Zarzut poligamii, taniec Kadyrowa. "Ślubu tysiąclecia" w Czeczenii udzieliła dziennikarka

17-letnia Czeczenka Luiza Gojłabijewa wyszła za 48-letniego naczelnika rejonowego oddziału MSW Nażuda Guczigowa. Sprawa hucznie obchodzonego ślubu wywołała kontrowersje w rosyjskim społeczeństwie, ponieważ dziennikarze opozycyjni twierdzili, że dziewczyna jest do niego zmuszana. W sobotę na weselu młodej pary tańczył sam prezydent Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow. Internauci, oglądając nagrania z wesela, zauważają, że ślubu udzieliła dziennikarka lokalnej rozgłośni radiowej Asia Biełowa.

Waszyngton rozważa kolejne sankcje wobec reżimu Kima

Korea Północna nawet nie zaczęła jeszcze podejmować kroków dotyczących ograniczenia programu zbrojeń nuklearnych, które są niezbędne do rozpoczęcia rozmów z USA - ocenił w poniedziałek amerykański sekretarz stanu John Kerry. Waszyngton rozważa kolejne sankcje.

Watykan tłumaczy sprawę medalu dla palestyńskiego przywódcy

Po tym, gdy w Izraelu wyrażono zdumienie, że papież nazwał przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa "Aniołem pokoju", Watykan wyjaśnił, że zamiarem było zachęcenie go do pokojowego zaangażowania. Abbas przybył na kanonizację palestyńskich zakonnic.

Bruksela debatuje nad losem imigrantów

Nie wszystkim się udaje, wielu utonie po drodze, bo nikt nie zdąży i nie będzie w stanie im pomóc. Imigranci z Afryki są tak zdesperowani, że ryzykują życie i płacą tysiące dolarów, by dostać szansę na życie w Europie Zachodniej. A Unia Europejska nie radzi sobie z problemem. Dzisiaj w Brukseli odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie.

Już niemal całe Ramadi w rękach dżihadystów. Ok. 500 ofiar walk

Organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS) zajęła w niedzielę kwaterę główną irackiego wojska w Ramadi, stolicy prowincji Anbar na zachodzie Iraku. Dżihadyści kontrolują prawie całe miasto. W ciągu dwóch dni walk zginęło tam ok. 500 osób - podały lokalne władze.

Atomowa afera na Wyspach. Podwodniak uciekł i ostrzega: kraj jest o krok od nuklearnej katastrofy

Marynarz służący na brytyjskich atomowych okrętach podwodnych zdezerterował i zniknął. Jest poszukiwany przez policję i wojsko, które „martwi się o jego zdrowie”. Mężczyzna umieścił w sieci dokument, w którym opisuje poważne braki w zabezpieczeniu brytyjskiego arsenału jądrowego i apeluje o ich naprawienie. Jego zdaniem Wielka Brytania jest o krok od nuklearnej katastrofy.

Ciała imigrantów zostaną na dnie morza? Prokuratura nie chce wydobywać wraku

Prokuratura z Sycylii prowadząca śledztwo w sprawie zatonięcia kutra z kilkuset imigrantami z Afryki uznała, że nie ma potrzeby, by podnieść wrak z ciałami ofiar z dna morza. Nie pomoże to w dochodzeniu, a nie ma pieniędzy na taką operację. Decyzja wywołała dyskusję we Włoszech i protesty organizacji humanitarnych.

Ave Putin! "Cesarz jest symbolem, którego potrzebujemy"

W miejscowości Agałatowo, 20 km od Petersburga, odsłonięto popiersie prezydenta Rosji Władimira Putina, przedstawiające go jako cesarza rzymskiego. - Prezydenci przychodzą i odchodzą, ale cesarz jest symbolem, którego potrzebujemy - stwierdził jeden z głównych inicjatorów wystawienia pomnika, kozacki ataman Andriej Poljakow.

"Powojenny ład pokojowy się rozpadł"

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves powiedział w niedzielę w wywiadzie dla agencji dpa, że w wyniku konfliktu na Ukrainie rozpadł się ustanowiony po wojnie ład pokojowy. Polityk ostrzegł przed próbami przejścia do porządku dziennego nad kryzysem.

Rosja przestrzega: USA mogą nas zmusić do rozbudowy arsenału jądrowego

Wysoki rangą rosyjski dyplomata oznajmił na konferencji rozbrojeniowej, że „USA mogą zmusić” Rosję do podjęcia na nowo zbrojeń jądrowych. Zastrzegł, że Kreml "na razie" nie ma takich planów, ale może nie mieć wyboru. - To, co robią Amerykanie czyni kolejne kroki w kierunku rozbrojenia bardzo skomplikowanymi lub wręcz niemożliwymi - stwierdził.

Powieszono sześciu bojowników Państwa Islamskiego

Sześciu bojowników z organizacji będącej egipskim odłamem dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) powieszono w więzieniu w Kairze - podała egipska państwowa agencja prasowa. Zostali oni skazani na śmierć za atak w 2014 r. na egipskich żołnierzy.

Papież kanonizował dwie Palestynki. "Przesłanie nadziei"

Podczas mszy na placu Św. Piotra papież Franciszek kanonizował cztery zakonnice: dwie palestyńskie Arabki, Włoszkę i Francuzkę, które żyły na przełomie XIX I XX wieku. Na kanonizacji pierwszych Palestynek był przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Film dokumentalny o Polańskim będzie dowodem w sprawie o ekstradycję

W najbliższy piątek, na kolejnym posiedzeniu o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji do USA reżysera Romana Polańskiego, sąd obejrzy film dokumentalny "Roman Polański. Ścigany i pożądany" z 2008 r. Jako materiał dowodowy zgłosili go obrońcy. Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone.

Szantaż oparty o technologię Rosjan. Broń Kima łudząco przypomina radziecką R-27

Odpalona w minionym tygodniu przez Koreę Północną rakieta jest z zewnątrz niemal identyczna ze starym, ale nadal groźnym, radzieckim pociskiem R-27. Już od wielu lat spekulowano, że Rosjanie sprzedali jego sekrety, ale zdjęcia z testu są pierwszym namacalnym dowodem na to, że Koreańczykom przynajmniej częściowo udało się je opanować. Oznacza to poważne wyzwanie dla wielu państw w regionie.

"Rewolucyjny" sprzęt tylko na defilady. Rosyjscy żołnierze nie zobaczą go przez wiele lat

Tegoroczna defilada na placu Czerwonym była widowiskiem, które miało przekonać obserwatorów w kraju i za granicą, że Rosja jest nowoczesną militarną potęgą. Jeśli chodzi o nowoczesność, był to jednak blef. Wszystkie "rewolucyjne" i "wyjątkowe" maszyny bojowe prosto z parady wróciły do fabryk i na próby. Zanim w większych ilościach dostaną je żołnierze, minie jeszcze wiele lat.

Determinacja Chin "twarda jak skała". Trudna wizyta Kerry'ego w Pekinie

- Relacje Chin ze Stanami Zjednoczonymi pozostają stabilne - powiedział prezydent Xi Jinping. Amerykański sekretarz stanu John Kerry przyleciał do Pekinu w czasie, gdy spór terytorialny na Morzu Południowochińskim doprowadził do napięć w relacjach pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami.