Wróg USA wybiera prezydenta. Wybór niewielki, wynik niepewny

Irańczycy wybierają dziś prezydenta, następcę ultrakonserwatysty Mahmuda Ahmadineżada, którego ośmioletnie rządy charakteryzowały ciągła konfrontacja z Zachodem w kwestiach nuklearnych i jako jej skutek, międzynarodowe sankcje pogłębiające kryzys gospodarczy.

Murdoch się rozwodzi. "Bezpowrotny rozpad związku"

Szef koncernu medialnego News Corp. 82-letni Rupert Murdoch wniósł pozew o rozwód ze swoją trzecią żoną, 44-letnią Wendi Deng. Para wzięła ślub w w 1999 r. Murdochowie mają dwie córki: 11-letnią Grace i 9-letnią Chloe.

Iran wybiera następcę Ahmadineżada

W Iranie rozpoczęły się o godz. 8 czasu lokalnego (5.30 czasu polskiego) wybory prezydenckie. Startuje w nich sześciu kandydatów - czterech konserwatystów i dwóch polityków o umiarkowanych poglądach.

Syria przekroczyła "czerwoną linię"

- Nasz wywiad ma dowody na to, że syryjski reżim wykorzystał w walkach broń chemiczną - oznajmił przedstawiciel Białego Domu. Oznacza to przekroczenie "czerwonej linii" wyznaczonej przez Baracka Obamę. Prezydent nakazał uruchomienie "pomocy militarnej" dla syryjskich rebeliantów.

Prawa ręka a może kochanka premiera? Kim jest Jana Nagyova i zatrzymani z nią urzędnicy

Policja jeszcze nie potwierdziła, ale premier Petr Neczas już tak. Wśród zatrzymanych dziś w kancelarii premiera Czech wysokich urzędników jest szefowa jego gabinetu Jana Nagyova. – Nie tracę w nią wiary – zapewnia premier. A w mediach padają kolejne nazwiska: byłych ministrów, byłych i obecnych szefów wywiadu wojskowego i innych. Kim są urzędnicy, którzy mogą kosztować premiera i rząd dymisję?

FBI broni programu PRISM. "Używamy go do walki z terroryzmem"

Dyrektor FBI Robert Mueller zapewnił, że zbierane dane o rozmowach telefonicznych Amerykanów mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. Rząd robi, co w jego mocy, by sprawca przecieków medialnych ws. PRISM stanął przed sądem - podkreślił.

Czechy wstrząśnięte aferą korupcyjną na szczytach. Premier: Nie podam się do dymisji

- Jestem przekonany, że nie zrobiłem niczego nieuczciwego, tak samo jak moi współpracownicy - powiedział premier Czech Petr Neczas. W ten sposób skomentował doniesienia mediów o zatrzymaniu w ramach śledztwa antykorupcyjnego jego bliskich współpracowników. Opozycja zażądała dymisji całego rządu. - Nie widzę powodów, aby myśleć o własnej dymisji czy upadku rządu - skwitował Neczas.

Katastrofa kolejowa w Argentynie. Ponad 150 rannych

Trzy osoby zginęły, a około 155 zostało rannych, gdy dwupoziomowy pociąg zderzył się na przedmieściach Buenos Aires z innym pociągiem, który nagle zatrzymał się na torach. Rannych przewieziono do czterech szpitali.

Polscy adwokaci przeciwko represjom wobec tureckich kolegów

Naczelna Rada Adwokacka w Polsce jest zaniepokojona represjami wobec tureckich adwokatów w związku z protestami w Stambule. Wystosowała w tej sprawie apel do przewodniczącego rady adwokackiej w Stambule, ambasadora Republiki Turcji w RP oraz ministra spraw zagranicznych RP.

Policja w siedzibie rządu, prokuratorzy u premiera. "Największy skandal polityczny od 20 lat"

Funkcjonariusze wydziału policji do walki z przestępczością zorganizowaną wkroczyli ostatniej nocy do siedziby czeskiego rządu. W związku z podejrzeniami o korupcję zatrzymano m.in. szefową gabinetu premiera Petra Neczasa oraz byłego szefa wywiadu wojskowego. "To największy skandal polityczny w Czechach od 20 lat" - podkreślają miejscowe media i piszą o "przenikaniu struktur mafijnych do polityki".

Minister: Problem PRISM dotyczy też polskich internautów. Tworzą ustawę

Problem śledzenia przez internet dotyczy także polskich obywateli - mówił minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Dlatego - zapowiedział - już jesienią pojawić się mają założenia "do ustawy zapobiegającej takim praktykom". Jeszcze wczoraj minister - pytany o sprawę PRISM - nie wiedział, czy dotyczy też polskich obywateli. - Trwa badanie - zapewniał.

"Największy burdel Europy". Milion klientów dziennie

Legalna prostytucja, niskie ceny, najazd seks-turystów. Dzięki liberalnemu prawu "dzielnice czerwonych latarni" rozkwitają. Nawet 400 tys. prostytutek i milion klientów dziennie - obraz branży płatnego seksu w Niemczech przedstawia wyemitowany przez ARD film dokumentalny "Sex - Made in Germany".

Polityka po chińsku

Prawa człowieka to w Chinach temat najtrudniejszy z trudnych i niejeden polityk już się na nim wyłożył. Ewa Kopacz to zadanie utrudniła sobie jeszcze bardziej, jadąc do Pekinu w rocznicę wydarzeń na placu Tiananmen, gdzie w 1989 roku komunistyczna władza krwawo i bezwzględnie rozprawiła się z protestującymi studentami. Do dziś nie rozliczono winnych, ani nie znana jest liczba ofiar. Marszałek Sejmu przed wyjazdem zapewniała, że upomni się o prawa człowieka w Chinach. Czy to zrobiła?

Berlin odbudowuje pałac królów pruskich. "Projekt bezsensowny"

W Berlinie wbito kamień węgielny pod odbudowę historycznej siedziby królów pruskich - pałacu Hohenzollernów. Część niemieckiej prasy przewiduje jednak tylko kłopoty i twierdzi, że powstanie w ten sposób kolejny plac budowy, która przez lata będzie straszyła tylko szkieletem.

Nowym "nr 2" w CIA będzie kobieta. Pierwszy raz w historii

Wicedyrektor amerykańskiej CIA Michael Morell ustępuje ze stanowiska i przechodzi do gremium doradzającego prezydentowi w sprawach wywiadu - poinformował w środę Biały Dom. Na miejsce Morella w CIA prezydent Barack Obama mianuje Avril Haines.

NSA jest z siebie dumna. Inwigilacja "pozwoliła uniknąć tuzinów zamachów"

Ujawnione w ostatnich dniach tajne programy inwigilacji elektronicznej pomogły wywiadowi USA zapobiec tuzinom potencjalnych zamachów terrorystycznych - powiedział w środę w Senacie szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), generał Keith Alexander. Dodał, że gdyby nie one, to w ostatnich latach w USA i na całym świecie doszłony do kilkudziesięciu innych poważnych zamachów terrorystycznych.

Do kontrolerów lotów dołączyli kolejarze. Strajk

W drugim dniu strajku kontrolerów lotów we Francji odwołano tysiące rejsów. Pracownicy sprzeciwiają się liberalizacji wspólnej europejskiej przestrzeni powietrznej. Na czwartek strajk zapowiedzieli pracownicy kolei SNCF przeciwni podziałowi państwowej firmy.