Sikorski: Nie chcemy zimnej wojny z Rosją

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opowiedział się w wywiadzie dla "Die Zeit" za europeizacją Rosji i zapewnił, że Polska nie chce zimnej wojny z sąsiadem. Szef polskiej dyplomacji wytknął też Niemcom brak wiedzy na temat okupacji Polski w czasie II wojny światowej.

Bruksela pozywa Polskę za in vitro i VAT

Komisja Europejska wnosi przeciwko Polsce kilka spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o nieprzestrzeganie przez Warszawę unijnych przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich oraz naruszenie unijnej dyrektywy dotyczącej VAT. Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe.

Syn chińskich celebrytów skazany za gwałt

Chiński sąd skazał nastolatka, syna dwójki znanych chińskich piosenkarzy, na 10 lat więzienia za udział w zbiorowym gwałcie na kobiecie. Proces był uważnie śledzony przez opinię publiczną, którą coraz bardziej drażni bezkarne zachowanie młodego pokolenia chińskiej elity.

Skandal w ONZ, Rosjanie wyszli. "Stan jego psychiki wymaga lekarskiej oceny"

Rosyjska delegacja opuściła salę Zgromadzenia Ogólnego ONZ w czasie wystąpienia prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Na taki krok dyplomaci zdecydowali się "na znak braku zgody na te oceny, które przekazywał pan Saakaszwili z trybuny Zgromadzenia Ogólnego" - mówi rzecznik MSZ Rosji, Aleksandr Łukaszewicz.

Asad: Amerykański atak na Syrię wciąż realny

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział telewizji wenezuelskiej, że nie wyklucza, iż USA jednak przeprowadzą atak wojskowy na jego kraj. Według jego zapewnień Damaszek ma zeznania rebeliantów świadczące, że to oni użyli w walkach w Syrii broni chemicznej.

Białoruś odpuszcza w "wojnie nawozowej"

Dyrektor generalny rosyjskiego koncernu potasowego Urałkalij Władisław Baumgertner, zatrzymany miesiąc temu na Białorusi, został w nocy ze środy na czwartek umieszczony w areszcie domowym - poinformował w czwartek jego białoruski adwokat.

Operacja Minaret. NSA podsłuchiwała Martina Luthera Kinga i Muhammada Alego

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilowała przywódcę ruchu walczącego o prawa czarnoskórych Amerykanów Martina Luthera Kinga, legendarnego boksera Muhammada Alego oraz szereg innych osób wiązanych z protestami przeciwko wojnie w Wietnamie - wynika z odtajnionych właśnie dokumentów Agencji.

Zamach bombowy w Grecji. Policja podejrzewa anarchistów

W czwartek w nocy na przedmieściach Aten, pod biurem podatkowym, wybuchła mała bomba. Nikt nie został ranny. Policja podejrzewa, że za atakiem mogą stać bojówki anarchistyczne, które mają już na koncie podobne zamachy.

Kościół ma problem?

Wyraźny kłopot ma polski Kościół z tym, co dzieje się na Dominikanie. Tamtejsza prokuratura z coraz większą pewnością mówi o winie polskich księży oskarżanych o pedofilię, na co Prymas Polski odpowiada - w kościele nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Za zło powinna zapłacić osoba, która je wyrządziła. Ręce umywa też zakon, do którego należy jeden z oskarżanych księży. W oświadczeniu michalitów czytamy, że ksiądz - pracując na Dominikanie - podlega przełożonym Delegatury Karaibskiej.

Berlusconi: Nie śpię od 55 dni, schudłem 11 kg

Senatorowie i deputowani partii byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego zagrozili w środę zbiorowym złożeniem mandatów parlamentarnych, jeśli senacka komisja opowie się za wyrzuceniem go z izby wyższej. Berlusconi porównuje sytuację do zamachu stanu i skarży się, że to "najgorsze dni" w jego życiu.

Jest rezolucja w sprawie Syrii? Rosja: Myślenie życzeniowe

Rzecznik delegacji Rosji zaprzeczył w środę wcześniejszym nieoficjalnym doniesieniom, iż stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ uzgodnili podstawowe punkty rezolucji w sprawie likwidacji zasobów syryjskiej broni chemicznej. Rzecznik określił te doniesienia jako "myślenie życzeniowe". - To jest ich (zachodnich dyplomatów - red.) myślenie życzeniowe, które nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Prace nad rezolucją trwają - powiedział.

Komorowski: Syria będzie testem na skuteczność ONZ

- Rozwiązanie problemu wojny domowej w Syrii będzie testem skuteczności dla Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział prezydent Bronisław Komorowski dziennikarzom po 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Wcześniej, podczas wystąpienia, ocenił, że konflikt w Syrii obnażył słabość decyzji podejmowanych przez ONZ. Zaapelował również o reformę Rady Bezpieczeństwa zarzucając jej stałym członkom, że zbyt często interesy biorą górę nad wartościami.

Berlusconi zmienia meldunek. Woli areszt domowy w Rzymie

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zmienił adres zameldowania, z Mediolanu na Rzym. Media interpretują tę decyzję jako przygotowanie do odbywania kary aresztu domowego po tym, gdy został prawomocnie skazany na 4 lata więzienia za oszustwa podatkowe.

Chiny "wydzierżawią 5 proc. Ukrainy". Neokolonializm XXI wieku?

Ukraina dogadała się z chińską państwową megakorporacją w sprawie wydzierżawienia jej pięciu procent powierzchni kraju - pisze "Daily Telegraph". Na tej ziemi Chińczycy mieliby uprawiać zboża i hodować zwierzęta w celu zaspokojenia potrzeb żywnościowych rosnącej populacji Państwa Środka. Ukraińska firma KSG Agro, która - według chińskich mediów - podpisała "kontrakt stulecia", twierdzi, że chodzi tylko o modernizację dużo mniejszego obszaru ziemi.

Zabójca z Waszyngtonu "wierzył, że jest kontrolowany przez fale radiowe". FBI ujawnia film

Aaron Alexis wierzył, że jest kontrolowany przez fale radiowe o ekstremalnie niskiej częstotliwości. Działał sam, w szale. FBI ogłasza kolejne ustalenia w śledztwie ws. strzelaniny w Waszyngtonie. I publikuje nagrania z kamer przemysłowych, na których widać, jak Alexis wchodzi na teren bazy marynarki wojennej, a potem z bronią zaczyna biegać po korytarzach budynku. 16 września mężczyzna zastrzelił 12 osób, zanim zabiła go policja.

Kolejny niewolnik na walijskiej farmie. Policja szuka też ciała

Brytyjska policja, która prowadzi śledztwo w sprawie niewolniczej pracy na farmach w południowej Walii, poinformowała w środę o znalezieniu dzień wcześniej kolejnego mężczyzny, który mógł być zmuszany do niewolniczej pracy. Aresztowano kolejne trzy osoby. W ramach tej samej operacji w poniedziałek na innej farmie znaleziono Polaka.

"Rowhani wprawił w podniecenie obserwatorów ofensywą wdzięku"

Przemówienie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i cała jego dyplomatyczna "ofensywa wdzięku" wobec USA i Zachodu spotyka się z ostrożnym przyjęciem komentatorów. Przestrzegają oni, że chodzi mu o złagodzenie sankcji nałożonych na Iran i wyrażają opinię, że nie należy oczekiwać przełomu w konflikcie o irański program nuklearny.

Ćwiczyli konflikt zbrojny na granicy. W akcji także białoruskie drony

W kolejnym dniu ćwiczeń Zapad-2013 rosyjskie i białoruskie jednostki symulowały działania na umownym odcinku granicy państwowej Białorusi i "z powodzeniem zablokowały pięć nielegalnych ugrupowań zbrojnych liczących łącznie do 2 tys. osób". W celu zwiadu powietrznego użyto samolotów bezzałogowych.