Izrael: reżim Asada użył broni chemicznej. Rebelianci walczą z Hezbollahem

- Zgodnie z naszym rozumieniem, reżim (prezydenta Baszara el-Asada) użył śmiercionośnej broni chemicznej w kilku przypadkach - oznajmił szef wydziału badań i analiz izraelskiego wywiadu wojskowego, generał brygady Itai Brun. Telewizja Al-Arabija informuje zaś o śmierci w walkach z rebeliantami z Wolnej Armii Syryjskiej w mieście Kusair na zachodzie kraju 18 bojowników Hezbollahu.

Dzieci trzymane w piwnicy bez okien. "Nic nie wiedzieliśmy"

Szokujące odkrycie we Francji. Ojciec i macocha z podparyskiego Seine-Saint-Denis przez co najmniej trzy lata trzymali dwójkę dzieci w piwnicy bez dostępu do toalety i bieżącej wody. Chłopcy spali na brudnym materacu bez pościeli, najprawdopodobniej byli również bici. Opieka społeczna przyznaje, że rodzina była pod obserwacją służb, ale nie dotarły do nich żadne informacje o maltretowaniu dzieci.

"Nie". Carnajew przemówił. Śledczym tłumaczy, że to Tamerlan chciał zamachu

"Nie". To jedyne słowo, jakie wypowiedział w czasie wstępnego przesłuchania przed sądem oskarżony o przeprowadzenie zamachu w Bostonie Dżochar Carnajew przebywający w szpitalu z ciężkimi obrażeniami m.in. gardła. Wcześniej 19-latek miał powiedzieć śledczym, że to jego starszy brat Tamerlan był prowodyrem zamachu i że w ich działania nie było zamieszane żadne ugrupowanie terrorystyczne - twierdzi CNN, powołując się na źródło rządowe w wymiarze sprawiedliwości USA.

Więcej kamer i kontroli? Debata, jak wzmocnić bezpieczeństwo

Po atakach w Bostonie służby bezpieczeństwa chwalą systemy miejskich kamer, które pozwoliły szybko zidentyfikować podejrzanych. Trudno jednak przewidzieć, czy w USA da się wzmocnić jeszcze środki bezpieczeństwa i zapobiec pojawianiu się nowych terrorystów.

Podejrzany proszek w przesyłce do ministra

Przesyłka zawierająca list z pogróżkami oraz podejrzany proszek trafiła we wtorek do ministra obrony Korei Płd. - poinformował resort. Zaledwie kilka dni temu do ministerstwa trafiły setki ulotek z groźbami pod adresem ministra.

Boją się, że drony same "zaczną myśleć"

W Wielkiej Brytanii ruszyła wielka kampania na rzecz zakazu produkcji dronów. Organizacja Human Rights Watch ostrzega, że niedługo może dojść do produkcji zabójczych maszyn latających, którymi nie będzie sterował człowiek.

Amerykańscy śledczy: religia motywem zamachów

Motywem zamachów w Bostonie najprawdopodobniej była religia - uważają amerykańskie władze. Ale wstępne dowody zgromadzone przez śledczych nie potwierdzają powiązań odpowiedzialnych za zamachy braci Carnajewów z żadną islamską organizacją terrorystyczną.

Chiny: Możliwa kolejna próba nuklearna w Korei

Według szefa sztabu chińskich sił zbrojnych generała Fang Fenghui możliwa jest kolejna, czwarta próba nuklearna w Korei Północnej, co - jego zdaniem - wskazuje na potrzebę przeprowadzenia nowych rozmów z Pjongjangiem.

MAEA: dezaktywacja Fukishimy może potrwać ponad 40 lat

Dezaktywacja zniszczonej przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może potrwać dłużej niż prognozowane dotąd 40 lat - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Juan Carlos Lentijo.

Po serii gwałtów w Indiach

Rośnie oburzenie falą gwałtów i przemocy seksualnej w Indiach. Ostatnią ofiarą jest pięcioletnia dziewczynka. Mieszkańcy Indii zwracają uwagę, że to kolejny z serii gwałtów ostatnim czasie i protestują przed siedzibami policji.

Pozorowany atak Rosji

Rosjanie przeprowadzili pozorowany atak z powietrza na Szwecję, a ta miała nie zdążyć nawet zareagować. Zrobiło to jedynie NATO wysyłając myśliwce z Litwy. Co ze szwedzką obroną i po co Rosji takie ćwiczenia?

Sikorski: Polska w najlepszej sytuacji od 300 lat

Obecna sytuacja geopolityczna Polski jest najlepsza od 300 lat; przyczyniamy się do stabilizacji innych krajów, jesteśmy źródłem rozwiązań europejskich - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla najnowszego numeru amerykańskiego pisma "Foreign Affairs".

UE łagodzi sankcje wobec Syrii. Chce wesprzeć opozycję

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE złagodzili embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji. Kraje unijne po konsultacji z opozycją będą też mogły sprzedawać sprzęt i technologie dla sektora paliwowego w Syrii.

Mubarak pozostanie w areszcie

Obalony prezydent Egpitu Hosni Mubarak pozostanie w areszcie mimo zeszłotygodniowej decyzji o warunkowym zwolnieniu - poinformowała agencja MENA. Ma to związek z zarzutami o korupcję.