Polak w służbie Państwa Islamskiego. "Był łatwym łupem"

- Był łatwym łupem, tak jak wielu bojowników IS. To są ludzie przeważnie z marginesu społecznego, którzy się nie przystosowują do normalnego życia i są często wyłapywani - mówił Bogusław Zagórski z Collegium Civitas w programie "Fakty po Faktach" o polskim terroryście-samobójcy. Gen. Gromosław Czempiński przekonywał, że wielu dżihadystów sądzi, że na Bliskim Wschodzie rodzi się nowy świat, w którym będą mogli się realizować.

Seria eksplozji i kula ognia. Setki rannych w chińskim porcie

Mieszkańcy nadmorskiego miasta Tiencin byli świadkami serii potężnych eksplozji na terenie nowo powstałej specjalnej strefy ekonomicznej Binhai. Eksplodował magazyn z niebezpiecznymi materiałami znajdujący się na terenie portu. Jak poinformowała chińska agencja informacyjna Xinhua, w wypadku zginęło 7 osób a co najmniej 180 zostało rannych. Wcześniej informowano nawet o 400 rannych.

Turcja: zatrzymaliśmy setki cudzoziemców współpracujących z terrorystami

Na granicy z Syrią tureckie władze zatrzymały w tym roku ponad 700 cudzoziemców podejrzanych o współpracę z ugrupowaniami terrorystycznymi - poinformował w środę przedstawiciel tureckiego rządu. Tego samego dnia turecki żołnierz i dwaj domniemani bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęli w walkach w prowincji Diyarbakir, położonej blisko granicy z Syrią.

Co zabiło 20 procent populacji Londynu? To odkrycie może dać odpowiedź

Londyńscy budowlańcy znaleźli masowy grób, w którym, według specjalistów, znajdują się zwłoki 30 ofiar wielkiej zarazy z 1665 roku. Brytyjscy naukowcy liczą, że dzięki odkryciu uda się dowiedzieć czegoś więcej o epidemii, która 350 lat temu zabiła piątą część populacji Londynu.

"Misja OBWE nie wystarczy". Poroszenko: w Donbasie potrzeba sił pokojowych

W wywiadzie dla francuskiego dziennika "Liberation" prezydent Ukrainy przypomniał o konieczności wprowadzenia międzynarodowego kontyngentu pokojowego w rejon konfliktu w Donbasie. "Misja OBWE ma dla nas kluczowe znaczenie, ale to nie wystarczy" - podkreślił Petro Poroszenko. W lipcu MSZ w Kijowie oskarżyło władze Rosji o blokowanie decyzji w sprawie wysłania na Ukrainę sił pokojowych.

Brytyjski dziennik: mamy w Europie klub pożytecznych idiotów Putina

W Europie istnieje, rosnący każdego dnia w siłę, "klub pożytecznych idiotów Rosji", którego wpływy rozciągają się od Grecji do północnej dzielnicy Londynu, Islington - pisze w redakcyjnym komentarzu na łamach "The Times" Roger Boyes. Jednym z członków tego "klubu", według Boyesa, ma być Jeremy Corbyn, kandydat na lidera brytyjskiej Partii Pracy.

"Minuta ciszy na morzu". 15 lat temu zatonął Kursk

W 15. rocznicę zatonięcia okrętu podwodnego Kursk na Morzu Barentsa Rosjanie czczą pamięć poległych marynarzy. Flagi na okrętach zostały opuszczone do połowy. Uroczystości żałobne odbywają się w Murmańsku, Petersburgu, Sewastopolu i Widiajewie, skąd w ostatni rejs wypłynął Kursk. Ministerstwo Obrony Rosji deklaruje, że informacje o zatonięciu okrętu mogą zostać odtajnione do 2030 roku.

Dżihadyści twierdzą, że ścięli Chorwata porwanego w Egipcie

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) oświadczyli, że porwany przez nich w Egipcie chorwacki inżynier został stracony przez ścięcie głowy - podała w środę agencja AFP. Opublikowane zostało również zdjęcie domniemanego ciała Chorwata, jego wiarygodność nie została jednak niezależnie potwierdzona.

Ochotnik złapał kilkuset imigrantów. "Raczej jestem ich wrogiem"

Policja i straż graniczna - te dwie służby są odpowiedzialne za kontrolowanie i zatrzymywanie na granicy z Serbią imigrantów z Azji i Afryki. Po węgierskiej stronie od kilku tygodni trwa budowa muru mającego utrudnić uchodźcom dostawanie się na terytorium tego kraju, a zarazem Unii Europejskiej. W rozmowie z wysłannikiem TVN24 na Węgrzech jeden ze strażników nie ukrywa, że uważa napływającą ludność za "zagrożenie".

Oficerowie Pinocheta trafią za kratki. Koniec długiej batalii sądowej

Chilijski Sąd Najwyższy potwierdził kary od 5 do 20 lat więzienia dla 11 chilijskich i 3 urugwajskich byłych wojskowych za zabójstwo agenta policji politycznej generała Augusta Pinocheta. Agent Eugenio Berrios był ważnym świadkiem zbrodni dyktatury Pinocheta, lecz został zabity w latach 90., zanim mógł złożyć zeznania.

Od wojny na Ukrainie rosyjski żołnierz "może się wykupić". Niepłacących czekają szykany

Arabska stacja telewizyjna Al-Dżazira dotarła do żołnierza rosyjskiego, który opowiedział dziennikarzom, że grozi mu 10 lat więzienia za dezercję. To zarzut oficjalny. Nieoficjalnie wojskowy ma być ukarany za to, że nie chce jechać do Donbasu i walczyć w szeregach rebeliantów z armią ukraińską. - Znam żołnierzy, którzy wrócili ze wschodu Ukrainy, są zastraszani i zmuszani do milczenia - skomentowała sprawę rosyjska adwokat Tatiana Czernieckaja.

Znaleźli ciało swojego psa. Z kpiącą notatką

Rodzina z Florydy znalazła ciało swojego szpica miniaturowego dzień po tym, jak ich piesek zaginął. Do martwego psa była przyczepiona kartka, na której sprawcy napisali "We beat it 2 death [ang. pobiliśmy go na śmierć - red.]. Lol! Hahaha!".

Coraz więcej manewrów, wzrost napięcia. NATO i Rosja "przygotowują się na najgorsze"

Think-tank European Leadership Network ostrzega, że napięcia między Zachodem a Moskwą doprowadziły do sytuacji, w której NATO i wojska rosyjskie zaczęły "przygotowania na najgorsze", o czym świadczą ostatnie manewry obu stron. Sojusz wydał oświadczenie, w którym bardzo ostro zareagował na raport, stwierdzając, że nie wolno porównywać do siebie działań NATO i Rosji.

Podróżuje gęsią, zabija smoki. Bardzo dziwny kanadyjski spot wyborczy

Wyatt Scott najwyraźniej z ptakami radzi sobie lepiej niż sam Władimir Putin. Startujący w wyborach do parlamentu w Ottawie Kanadyjczyk w swoim spocie wyborczym przekonuje, że chce "walczyć o Kanadę", a pomiędzy zabijaniem smoków i gangsterskimi powitaniami z kosmitami, znajdzie też czas na rozwiązanie problemów zwykłych ludzi.

Pierwszy polski islamski terrorysta-samobójca. Przez niego zginęło 11 osób

Urodzony w Polsce Jacek S. został terrorystą Państwa Islamskiego. W czerwcu wziął udział w samobójczym ataku na rafinerię w Iraku, w którym zginęło 11 osób, a 27 zostało rannych – ustalili reporterzy tvn24.pl . – Znamy sprawę, szczegółów nie ujawniamy – mówi portalowi tvn24.pl płk Maciej Karczyński, rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mężczyzna od lat mieszkał w Niemczech.

Top secret. Clinton odda serwery swojej poczty śledczym

Kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 r. Hillary Clinton poleciła swemu adwokatowi, by przekazał departamentowi sprawiedliwości serwer jej prywatnej poczty elektronicznej i dysk sieciowy z mailami służbowymi, gdy była szefową dyplomacji.

Waterboarding, bicie i zastraszanie. "Kampania kar" po zuchwałej ucieczce

Więźniowie zakładu karnego w stanie Nowy Jork byli torturowani podczas przesłuchań po spektakularnej ucieczce dwóch skazańców - ustalili dziennikarze "New York Timesa". Strażnicy mieli bić skutych mężczyzn, podduszać i rzucać na ściany celi, a także grozić m.in. podtapianiem stosowanym wobec członków Al-Kaidy w Guantanamo. Skargę złożyło 60 osadzonych.

253 wyroki dożywocia za niszczenie budynków

Egipski sąd wojskowy skazał we wtorek zaocznie 253 osoby na dożywocie, a 203 osoby na kary od 5 do 15 lat pozbawienia wolności za zniszczenie w 2013 r. budynków publicznych - poinformowała państwowa agencja MENA. 50 osób uniewinniono. Nie podano tożsamości skazanych.

Jeb Bush: Clinton współwinna pojawienia się dżihadystów w Iraku

Ubiegający się o nominację republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 r. Jeb Bush oskarżył we wtorek kandydatkę demokratów Hillary Clinton o sposób prowadzenia polityki wobec Iraku, gdy była szefową departamentu stanu USA. Według niego ponosi winę za wzrost znaczenia Państwa Islamskiego.

Więzienie albo ślub. Kontrowersyjny wyrok sędziego

Josten Bundy stanął przed sądem i usłyszał nietypową alternatywę: piętnaście dni w więzieniu albo ślub z dziewczyną, z którą się spotyka, 19-letnią Elizabeth Jaynes. Wyrok sędziego Randalla Rogersa z Teksasu wywołał olbrzymie kontrowersje. ("Polska i świat").

Premier zapowiada rezygnację, rzecznik rządu dementuje

Premier uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu Libii Abdullah al-Thinni zapowiedział we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym, że zrezygnuje ze swej funkcji. Tym informacjom zaprzeczył jednak w rozmowie z Reutersem rzecznik rządu, który wyjaśnił, że premier został źle zrozumiany.