Pistorius wysłany na obserwację psychiatryczną


Sąd w Pretorii podjął decyzję o wysłaniu oskarżonego o morderstwo swojej partnerki Oscara Pistoriusa na miesięczną obserwację psychiatryczną do zakładu zamkniętego. O badania psychiatryczne wnioskował prokurator.

Prowadząca proces Oscara Pistoriusa sędzia stwierdziła, że testy są konieczne, aby stwierdzić, czy południowoafrykański sportowiec naprawdę cierpiał na zaburzenia lękowe, na które powołuje się obrona. Według mecenasów pomagających Pistoriusowi, ze względu na chorobę nie był on w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji.

Zeznająca od poniedziałku świadek (lekarz psychiatra) stwierdziła, że Pistorius wykazuje objawy zespołu lękowego (ang. GAD). Zdaniem świadka osoba taka może być niebezpieczna dla otoczenia i może mieć ograniczoną świadomość tego, co robi. W poniedziałek złożyła wniosek o wysłanie swojego pacjenta na obserwację.

Badania potrwają 30 dni, a szczegóły dotyczące jego przebiegu zostaną ogłoszone w czwartek. Obserwacja nie oznacza, że Pistorius zostanie zatrzymany.

Sąd: uczciwy proces

Obrona Pistoriusa była przeciwna wysłaniu 27-latka na badania. Argumentuje, że chce ochronić swojego klienta przed zamknięciem.

Sędzia, wyjaśniając powody swojej decyzji, powiedziała, że badanie psychiatryczne zapewni oskarżonemu uczciwy proces. Dodała, że "dziwne" jest to, że obrona jest przeciwko.

Reuters przypomina, że w przeszłości Pistorius wielokrotnie wymiotował w trakcie procesu. Tym razem słuchał decyzji niewzruszony.

Psychiatra: uzbrojony Pistorius zagrożeniem

Lekarka zeznała w poniedziałek, że Pistorius cierpi na tzw. zespół lęku uogólnionego. Zaburzenia objawiają się nierealistycznym, uporczywym i przesadzonym lękiem przed potencjalnym nieszczęściem. Pistorius miał cierpieć z powodu trudnej przeszłości - amputacji kończyn w młodym wieku, śmierci matki, rozwodu rodziców i przytłaczającej sławy.

Kiedy Oscar Pistorius miał 11 miesięcy jego obie nogi zostały amputowane powyżej kolan w wyniku wrodzonej wady. Dr Voster zwrócił uwagę, że podwójna amputacja zanim jeszcze niemowlę zaczęło mówić i rozumieć język, zostało odebrane przez dziecko jako "traumatyczny atak".

Psychiatra stwierdził także, że Pistorius "stał się nieufny i uważny", z wiekiem coraz bardziej lękliwy, co doprowadziło do tego, że spał z bronią pod poduszką.

Oskarżony o zastrzelenie partnerki

Pięciokrotny mistrz paraolimpijski jest oskarżony o to, że z premedytacją zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp. Według ustaleń prokuratury, w chwili tragedii była ona zamknięta w łazience, a Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi.

Lekkoatleta utrzymuje, że do zabójstwa doszło przypadkiem, bo wziął Steenkamp za włamywacza.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich, w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może brać udział w igrzyskach.

[object Object]
Pistorius wychodzi z sądu we wtorekReuters TV
wideo 2/13

Autor: kło,pk/zp,mtom / Źródło: reuters, pap, ABC News

Raporty: