Tajne plany III wojny światowej. Poznań mógł być drugą Hiroszimą

Gdyby 40 lat temu wybuchła III wojna światowa, pierwszym celem ataku wojsk NATO byłby Poznań - wynika z dokumentów jakie odnaleziono w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Dotarł do nich Jarosław Burchardt, nauczyciel historii w jednym z poznańskich liceów, który poszukiwał materiałów dotyczących obrony przeciwlotniczej PRL.

Iran grozi interwencją w Pakistanie. Ma dość chaosu

Iran zagroził Pakistanowi, że nakaże swoim siłom zbrojnym przekroczenie granicy i odbicie porwanych przez rebeliantów członków irańskiej straży granicznej. Teheran zarzuca Islamabadowi brak konkretnych działań w celu ich uwolnienia.

45 proc. badanych Polaków obawia się wojny domowej na Ukrainie

Jak wynika z sondażu CBOS-u, ponad 65 proc. Polaków interesuje się wydarzeniami na Ukrainie. Ale co czwarty badany jest zdania, że Polska powinna zachować bezstronność. 45 proc. respondentów uważa, że na Ukrainie może dojść do wojny domowej, a 32 proc., że możliwa jest interwencja zbrojna Rosji. Zwolennicy prezydenta Janukowycza stanowią zaledwie 1 proc.

Obozy śmierci, tortury, wszechobecny głód. Raport ONZ bezwzględny dla Kima

To co się dzieje w Korei Północnej, nosi znamiona zbrodni przeciw ludzkości - twierdzi specjalna komisja ONZ. Autorzy raportu sugerują, że najwyższe władze w Pjongjangu powinny odpowiedzieć za swe czyny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Śledczy ONZ piszą o torturach, kontrolowaniu społeczeństwa głodem i masowych mordach.

Ukraińska opozycja rusza do Berlina. Z Merkel o rządzie koalicyjnym

Liderzy ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk udali się do Berlina na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Chcą z nią rozmawiać o powołaniu rządu koalicyjnego na Ukrainie. Innym tematem spotkania będzie ewentualne wprowadzenie sankcji przez Zachód wobec członków ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Człowiek demolka" obejmie stery. Zrobi Włochom rewolucję?

Pełen energii i entuzjazmu polityk-rewolucjonista, który zdołał zachować pozycję outsidera na scenie politycznej - tak przedstawiany jest we Włoszech 39-letni Matteo Renzi, który w poniedziałek otrzymał od prezydenta Giorgio Napolitano misję utworzenia rządu. Będzie najmłodszym premierem w historii Włoch, a obecnie także w całej Unii Europejskiej.

Aktor przed sądem. Gejów chciał palić żywcem

Przed Sądem Rejonowym w Moskwie rozpoczął się w poniedziałek proces z powództwa aktywisty LGBT Nikołaja Bajewa przeciwko znanemu z homofobicznych poglądów aktorowi, reżyserowi i pisarzowi, a w przeszłości także prawosławnemu kapłanowi Iwanowi Ochłobystinowi.

Kreml chce przywrócić Syberię do życia. "Nie możemy ciągle biegać do Moskwy"

Większa autonomia w działaniach i więcej władzy w rękach urzędników kierujących rozwojem Dalekiego Wschodu. Oto plan premiera Dmitrija Miedwiediewa dla Syberii i całej azjatyckiej części Rosji, które oczywiście popiera Władimir Putin. Moskwa chce, by zapuszczone po rozpadzie ZSRR wielkie połacie kraju ze swoimi niegdyś kwitnącymi miastami przemysłowymi wróciły do życia.

Były premier Gruzji skazany na 5 lat więzienia

Sąd miejski w Kutaisi uznał w poniedziałek za winnego byłego premiera Gruzji Wano Merabisziwilego i skazał go na pięć lat więzienia za nadużycia finansowe i nadużycie uprawnień służbowych, w tym za tworzenie fikcyjnych miejsc pracy dla stronników swojej partii.

Zagadka porwania rozwiązana. Pierwszy pilot wyszedł do toalety, drugi przejął stery

Samolot linii Ethiopian Airlines, który w trakcie lotu z Addis Abeby do Rzymu wysłał sygnał 7500 oznaczający "porwanie", został przejęty przez drugiego pilota - wyjaśniła szwajcarska policja. Mężczyzna przejął maszynę i zmienił jej kurs na Genewę, gdy jego kolega wyszedł do toalety. Na lotnisku w Szwajcarii wyszedł po linie przez okno i, już w rękach policji, poprosił o azyl - poinformowały miejscowe służby.

"Nie ma ocalałych". Odnaleziono szczątki samolotu, który zniknął z radarów

Nepalscy urzędnicy poinformowali w poniedziałek nad ranem, że samolot linii Nepal Airlines, który zniknął z radarów w niedzielne popołudnie, został odnaleziony na zboczu jednej z gór. Helikopter ratunkowy zauważył jego szczątki. Jak mieli przekazać władzom ratownicy, "nie ma możliwości, by ktokolwiek ocalał".

Poprosili mężczyzn, by przyszli na plac. Potem poderżnęli im gardła

Ponad 100 ludzi zginęło w wyniku ataku islamistycznej grupy paramilitarnej Boko Haram na jedną ze wsi we wschodniej Nigerii. Do ataku doszło kilka dni po tym, jak z regionu wycofali się żołnierze, którzy przestraszyli się ataków sekty po tym, jak 9 ich kolegów zginęło w zasadzce. Świadkowie cytowani przez BBC mówią, że ofiary mordu zginęły od kul, a część od noży.

Szwajcarska prawica chce jak najszybciej ograniczyć imigrację

Przywódca prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) zażądał w niedzielę rychłego urzeczywistnienia restrykcji imigracyjnych, za jakimi opowiedzieli się niewielką większością głosów uczestnicy niedawnego referendum, zorganizowanego z inicjatywy tego ugrupowania.

Barroso wątpi w szanse niepodległej Szkocji na miejsce w UE. Edynburg: To groteskowe

Niezwykle trudne byłoby uzyskanie zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej na przyznanie członkostwa nowym krajom, które postanowią oderwać się od istniejącego państwa, należącego do "28" - powiedział w niedzielę szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - To groteskowe twierdzenie - oceniła wiceszefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon.