"Mówienie, że Turcja idzie na wojnę, nie jest racjonalne"

- Jakiekolwiek środki bezpieczeństwa, które Turcja podejmie na swojej granicy z Syrią, będą służyły wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa granicznego - oświadczył doradca prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W ostatnich dniach media informowały o rozważaniu utworzenia strefy buforowej wzdłuż granicy z Syrią.

"Kanada demonstruje dziś największą agresję wobec Rosji". Rosjanie wściekli za sankcje

Rząd Kanady rozszerzył w poniedziałek listę osób i organizacji rosyjskich, którym obywatele i podmioty kanadyjskie nie mogą udzielać pożyczek, ani niczego sprzedawać. Wśród nowych pozycji są Gazprom oraz ulubiony klub motocyklowowy prezydenta Rosji Nocne Wilki. - Kanada demonstruje dziś największą agresję wobec Rosji. Musimy opracować zestaw środków odwetowych - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w rosyjskiej Dumie Aleksiej Puszkow.

Poroszenko: 200 tys. żołnierzy i najemników przeciwko Ukrainie. Rozkaz Putina

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla dziennika włoskiego "Corriere della Sera" powiedział, że "Rosja stale wzmacnia obecność wojskową na Ukrainie". "Przeciwko Ukrainie w Donbasie walczy 200 tys. żołnierzy rosyjskich i najemników. Ich arsenał, czołgi i pojazdy opancerzone, stale się uzupełniają. Rozkaz w tej sprawie wydał Putin" - podkreslił ukraiński prezydent.

"Jestem tu po ostateczne porozumienie". Minister wrócił z bratem prezydenta

Teoretycznie rozmowy ws. irańskiego atomu powinny skończyć się dziś, ale nikt nie łudzi się, że tak będzie. Do Wiednia tymczasem wrócił szef MSZ Iranu, a towarzyszy mu m.in. Hosejn Ferejdun, brat i kluczowy doradca prezydenta Hasana Rowhaniego. Mohammad Dżawad Zarif oznajmił, że przyleciał po "ostateczne porozumienie" ws. programu atomowego Teheranu i jest ono osiągalne.

Gdyby istniała "czarna Ameryka", "jej edukacja byłaby na poziomie Polski"

Wydarzenia w Ferguson, Baltimore czy Charleston pokazały, że podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych są trwalsze, niż mogło się wydawać optymistom jakiś czas temu. Amerykański politolog i publicysta Ian Bremmer opisał w artykule w magazynie "Time" pięć czynników, które mają wpływ na to, że dla wielu obywateli USA wciąż istnieją "dwie Ameryki". W tekście pada odniesienie do Polski.

Dania chce przywrócić kontrolę na granicy

Nowy minister spraw zagranicznych Danii Kirsten Jensen zapowiedział, że jego kraj rozważa przywrócenie kontroli granicznych wzdłuż granicy z Niemcami w celu ograniczenia nielegalnej imigracji oraz przemytu.

Pożar w zamkniętej czarnobylskiej strefie

Ukraińscy strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu i objął 130 hektarów pól. Ogień nie zagraża siłowni – zapewniają władze.

Chcą z Depardieu zrobić rosyjskiego gubernatora

Partia Parnas zamordowanego opozycjonisty Borysa Niemcowa sprawdza, czy politycy jej oddziału w obwodzie omskim poważnie myślą o poparciu kandydatury Gerarda Gepardieu w wyborach gubernatora. - Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Arnold Schwarzenegger był gubernatorem stanu Kalifornia, dlaczego Depardieu miałby nie zostać gubernatorem obwodu omskiego? - mówił rozgłośni Rossijskaja Służba Nowostiej lider omskiego oddziału Parnasu Igor Basow.

Liczba chińskich komunistów rośnie

Komunistyczna Partia Chin poinformowała, że pod koniec ubiegłego roku liczyła prawie 88 milionów członków, co oznacza wzrost o 1,3 proc. przy jednoczesnym pewnym spowolnieniu tempa rekrutacji.

Amerykański wywiad uspokaja Francuzów

Stany Zjednoczone nie wykorzystują swych możliwości wywiadowczych, aby szpiegować na korzyść amerykańskich przedsiębiorstw - poinformowała amerykańska dyrekcja wywiadu (DNI) po publikacji doniesień o zbieraniu przez USA informacji gospodarczych we Francji.

"Nie ma skutecznego mechanizmu ochrony przed terroryzmem. Jedynie zakaz wyjazdu"

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie. Myślę, że jest konieczność poważnej rozmowy na temat zakazów wyjazdów do krajów zagrożonych atakami - bez wprowadzenia stosownych przepisów w tym zakresie turyści zawsze będą wyjeżdżali do tych krajów - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Kryzys grecki wzmocni strefę euro. "Europa boi się Grexitu, ale nie drży"

1 lipca 1990 r., dokładnie ćwierć wieku temu, marka zachodnioniemiecka świętowała prawdopodobnie swój największy sukces: w tym dniu pieniądz Niemiec Zachodnich stał się oficjalną walutą Niemiec Wschodnich. Wprowadzenie Deutschmarki w dawnym NRD było przesądzone w wyniku kompletnego bankructwa enerdowskiego państwa. Marka zachodnioniemiecka, teraz już niemiecka, stała się najsilniejszym pieniądzem Europy. Dlatego w obawie przed marką, równolegle ze zjednoczeniem Niemiec zdecydowano, że marka musi zostać zastąpiona jednolitą walutą europejską.

Chcieli uciec do Meksyku, przez kobietę musieli zmienić plany. Zeznania złapanego skazańca

Dwaj groźni przestępcy, którym niemal miesiąc temu udało się wydostać z jednego z najpilniej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych, chcieli uciec do Meksyku - poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Plan się jednak nie powiódł, a mężczyźni musieli ruszyć na północ. David Sweat został schwytany w pobliżu z Kanadą, a jego kompan Richard Matt został zastrzelony przez policję dwa dni wcześniej.

Jemeńczycy wystrzelili scuda w Saudów

Walczące z arabską koalicją jemeńskie siły ruchu Huti wystrzeliły pocisk rakietowy scud w kierunku bazy Al Sulajil w Arabii Saudyjskiej - podała jemeńska agencja informacyjna Saba.

Najcięższy rok od dekady. ONZ zostaje w Darfurze

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zatwierdziła przedłużenie o jeden rok misji połączonych sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej w Darfurze, prowincji na zachodzie Sudanu, gdzie w ostatnim czasie nastąpiła eskalacja przemocy.

MERS wciąż zabija. Liczba ofiar rośnie

Do 33 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wirusowego schorzenia dróg oddechowych MERS w Korei Południowej - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju, zastrzegając że przez trzy dni z rzędu nie odnotowano żadnych przypadków zakażenia wirusem.