Agencja Fars: CNN sfabrykowała wywiad Rowhaniego. Amerykanie odpowiadają

Półoficjalna irańska agencja Fars twierdzi, że stacja CNN sfabrykowała część wtorkowego wywiadu irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, zmieniając sens wypowiedzi, i że w rzeczywistości nie użył on określenia Holokaust - informował w czwartek "New York Times". CNN przygotowała komentarz w tej sprawie.

"Seksualny dżihad" to pomówienie?

W zeszłym tygodniu szef tunezyjskiego MSZ, Lotfi Ben Jeddou, podał informację, która zelektryzowała media: tunezyjskie kobiety podróżują do Syrii, by uprawiać "seksualny dżihad". Sprawa stała się tak głośna, że przyjrzał się jej prestiżowy magazyn "Foreign Policy".

Miedwiediew znowu mówi o konieczności modernizacji Rosji

Rosja musi zmniejszyć dominację państwa w gospodarce i poprawić warunki dla inwestorów i przedsiębiorców, aby uniknąć "zerowego tempa wzrostu" - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew na dorocznym międzynarodowym forum inwestycyjnym w Soczi.

Rozmowy z Iranem o atomie "bardzo konstruktywne"

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o przeprowadzeniu "bardzo konstruktywnych" rozmów z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Termin ponownego spotkania wyznaczono na 28 października. Szczegółów nie ujawniono.

"Atak na centrum handlowe był planowany ponad rok". Kenia wypuszcza podejrzanych

Zamach w Nairobi był planowany przez ponad rok przez spiskowców, którzy wynajmowali sklep w centrum handlowym Westgate - podały cytowane przez CNN kenijskie władze. MSW podało również, że w areszcie przetrzymywanych jest ośmiu podejrzanych o uczestnictwo w zamachu, trzech podejrzanych zostało zwolnionych. W ataku terrorystów zginęły co najmniej 72 osoby, a kilkaset zostało rannych.

Chemiczne arsenały Asada mają być otwarte 1 października

Najpóźniej 1 października powinny się rozpocząć inspekcje w arsenałach broni chemicznej w Syrii - wynika z tekstu projektu dokumentu w tej sprawie, który w piątek wieczorem ma omówić i przyjąć Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Arsenał Asada łatwiej zniszczyć, niż myślano? Poufny raport

Syryjski arsenał chemiczny w dużej części praktycznie nie nadaje się do wykorzystania w kraju i może zostać dość szybko zneutralizowany. Oddala to groźbę, że może on zostać ukryty przez reżim w Damaszku lub trafić w ręce terrorystów - pisze "Washington Post".

Niewolnicy XXI wieku

Policja mówi o takich przypadkach: niewolnictwo XXI wieku. W Walii wykryto farmę, na której wykorzystywano ludzi. Wśród poszkodowanych jest Polak, który żył i pracował, tak jak inni znajdujący się na farmie, w nieludzkich warunkach. Jeden z pracowników został odnaleziony wychudzony i wycieńczony.

Nowe wybory w Grecji? Złota Jutrzenka grozi "trzęsieniem ziemi"

Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka zagroziła wycofaniem swych posłów z parlamentu z powodu ostatnich przeszukań biur partii przez policję oraz zatrzymań jej członków. Działania policji są związane z zabójstwem dokonanym przez sympatyka neonazistów.

Iran szykuje się do zmian?

W Iranie zmiana warty i nowe podejście do świata zachodniego. Słowa nowego prezydenta kraju są tak przełomowe, choćby w porównaniu z jego poprzednikiem, że światowym przywódcom aż trudno uwierzyć w ich szczerość. Iran proponuje między innymi rozmowy w sprawie broni atomowej. Mogłyby się zacząć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Kierunek jest z pewnością dobry, ale potrzeba czasu, by się przekonać, że to zmiana rzeczywista, a nie tylko udawana.

Narkokartele ostrzegają. Trzy odcięte głowy

Makabrycznego odkrycia dokonała policja w Meksyku. Jak poinformowała w czwartek prokuratura, w pobliżu miejscowości Los Reyes w stanie Michoacan policjanci znaleźli odcięte głowy trzech mężczyzn.

Znalazł w metrze czek na dwa miliony dolarów

- Kto tak majętny, że nosi w kieszeni czek na 2 miliony dolarów, jeździ naszym metrem? - dziwił się w rozmowie z dziennikarzami dyżurny szef popołudniowej zmiany w metrze madryckim. Jose Manuel del Cura znalazł portfel z czekiem na dwa miliony dolarów.

Dwa miesiące aresztu dla 21 ekologów oskarżonych o piractwo

Sąd w Murmańsku przedłużył w czwartek o dwa miesiące areszt 21 z 30 osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa przez rosyjską straż graniczną w trakcie protestu Greenpeace na statku "Arctic Sunrise" przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Wśród tych, którym areszt wydłużono, jest Polak Tomasz Dziemianczuk.