"Terroryści nie przestawali strzelać"

- Było ich trzech albo czterech. Uciekliśmy razem z innymi turystami. Terroryści byli 2 metry od nas! - mówił o ataku na Muzeum Bardo w Tunisie burmistrz hiszpańskiego miasteczka Vallmoll Josep Lluis Cusido, który przebywał wewnątrz w chwili ataku.

Premier Tunezji: 21 zabitych, jeden Polak

Premier Tunezji Habib Essid poinformował w środę późnym wieczorem, że w ataku terrorystycznym na Muzeum Bardo w Tunisie zginęło 21 osób: 17 turystów zagranicznych - w tym jeden Polak, 2 Tunezyjczyków i 2 sprawców zamachu. Wcześniej informowano o 22 ofiarach śmiertelnych.

Premier Tunezji: 21 zabitych, jeden Polak

Premier Tunezji Habib Essid poinformował, że w zamachu zginęło 21 osób, a nie jak wcześniej podawano 22. Do tej pory zidentyfikowano 20 zabitych. Premier powiedział, że w zamachu na Muzeum Bardo zginęło 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Hiszpanów, 2 Kolumbijczyków, Francuz, Australijczyk i jeden Polak. Wcześniej informowano, że w zamachu mogło zginąć kilku obywateli Polski. 44 osoby zostały ranne. Japoński rząd twierdzi jednak, że w zamachu zginęła trójka ich obywateli.

"Pech chciał, że na czele kolumny stał autokar z polskimi turystami"

Dwudziestu Polaków jest bezpiecznych, a jedenastu odniosło obrażenia w wyniku ataku terrorystów na Muzeum Bardo w Tunisie - stwierdził w magazynie "Świat" TVN24 Biznes i Świat rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski. Dodał, że grupa Polaków liczyła 36 osób. Wojciechowski przedstawił wersję wydarzeń, którą przekazują polscy dyplomaci w Tunezji. Twierdzą oni, że napastnicy otworzyli ogień między parkingiem, na którym stał polski autokar, a muzeum. - Pech chciał, że na czele tej kolumny autokarów z turystami stał autokar z polskimi turystami - oświadczył.

"Świat zachodni musi podjąć decyzję, kto jest głównym wrogiem"

- Jestem głęboko przekonany, że wywiad rosyjski posiada aktywa we wszystkich ruchach terrorystycznych. I może te aktywa uruchomić na złe albo na dobre - powiedział w "Kropce nad i" były oficer wywiadu PRL Aleksander Makowski. Były wiceszef MON Waldemar Skrzypczak zaznaczył, że rosyjski wywiad ma doskonałą wiedzę o tym, "co się dzieje i dziać się będzie". Eksperci komentowali zamach, do którego doszło w środę w Tunisie.

Analitycy: walka z salafitami w Tunezji radykalizuje dżihadystów

W lutym w Tunezji przeprowadzono wielką operację antyterrorystyczną, w wyniku której aresztowano około 100 potencjalnych dżihadystów. Analitycy Jane's wskazują, że tunezyjscy islamiści radykalizują się w związku z walką nowego świeckiego rządu z ugrupowaniami salafickimi.

MSZ potwierdza: W Tunezji zginęli polscy obywatele. Jedenastu jest rannych

- Mamy informację o jedenastu rannych Polakach, wszyscy przebywają w szpitalach. Trzy osoby przeszły operację - poinformował na wieczornym briefingu prasowym rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Jak dodał, grupa "około dwudziestu osób" jest bezpieczna. W czasie zamachu w muzeum w Tunisie przebywała grupa 36 polskich turystów z biura podróży Itaka.

Kopacz: w zamachu prawie na pewno zginęli Polacy

- Jedyna precyzyjna informacja, jaką w tej chwili dysponujemy, jest taka, że dwudziestu polskich obywateli, którzy znajdowali się w autokarze ostrzelanym przez terrorystów jest bezpiecznych - poinformowała Ewa Kopacz. Premier przyznała, że w zamachu w Tunezji "prawie na pewno" zginęli polscy obywatele.

We Frankfurcie płonęły radiowozy. Uliczny protest przeciwko polityce trojki

Setki ludzi protestowały w centrum Frankfurtu nad Menem, pod siedzibą Europejskiego Banku Centralnego. Protest przybrał gwałtowną formę - ulice spowijał dym, a niemieccy policjanci, którzy stracili w wyniku podpalenia kilka radiowozów, skierowali przeciwko alterglobalistom m.in. armatki wodne. W zamieszkach ulicznych ponad 200 osób zostało rannych.

Rosjanie chcą eksmitować nasz konsulat. Będzie odpowiedź Polski

Polska nie zgadza się z taką decyzją - powiedział w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna, szef MSZ, zapowiadając odpowiedź na nakaz eksmisji polskiego konsulatu w Sankt Petersburgu. Rosjanie powtarzają natomiast zarzuty wobec polskich dyplomatów. - Na takiej zasadzie można by zająć Ermitaż - mówią o rzekomym "samowolnym przejęciu" budynku.

"Izrael wybrał drogę rasizmu, okupacji i osadnictwa"

- Wraz ze zwycięstwem konserwatywnego bloku Likud premiera Benjamina Netanjahu w przedterminowych wyborach parlamentarnych Izrael wybrał drogę rasizmu i okupacji zamiast negocjacji - ocenił sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

"Kochamy adopcje przez gejów". Dolce i Gabbana się tłumaczą

"Nienaturalne rodziny" i "syntetyczne dzieci" - tak jeszcze niedawno mówili Domenico Dolce i Stefano Gabbana, oceniając małżeństwa osób tej samej płci i adopcje przez nie dzieci. Wypowiedzi te były szeroko komentowane, a niektórzy - jak Elton John - wezwali nawet do bojkotu produktów znanych projektantów.