Kabul zwolni 72 więźniów. USA: to niebezpieczni przestępcy związani z terroryzmem

Afgańskie władze mają dowody wystarczające na osądzenie jedynie 16 z 88 więźniów uważanych przez Stany Zjednoczone za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kabul zamierza wkrótce zwolnić pozostałych 72 osadzonych - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Hamida Karzaja. Na reakcję USA nie trzeba było długo czekać - Departament Stanu wyraził zaniepokojenie i nazwał zwolnionych więźniów "niebezpiecznymi przestępcami" związanymi z terroryzmem.

Kary więzienia dla zwolenników Bractwa Muzułmańskiego

Sąd w Egipcie skazał w czwartek 113 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego na kary do trzech lat więzienia w związku z zeszłorocznymi protestami w Kairze. Ludzie ci byli oskarżeni o udział w zamieszkach, posiadanie broni i atakowanie policji.

Miller pisze do Blaira i Milibanda. "Cameron cynicznie zbija kapitał polityczny"

"Sprawa polskich emigrantów staje się tematem kampanii premiera Camerona. Taka polityka jest sprzeczna z podstawowym założeniem integracji europejskiej" - pisze Leszek Miller w listach do byłego szefa brytyjskiego rządu Tony'ego Blaira i szefa Partii Pracy Eda Milibanda. Szef SLD zaprasza obu polityków do Polski i namawia ich do "przeciwstawienia się konserwatywnemu szaleństwu". To reakcja na wypowiedź brytyjskiego premiera dotyczącą otwarcia rynku pracy m.in. dla Polaków.

Wenezuela wrze po brutalnym zabójstwie byłej miss. Rząd wypowiada wojnę przemocy

Brutalne zabójstwo 29-letniej byłej miss wstrząsnęło Wenezuelą i wymusiło na rządzących przyznanie niewygodnej prawdy o tym, że kraj boryka się z falą przemocy. Wcześniej rząd w Caracas był bardziej zainteresowany tuszowaniem statystyk dotyczących liczby popełnianych w Wenezueli zabójstw. Teraz jednak zapowiedział działania mające poprawić sytuację. Aby walczyć z przemocą, gotowy jest nawet współpracować z opozycją, uznawaną do tej pory za śmiertelnego wroga.

Premier Tunezji podał się do dymisji. Porażka islamistów?

Islamistyczny premier Tunezji Ali Larajedh złożył w czwartek dymisję, na mocy porozumienia z opozycją mającego na celu przezwyciężenie długiego kryzysu politycznego. Władza zostanie przekazana gabinetowi tymczasowemu, który będzie składał się z technokratów.

10-latka z pasem szahida prosi prezydenta, by nie odsyłał jej do domu

10-letnia Afganka, która chciała wysadzić posterunek policji, i oddała się w ręce żołnierzy, zaapelowała do Hamida Karzaja, by nie odsyłał jej z powrotem do domu. Na samobójczą misję miał ją wysłać brat, prominentny dowódca talibów. Afgańskie władze poinformowały jednak w środę, że dziewczynka wróci do rodziny. O jej bezpieczeństwo zadbać ma starszyzna plemienna.

Deputowany żąda skontrolowania MAK. "Wykonuje niejasne działania"

Deputowany do Dumy Państwowej Rosji z partii Jedna Rosja zażądał skontrolowania Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) pod kątem jego bezstronności. Według niego, MAK nie jest przez nikogo kontrolowany i wykonuje niejasne zadania. Wątpliwości w stosunku do Komitetu pojawiły się po katastrofie Boeinga w Kazaniu.

Terrorysta-samobójca zabił 13 osób, ranił ponad 30

W czwartkowym ataku zamachowca samobójcy na punkt rekrutacyjny irackiej armii w Bagdadzie zginęło 13 osób, a ponad 30 zostało rannych - poinformowała policja. Do zamachu doszło po tym jak władze Iraku wezwały do wstępowania do wojska walczącego z Al-Kaidą.

Komentator TVN24 Biznes i Świat: Polacy się opłacają Wielkiej Brytanii

W tej sprawie górę biorą emocje, ekonomiczne fakty się nie liczą. I nic w tym dziwnego. bo to czysto polityczna sprawa - tak Bartosz Węglarczyk z TVN24 Biznes i Świat ocenia debatę w sprawie polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii. Wskazuje też na kontekst, w którym toczy się spór - to eurosceptyczne dążenia Londynu i ostra dyskusja w brytyjskiej elicie politycznej na temat referendum dotyczącego wyjścia W. Brytanii z UE.

"Żydzi i Izraelczycy za mało mówią o Polsce". Przyjazd Knesetu ma to zmienić

- Poczułem, że w pewnym sensie brakuje Polski, że mało się o niej mówi. Żydzi w diasporze i Izraelczycy mówią zbyt mało o Polsce - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Jonny Daniels, pomysłodawca przeprowadzenia zgromadzenia Knesetu w Polsce. I zdradza kilka szczegółów wielkiej wizyty polityków Izraela w naszym kraju, o której jako pierwszy napisał tvn24.pl.

Niemcy będą niszczyć chemiczną broń Asada

Niemiecki minister spraw zagranicznych poinformował w czwartek, że jego kraj weźmie udział w akcji niszczenia syryjskiej broni chemicznej. Zadanie wykona Towarzystwo Likwidacji Chemicznych Środków Bojowych w Munster w Dolnej Saksonii.

12,5 tys. euro grzywny za polskie nazwy ulic na Litwie

43 tys. 400 litów, czyli 12,5 tys. euro grzywny ma zapłacić dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz za nieusunięcie dwujęzycznych - w języku litewskim i polskim - tablic z nazwami ulic – orzekł wileński sąd. Orzeczenie Wileńskiego Sądu Okręgowego jest ostateczne. Ma być wykonane do 6 lutego.

Premier Ukrainy: Z Rosją biznes, z Unią rozmowy

Ukraina powinna rozpocząć "praktyczne rozmowy" o warunkach podpisania umowy stowarzyszeniowej i utworzenia strefy wolnego handlu z UE oraz niezwłocznie uruchomić program współpracy przemysłowej z Rosją – oświadczył premier ukraińskiego rządu Mykoła Azarow.

Mieszkańcy Soczi dali córce na imię Olimpiada

Przyszła na świat w nocy z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 w szpitalu w centrum Soczi. Rodzice dali jej na imię Olimpiada. Urzędnicy z urzędu stanu cywilnego nie chcą jednak ujawnić nazwiska dziewczynki i jej rodziców.

Szef sprzedaje restaurację, żeby pomóc chorej kelnerce

Właściciel restauracji w Teksasie postanowił sprzedać interes, który prowadzi od 15 lat, by sfinansować leczenie pracującej u niego kelnerki. Michael De Beyer szacuje, że 19-letnia, mająca raka mózgu Brittany Mathis, będzie miała dzięki temu do dyspozycji ok. 2 mln dolarów.

Al-Kaida buduje państwo w Iraku. "Zapłacimy za to w przyszłości"

W Iraku mamy do czynienia z jedną największych katastrof bezpieczeństwa narodowego na świecie; Al-Kaida buduje państwo, które będzie magnesem dla międzynarodowego terroryzmu - ostrzega ekspert Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR) Max Boot. Współwiną obarcza prezydenta USA Baracka Obamę.

USA wysyłają czołgi do Korei. "Kim na pewno się zdenerwował"

Lider Korei Północnej na pewno się "zdenerwował", słysząc o tym, że Amerykanie planują wysłanie do sąsiadów z Południa dodatkowych 800 żołnierzy i czołgi - ostrzegł w chińskiej państwowej gazecie ekspert wojskowy Zhang Liangui cytowany przez agencję Yonhap. Specjalista twierdzi, że stabilizacja Półwyspu Koreańskiego znów może zostać zachwiana.

Najpierw mrozy, potem Słońce. Rakieta poleci na ISS w czwartek

Planowany na środę start prywatnej rakiety z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odłożono z powodu silnej aktywności elektromagnetycznej Słońca - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Wystartuje ona w czwartek.

Nowy Jork legalizuje marihuanę do celów leczniczych

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że zezwolił na zażywanie marihuany w celach leczniczych przez osoby poważnie chore. Nowy Jork staje się zatem 21. stanem USA zezwalającym na ograniczone zażywanie marihuany.