Władze Moskwy: na trwałe uczczenie pamięci Niemcowa trzeba czekać 10 lat

Trzy minuty po śmierci Niemcowa. Echo Moskwy dotarło do nagrania
Trzy minuty po śmierci Niemcowa. Echo Moskwy dotarło do nagrania
Echo Moskwy
Borys Niemcow zginął 27 lutego w okolicach Kremla. Nagrania dokonano trzy minuty po śmierci NiemcowaEcho Moskwy

Władze Moskwy odmówiły trwałego uczczenia pamięci opozycjonisty Borysa Niemcowa w mieście, w którym został zabity, argumentując, że jest to możliwe nie wcześniej niż 10 lat po śmierci. Propozycję upamiętnienia Niemcowa zgłosił deputowany Dumy, Dmitrij Gudkow.

Wicemer Moskwy Leonid Pieczatników powiedział w poniedziałek, że władze stolicy Rosji kierują się jedynie literą obowiązującego prawa.

Odmowa bez "ukrytego politycznego tła"

- Rzeczywiście Gudkow otrzymał odmowną odpowiedź na propozycję trwałego upamiętnienia Niemcowa - powiedział Pieczatnikow. Podkreślił, że w odmowie "nie ma żadnego ukrytego politycznego tła".

Dodał, że decyzję podjęto kierując się jedynie obowiązującymi w Moskwie przepisami, które stanowią, że postać tego czy innego działacza można upamiętniać dopiero 10 lat po śmierci, jeśli w tej sprawie nie ma rozporządzenia prezydenta Rosji lub mera Moskwy.

55-letni Borys Niemcow - jeden z przywódców Republikańskiej Partii Rosji-Partii Wolności Narodowej (Parnas) i zagorzały krytyk prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, a zwłaszcza jego agresywnej polityki wobec Ukrainy - został zastrzelony 27 lutego późnym wieczorem. Został trafiony czterema pociskami; strzelano mu w plecy. Pochowano go 3 marca na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie.

[object Object]
Oskarżeni o zabójstwo Niemcowa uznani za winnychTVN24 BiS "Fakty z Zagranicy"
wideo 2/20

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Lena Lebedeva-Hooft

Tagi:
Raporty: