Obawa przed inwazją? FSB: Ukraińcy zaminowali mosty na Krym

Służby graniczne rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa informują, że Ukraińcy zaminowali dwa samochodowe mosty łączące Krym z kontynentalną częścią Ukrainy, a dokładniej Półwyspem Czonharskim w obwodzie chersońskim. Pogranicznicy ukraińscy odpowiadają: sprawa dotyczy względów bezpieczeństwa.

Atak na ambasadora USA. Pjongjang: zasłużona kara

Ambasador USA w Korei Południowej Mark Lippert został zaatakowany przez uzbrojonego napastnika. Jak poinformowały południowokoreańskie media, dyplomata odniósł obrażenia głowy i ręki. Jego życie nie jest jednak zagrożone.

Pierwsze strajki na okupowanym Krymie. Problem z wypłatami

Władze okupowanego przez Rosję Krymu zaczynają mieć problem z wypłatami pensji. W środę w Symferopolu stanęły trolejbusy. Kierowcy domagali się zaległej jeszcze ze stycznia zapłaty. Krymski minister transportu tłumaczył, że "nie otrzymuje pieniędzy z ministerstwa finansów od trzech miesięcy".

Lekarz stracił pamięć z 12 lat. Wywalczył powrót do pracy

Obrażenia odniesione w wypadku samochodowym pozbawiły ordynatora pogotowia ratunkowego z Codogno na północy Włoch pamięci z okresu 12 lat. Lekarz, który zapomniał o wszystkim, co wydarzyło się po 2001 r., wygrał właśnie walkę o powrót do pracy w szpitalu.

Miażdżący raport: jeśli Zachód nie zmieni polityki wobec Rosji, Europę czekają wojny

Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany teraz, to Europę w kolejnych latach czekają kolejne wojny - tak brzmi teza, jaką w Waszyngtonie przedstawili w środowe popołudnie członkowie amerykańskiego think-tanku Atlantic Council. W dokumencie przedstawionym senatorom rysują wizję polityki zagranicznej USA i innych państw zachodnich, która pozwoli zneutralizować zagrożenie wynikające ze sprawowania władzy na Kremlu przez Putina i byłych agentów KGB. Analitycy przestrzegają też, że wkrótce może dojść do prób zaatakowania państw bałtyckich.

"Tusk chce uprawiać politykę i to nie tylko wobec Rosji"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie chce się ograniczać do roli moderatora wśród szefów państw i rządów krajów UE, lecz ma ambicje uprawiania samodzielnej polityki i to nie tylko w relacjach z Rosją - pisze w czwartek "Sueddeutsche Zeitung".

Dowódca US Army w Europie chce czołgów NATO przy granicy z Rosją

Generał Frederick Hodges, dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie, stwierdził w wywiadzie z brytyjskim dziennikiem "The Telegraph", że tylko kwestią czasu jest nadejście momentu, w którym Władimir Putin postara się rozmontować Pakt Północnoatlantycki. Dlatego zaproponował on dowództwu NATO wysłanie m.in. do Polski na stałe czołgów, które będą "odstraszały" Putina.

"Najbliższe otoczenie Obamy przeciwne zbrojeniu Ukrainy"

Tylko najbliższe otoczenie prezydenta USA Baracka Obamy, w tym doradcy ds. bezpieczeństwa, wciąż jest przeciwne zbrojeniu Ukrainy w obawie przed zaostrzeniem konfliktu - ocenił w Waszyngtonie senator PO Bogdan Klich. Jego zdaniem, to błędne rozumowanie.

Steinmeier: Nie izolujmy Rosji. Nawet jeśli konflikt potrwa lata

Szef niemieckiej dyplomacji jest przeciwny izolowaniu Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. - Nawet jeśli miałoby to trwać długie lata, to musimy uczynić wszystko, by znaleźć polityczne rozwiązanie tego konfliktu - powiedział Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt".

Klimat, geografia, 100 tys. żołnierzy. Wojna błyskawiczna skusi Putina?

Słaby Zachód, uparty Kijów, bezkarna Rosja – i recepta na wojnę gotowa. Ta z Gruzją trwała pięć dni. Jeśli Władimir Putin zdecyduje się na otwarty konflikt z Ukrainą, będzie chciał, by nie trwał dłużej. A zdecyduje się na inwazję wtedy, gdy uzna, że dotychczasowe metody nie gwarantują osiągnięcia głównego celu, czyli przejęcia kontroli nad kursem polityki Kijowa.

Porozumienie na wyciągnięcie ręki? Kontrofensywa Iranu w USA

- Jesteśmy bardzo bliscy porozumienia - oznajmił szef dyplomacji Iranu, odnosząc się do negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego. Jawad Zarif zastrzegł jednak, że nic jeszcze nie jest pewne, bowiem "są jeszcze szczegóły, które trzeba doprecyzować".

Po 33 latach od krwawego zamachu Francja wskazała sprawców

Francuskie władze wydały międzynarodowy nakaz aresztowania trzech Palestyńczyków, którzy są podejrzewani o przeprowadzenie w 1982 roku zamachu na żydowską restaurację w Paryżu. Przez ponad trzy dekady był to najbardziej tajemniczy atak terrorystyczny w historii Francji.

Eksplozja w kopalni. Urzędnicy w Donbasie: zginęły 33 osoby

W katastrofie w kopalni węgla im. Zasiadki w Doniecku na wschodniej Ukrainie, gdzie w środę rano doszło do wybuchu metanu, zginęły 33 osoby – poinformowała wieczorem agencja Interfax, powołując się na informacje uzyskane w regionalnej administracji w Doniecku. Kilka godzin wcześniej szef Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołynec mówił o 16 ofiarach i 16 wciąż poszukiwanych górnikach.

"Umrze, jeśli nie zostanie zwolniona"

Ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która prowadzi protest głodowy w rosyjskim areszcie, umrze, jeśli nie zostanie zwolniona - powiedziała w środę szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini. Zaapelowała o uwolnienie Sawczenko oraz innych Ukraińców więzionych w Rosji.

Islamiści oskarżyli go o homoseksualizm i zrzucili z dachu. Kolejna egzekucja

Terroryści z Państwa Islamskiego wyrzucili przez okno mężczyznę podejrzewanego o homoseksualizm. Przeżył upadek, więc dobili go kamieniami - informuje "The Independent", powołując się na syryjską grupę monitorującą przestrzeganie praw człowieka. Do zdarzenia doszło w mieście al-Tabaka na północy Syrii. To kolejny przypadek egzekucji osoby podejrzewanej o homoseksualizm przez to terrorystyczne ugrupowanie.

Niemieccy deputowani chcą znieść wizy dla Rosjan. Żeby jeździli i się "demokratyzowali"

Wszystkie partie polityczne w Bundestagu potępiły w środę mord na opozycyjnym polityku rosyjskim Borysie Niemcowie, obarczając odpowiedzialnością za zbrodnię prowadzoną przez Kreml politykę nienawiści wobec przeciwników. Większość wyraziła też poparcie dla idei liberalizacji polityki wizowej. - Otwórzmy Rosji drzwi do Europy, gdyż tylko w ten sposób przyczynimy się do jej demokratyzacji - powiedział przedstawiciel postkomunistycznej lewicy, Wolfgang Gehrcke.

Prezydent Turcji zapłaci grzywnę za krytykę rzeźby

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został skazany na grzywnę z powodu krytycznych uwag na temat pomnika w mieście Kars, wygłoszonych w czasach, gdy był jeszcze premierem. Sąd orzekł odszkodowanie dla urażonego rzeźbiarza, choć mniejsze, niż żądał artysta.

Prokuratura nie odpuszcza prezydent Argentyny

Prokurator badający zarzuty pod adresem prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner, dotyczące zacierania śladów udziału Irańczyków w zamachu na żydowski ośrodek kulturalny AMIA, złożył w środę odwołanie od decyzji sądu oddalającej te zarzuty.

Kerry woli rozmawiać z Iranem. Żądania Netanjahu "to żaden plan"

Żądanie kapitulacji Iranu nie jest tym, co pozwoli na rozwiązanie kwestii jego programu nuklearnego - ocenił w środę szef Departamentu Stanu USA John Kerry po kolejnej rundzie rozmów w Genewie z szefem irańskiej dyplomacji. Ze słów Kerry’ego przebija „zawoalowana” krytyka pod adresem premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który w sprawie Iranu przemawiał we wtorek w Kongresie - podkreśla Reuters.