Przerzucają wojskowy sprzęt, ropę i generatory. "Promy pływają tam i z powrotem"

Cieśnina Kerczeńska, wąski 4-kilometrowy przesmyk na Krymie, to jedno z kluczowych miejsc, podczas rosyjskiej operacji militarnej. Jak relacjonował reporter TVN24 Wojciech Bojanowski, przesmyk jest w tej chwili całkowicie kontrolowany przez Rosjan. - Tam i z powrotem pływają promy, które przewożą wojskowy rosyjski sprzet, ropę i generatory prądu - mówił reporter TVN24.

140 tys. ofiar w trzy lata. Tragiczny bilans wojny w Syrii

Syryjski konflikt wybuchł 15 marca 2011 r. Jego bilans jest już katastrofalny - według tamtejszych działaczy praw człowieka pochłonął on życie ponad 140 tys. ludzi (ONZ przestała liczyć już kilka miesięcy temu), 2,5 mln uciekło z kraju, 6,5 mln opuściło swoje domy, los 17 tys. pozostaje nieznany. ONZ alarmuje, że Syryjczycy stają się najliczniejszą grupą uchodźców na świecie.

Premier Malezji: Samolot mógł zostać porwany. Przeszukali dom pilota

Eksperci prowadzący śledztwo w sprawie zaginionego malezyjskiego samolotu pasażerskiego ustalili, że został on uprowadzony przez osobę, lub osoby, ze znacznym doświadczeniem w pilotażu - ujawnił w sobotę anonimowy funkcjonariusz rządu Malezji. O tym, że samolot mógł zostać porwany, powiedział w sobotę rano na konferencji prasowej premier Malezji Nadżib Razak. Policja przeszukała dom pilota boeinga.

"Nie zamierzamy rewidować projektu obrony antyrakietowej"

Nie zamierzamy rewidować projektu obrony antyrakietowej, jesteśmy zobowiązani, by go zrealizować - zapewniła w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. Część republikańskich polityków apeluje o powrót do pierwotnego pomysłu tarczy w Czechach i Polsce.

Pentagon zmienia plany. Lotniskowiec zostaje na Morzu Śródziemnym

Lotniskowiec atomowy USS George H.W. Bush i towarzysząca mu eskorta pozostaną na Morzu Śródziemnym "kilka dni dłużej", niż pierwotnie planowano. Pentagon poinformował, że ma to na celu upewnić sojuszników co do zaangażowania USA w kryzys na Ukrainie. W ramach tych samych działań do Polski w najbliższych godzinach mają przylecieć samoloty transportowe z personelem i zapasami dla przysłanych tu wcześniej F-16.

Areszt dla ukraińskiego oligarchy. Kaucja to "tylko" 125 mln euro

Austriacki sąd zdecydował w piątek wieczorem o rozpoczęciu postępowania ws. ekstradycji zatrzymanego w Wiedniu ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza, wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 125 mln euro i wydał zakaz opuszczania Austrii w trakcie przesłuchań.

Rosjanie zwodowali najnowszą fregatę. Trafi na Morze Czarne

W stoczni Jantar w Kaliningradzie zwodowano pierwszą fregatę nowego typu Admirał Grigorowicz. Po wykończeniu ma trafić w skład Floty Czarnomorskiej. W Jantarze trwają już prace nad czterema kolejnymi okrętami tego typu. Wszystkie mają trafić na Morze Czarne i "odmłodzić" rosyjskie siły na tym akwenie.

Władze Krymu zapowiadają integrację z Rosją w rok. Kijów: to nielegalny plan

- Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku – oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem. Znacznie szybciej ma nastąpić zmiana waluty. Już w kwietniu władze mają zacząć posługiwać się rublem. Trybunał Konstytucyjny w Kijowie określa plany krymskich przywódców jako "nielegalne". Innego zdania jest Putin.

Ławrow: Krym znaczy dla nas więcej niż Falklandy dla Wielkiej Brytanii

- Nie mamy wspólnego poglądu z USA na temat sytuacji na Krymie, są różnice, ale rozmowa była pożyteczna - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Johnem Kerrym w Londynie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak dodał, Rosja zamierza uszanować "wolę narodu krymskiego, którą wyrazi on w niedzielnym referendum" stwierdzając, że Krym znaczy dla Rosji więcej niż Falklandy dla Wielkiej Brytanii. Podkreślił jednocześnie, że Rosja "nie ma planów najazdu na wschodnią Ukrainę".

"Ta bajka promuje zoofilię i homoseksualizm wśród dzieci"

- "Kraina lodu" zawiera elementy homoseksualnej propagandy - ocenił pastor z amerykańskiego Kościoła Reformatów, który uznał film dla dzieci za "bardzo zły", a wytwórnię Disneya za "jedną z najbardziej prohomoseksualnych organizacji" w USA. Dołączył do niego także krytyk "National Catholic Register", który zarzucił bajce, że jest pełna gejowskich schematów kulturowych oraz promuje... zoofilię.

Ukraina oskarża Rosjan o starcia w Doniecku. "Planowana prowokacja"

Ukraińskie MSZ oskarżyło Rosjan i rosyjskie organizacje o sprowokowanie starć w Doniecku. - To była planowana prowokacja, mająca na celu destabilizację i wzrost napięć w kraju - stwierdzono. Reakcja Rosji ma być "porażająco cyniczna". Moskwa oznajmiła bowiem, że w obliczu starć "pozostawia sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę".

Syria: trzy lata wojny, dziewięć milionów uchodźców

W wyniku wojny w Syrii swoje domy musiało opuścić ponad 9 mln Syryjczyków, czyli ponad 40 proc. obywateli. Co najmniej połowa z nich to dzieci - poinformował Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Rosyjskie strony rządowe zaatakowane przez hakerów

Hakerzy kilkakrotnie włamali się w piątek na stronę internetową prezydenta Rosji i inne portale - poinformowały służby prasowe Kremla. Dodały, że podjęto niezbędne działania i prezydencka strona jest teraz dostępna prawie dla wszystkich użytkowników.

Ani śladu po boeingu. Badają hipotezę o "sabotażu z prawdopodobnym porwaniem"

Dane z radarów wojskowych sugerują, że zaginiony samolot linii Malaysia Airlines obrał nad Półwyspem Malajskim kurs ku archipelagowi Andamanów - powiedziały źródła zaznajomione ze śledztwem dotyczącym zaginięcia, cytowane przez agencję Reutera. Pracownik platformy wiertniczej na wodach u wybrzeży Wietnamu twierdzi z kolei, że widział płonący samolot. Jego zdaniem mógł to być zaginiony boeing.