 60-letniego szaleńca, który we wtorek nad ranem w podbelgradzkiej wsi zaczął strzelać do swojej rodziny i sąsiadów. Serbskie media nie potwierdzają jednak tych informacji i wciąż piszą o 13 ofiarach Ljubisy Bogdanovicia.

Amerykanie chwalą Ukrainę za ułaskawienie Łucenki

Białym Dom wyraził zadowolenie z ułaskawienia przez prezydenta Ukrainy skazanego na cztery lata więzienia byłego szefa MSW Jurija Łucenki. - Wciąż jest jednak wiele do zrobienia na Ukrainie - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Thatcher o Polakach

Polacy - zupełnie inaczej niż Brytyjczycy - powiedzieliby, że Margaret Thatcher wspierała związkowców. Z tą różnicą, że na przełomie lat 70. i 80. XX wieku powstająca dopiero Solidarność była wrogiem komunizmu i wielką nadzieją na pęknięcie w zimnowojennym podziale Europy. To budziło sympatię Thatcher. Gdy przyjechała do Polski, oprócz Warszawy odwiedziła Gdańsk i stoczniowców, zaś Lecha Wałęsę - mimo że był przecież przywódcą związkowym - darzyła autentycznym uznaniem.

Trenują, żeby pomścić braci. Z kamerą w obozie talibów

Tylko czekają na moment, w którym będą mogli zaatakować. Pomścić braci albo zawalczyć o swoją ojczyznę. Oto wstrząsająca relacja reportera CNN, który dotarł do obozu pakistańskich talibów. Szkolą się, by być gotowymi gdy nadejdzie czas, czyli gdy Afganistan opuszczą już wojska koalicji.

Węgry: nie będzie kampanii wyborczej w prywatnej TV

Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek zakaz emisji spotów wyborczych w prywatnych stacjach telewizyjnych i radiowych. To uregulowanie jest częścią nowelizacji prawa wyborczego, przyjętej głosami większości rządowej.

Putin: Rosja nie dyskryminuje homoseksualistów

Rosja nie dyskryminuje homoseksualistów - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Amsterdamie prezydent Władimir Putin, powitany manifestacjami działaczy gejowskich. Putin przybył do Holandii, aby zainaugurować z królową Beatrix rok holendersko-rosyjski.

Amerykanie przetestują w Zatoce Perskiej działo laserowe

Amerykańska marynarka wojenna zamierza po raz pierwszy przetestować działo laserowe na wodach międzynarodowych. Jak poinformowało w poniedziałek dowództwo US Navy, prototyp tej broni ma zostać wypróbowany w przyszłym roku w Zatoce Perskiej.

Margaret Thatcher 1925-2013

Przejdzie do historii jako twarda i bezkompromisowa. Wzięła na siebie ciężar rządów na wyspach brytyjskich, gdy te były w poważnych gospodarczych tarapatach. Udźwignęła go, choć miała przeciw sobie potężne wówczas związki zawodowe. To za jej czasów Wielka Brytania skończyła z państwem opiekuńczym i zawierzyła niewidzialnej ręce rynku. Nie obyło się bez ofiar, za co żelazna dama była i jest krytykowana nawet po śmierci. Zmarła w Londynie, w wieku 87 lat.

Centrum Wiesenthala protestuje przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi

Centrum Szymona Wiesenthala zaprotestowało w liście do prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi, jakiego magazynowi "Focus Historia Ekstra" udzielił historyk Krzysztof Jasiewicz z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Pobity rosyjski dziennikarz nie żyje. Sprawcy nieznani

Zmarł rosyjski dziennikarz Michaił Biekietow, który w 2008 roku, kiedy walczył z budową autostrady pod Moskwą, został brutalnie pobity - poinformowała jego prawniczka. Wskutek napaści Biekietow miał uszkodzony mózg i amputowano mu nogę.

Izrael wspominał Szoah. "Każda osoba ma imię"

W Izraelu, gdzie w poniedziałek obchodzono Dzień Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu, Jom HaSzoah, flagi opuszczono do połowy masztu, o godz. 10 zawyły syreny, a ruch uliczny i drogowy zamarł na dwie minuty. Publicznie odczytywano imiona zamordowanych.

Zginęło 9 tys. żołnierzy. ONZ gotowa wysłać inspektorów

Syryjska organizacja obrony praw człowieka twierdzi, że w ciągu dwóch lat wojny między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a próbującymi go obalić rebeliantami zginęło niemal 9 tys. żołnierzy sił rządowych. W poniedziałek eksplozja bomby ukrytej w samochodzie zabiła 10 osób w centrum Damaszku. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział tymczasem, że jest gotowa ekipa, która w ciągu 24 godzin może udać się do Syrii, by zbadać doniesienia o użyciu w tym kraju broni chemicznej.