Czarnoskóry zginął z rąk policjanta. "Kiedy Ameryka to powstrzyma?"

Internauci są wstrząśnięci kolejnym przypadkiem śmierci czarnoskórego Amerykanina z rąk białego policjanta. O swoim oburzeniu po tragicznym zajściu piszą w sieci pod hasłem "życie czarnoskórych ma znaczenie". We wpisach m.in. wspominają zastrzelonego Waltera Scotta i wytykają policji brutalność wobec czarnoskórych obywateli.

Papież o rzeziach Ormian. Nie użył słowa ludobójstwo

Papież Franciszek powiedział w czwartek ormiańskim biskupom, że rzezie Ormian przed stu laty były ich „zaprogramowanym systematycznym unicestwieniem”. Papież nie użył określenia "ludobójstwo", jak często nazywane są te zbrodnie.

"Kubańczyk" w rękach służb. Dywersanci szykowali zamachy w Odessie

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbili grupę terrorystyczną, która szykowała prowokacje i zamachy w Odessie. Jeden z nich miał zostać przeprowadzony 10 kwietnia. Jak poinformował szef SBU Wałentyn Naływajczenko, sabotażyści byli kierowani przez rosyjskie służby specjalne. W ich planach było także obalenie miejskich władz i utworzenie w Odessie nowej samozwańczej "republiki".

Wojska Wewnętrzne ćwiczą walkę z "Majdanem". Putin boi się rewolucji?

Oddziały MSW Rosji prowadzą duże ćwiczenia z użyciem "pełnego arsenału" broni i sprzętu do zwalczania demonstrantów i tłumienia zamieszek ulicznych - donoszą rosyjskie media. Ćwiczenia pod kryptonimem Bariera-2015 obejmują obszar całego kraju i zakończą się w piątek. MSW nawet nie ukrywa, że wzorcem są wydarzenia na Ukrainie sprzed ponad roku.

Członkowie UPA uznani za bojowników o wolność Ukrainy

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niezależność kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Projekt ustawy wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz.

Kubańczycy wolą Obamę od braci Castro. Pierwszy taki sondaż

Kubańczycy cieszą się z normalizacji stosunków ze USA, ale nie wierzą, że przyniesie to w najbliższym czasie zmiany polityczne na wyspie - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Univisión i "Washington Post". Ankietowani narzekali na brak wolności i uznali, że na wyspie powinno działać więcej partii politycznych. Niezbyt przychylnie ocenili też braci Castro: lepszą opinią cieszy się papież Franiszek, król Hiszpanii, a nawet Barack Obama.

"Czwórka" w Berlinie. Będą omawiać realizację porozumienia z Mińska

Najpierw poinformowały o tym rosyjskie agencje, a następnie potwierdził Berlin. W najbliższy poniedziałek w stolicy Niemiec dojdzie do spotkania szefów dyplomacji "normandzkiej czwórki": Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Tematem rozmów będzie realizacja postanowień porozumienia z Mińska - zdaniem Moskwy, bojkotowanych przez Kijów.

Wybielacz groźny dla dzieci. Wzrasta ryzyko grypy i anginy

Sprzątanie z użyciem wybielacza może być bardzo groźne dla zdrowia i powodować choroby układu oddechowego - ostrzegają belgijscy naukowcy. Przeprowadzili badania, z których wynika, że używanie wybielacza co najmniej raz w tygodniu powoduje u dzieci 18-proc. ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego, o 20 proc. wzrasta ryzyko zachorowania na grypę, a aż o 35 proc. - na anginę - alarmują naukowcy.

Groźny pożar to nie przypadek? Za wielką kradzieżą może stać tajemniczy "Król Karo"

Kolejny dzień śledztwa, coraz więcej zamętu i spekulacji dotyczących tego, kto stoi za spektakularną kradzieżą diamentów i biżuterii w dzielnicy jubilerów. Były nadinspektor londyńskiej policji - od niedawna stojący na czele reaktywowanego wydziału zajmującego się napadami na banki - twierdzi, że za kradzieżą w dzielnicy Hatton Garden może stać tajemniczy "Król Karo" - przestępca odpowiedzialny za wielki skok z 2009 r., którego tożsamość nie jest znana. Były szef Scotland Yardu sądzi tymczasem, że z napadem z Wielkiego Piątku powiązany jest wcześniejszy pożar w pobliskiej stacji metra, który miał odciągnąć uwagę służb.

"Nasze narody w godny sposób pokonały etap pojednania i przeszły do trwałej przyjaźni"

Podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że na cmentarzu w Bykowni leżą najlepsi synowie narodu polskiego. Jak dodał, chyli nisko czoło, aby uczcić pamięć wszystkich poległych z rąk reżimu stalinowskiego. Pamięć o ofiarach, o zbrodni to broń, której możemy używać, by świat nie szedł w złą stronę - mówił z kolei prezydent RP Bronisław Komorowski.

Rosjanie już tylko "rozważą" zwrot tupolewa. "Nowa jakość"

Rosja zmienia nieco ton ws. zwrotu Polsce wraku prezydenckiego tupolewa. Rosyjscy śledczy mówią, że rozważą taką możliwość po zakończeniu swojego śledztwa. - To nowa jakość i ja ją traktuję, jako pewnego rodzaju figurę stylistyczną - skomentował ppłk Janusz Wójcik z NPW. Zapewnił też, że Polska zrealizowała większość wniosków rosyjskich śledczych o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej.

Paralizator używany co 40 godzin. Policja miasta, w którym zginął 50-latek, ma złą sławę

Zanim film pokazujący policjanta strzelającego osiem razy do bezbronnego, czarnoskórego mieszkańca North Charleston w Południowej Karolinie obiegł świat, miasto było już kiedyś temat tekstów w amerykańskiej prasie. Policjanci nad wyraz chętnie używają tam paralizatorów i wiele wskazuje na to, że bez uzasadnienia. Raz postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie wytoczono policjantowi, który w ubiegłym tygodniu zabił 50-letniego Waltera Scotta.

CIA przypomina o Enigmie i polskich kryptologach

"1932: polscy kryptoanalitycy dekodują niemieckie szyfry" - napisała na Twitterze CIA w jednym z wpisów z serii opisującej pokrótce historię rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. Amerykanie podkreślili znaczący udział Polaków w przedsięwzięciu.

Dziennikarka przesłuchana ws. "publicznego nawoływania do naruszenia jedności Rosji"

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa przesłuchała kolejną dziennikarkę z Krymu w sprawie rzekomego "nawoływania do separatyzmu" - informuje Centrum Śledztw Dziennikarskich. Chodzi o byłą dziennikarkę tej agencji Annę Szajdurową. W marcu dwie inne dziennikarki CŚD były przez wiele godzin przesłuchiwane w związku ze swoimi tekstami na temat aneksji Krymu przez Moskwę.

Komorowski w ukraińskim parlamencie o "wyciągniętej polskiej ręce"

Polska podaje rękę Ukrainie i robi wszystko, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski w Radzie Najwyższej Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że współczesnych relacji polsko-ukraińskich nie zakłócą trudne doświadczenia historyczne. - Kraje UE i NATO uznają integralność terytorialną Ukrainy w granicach ustanowionych w 1991 roku. Zmiany tych granic siłą, wbrew woli ukraińskiego narodu, nigdy nie znajdą naszej akceptacji i zawsze będą przez nas potępiane - podkreślił prezydent.

"Obraził" Mao śpiewem. "Poważne skutki społeczne"

Chińska telewizja państwowa CCTV przeprowadzi dochodzenie w sprawie zachowania jednego ze swych prezenterów, który na krążącym w internecie nagraniu wideo "obraził" założyciela komunistycznych Chin, Mao Zedonga.