Rosyjski deputowany zaproponował stworzenie przez Rosję własnego internetu. - Pozwoliłoby to wydostać się z cienia USA i zapobiegłoby wyciekom informacji - stwierdził Maksim Kawdżaradze. Do rosyjskiego internetu miałyby mieć dostęp inne państwa byłego ZSRR, a dla Amerykanów i Europejczyków byłby zamknięty.

Rumunia postanowiła w związku z kryzysem na Ukrainie zwiększyć w 2014 roku swój budżet obronny o 700 mln lei (155 mln euro) - oznajmił premier Victor Ponta. Obecnie Rumunia wydaje na wojsko zdecydowanie mniej, niż sugeruje NATO.

Amerykańscy żołnierze z 173. Brygady Powietrznodesantowej dotarli do Estonii. Wcześniej także do Polski, Łotwy i Litwy. Kończy to rozmieszczanie 600 żołnierzy USA we wschodnich krajach NATO. Ich obecność ma być wypełnieniem deklaracji gotowości Stanów Zjednoczonych do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych.

Stan Hennadija Kernesa, postrzelonego w poniedziałek mera Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, jest ciężki – poinformował charkowski ratusz. MSW w Kijowie jako jedną z wersji zamachu rozpatruje zemstę za działania Kernesa przeciwko prorosyjskim separatystom.

Prorosyjscy separatyści zaatakowali zwolenników zjednoczonej Ukrainy, którzy w Doniecku zorganizowali wiec poparcia dla Euromajdanu. Kilkanaście osób zostało rannych, separatyści użyli granatów hukowych, byli uzbrojeni w tarcze i kije bejsbolowe. MSW Ukrainy w komunikacie podaje, że "są ranni", a milicja opanowała już sytuację.

- Jest mała szansa, żeby sankcje poważnie zaszkodziły funkcjonowaniu rosyjskiej gospodarki - oznajmił główny doradca ekonomiczny Władimira Putina, Andriej Biełousow. Wpływ sankcji bagatelizuje też Igor Seczin, szef Rosnieftu. Jego zdaniem nie zaszkodzą one koncernowi. Wiceminister spraw zagranicznych mówi wręcz o "dotkliwym" odwecie na USA.

Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i finansowe na kolejne 15 osób za działania podważające integralność terytorialną Ukrainy - poinformowały służby prasowe Rady UE. Unijna czarna lista liczy już 48 osób.

W poniedziałek rano czasu lokalnego obcokrajowiec zginął na lotnisku w Pekinie. Mężczyzna spadł z trzeciego na drugie piętro terminalu. Według Polskiego Radia, powołującego się na polską ambasadę w Pekinie, był to Polak.

Sekretarz stanu USA John Kerry uważa, że jeśli Izrael nie doprowadzi wkrótce do porozumienia pokojowego z Palestyńczykami, to może przekształcić się w państwo apartheidu. Fiasko rozmów pokojowych może też doprowadzić do eskalacji konfliktu bliskowschodniego.

Moskiewski sąd zwrócił do prokuratury sprawę toczącą się przeciwko opozycyjnemu liderowi Aleksiejowi Nawalnemu o działanie na szkodę firmy Yves Rocher.

W poniedziałek wczesnym popołudniem Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w jego rzymskiej rezydencji na Kwirynale. Rozmowy podczas śniadania roboczego były ostatnim punktem trzydniowej wizyty polskiego prezydenta we Włoszech. - Jestem przekonany, że po tej rozmowie, będzie łatwiej o jednolite stanowisko Unii Europejskiej, także w kwestiach sankcji nakładanych na Rosję - powiedzial prezydent.

Prorosyjscy separatyści wznoszą barykady przed zajętymi w poniedziałek budynkami komendy milicji oraz siedziby władz miejskich w Konstantynówce (obwód doniecki). Na miejsce ściągnięto dźwigi i przy ich pomocy separatyści wznoszą barykady z wielotonowych betonowych bloków. Budynków strzegą ok. 20-osobowe grupy zamaskowanych, bardzo dobrze wyposażonych mężczyzn.

Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje nałożone na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie. Obejmą one dodatkowe siedem osób i 17 firm "powiązanych z Władimirem Putinem". Barack Obama zapowiedział wcześniej, że jeśli działania Rosji na Ukrainie nie ulegną zmianie, USA rozważą wprowadzenie sankcji na wybrane sektory rosyjskiej gospodarki.