UKIP traci poparcie. Najgorszy wynik od trzech lat

Na niecały miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona wyprzedza o dwa punkty procentowe opozycyjną Partię Pracy. Spadły notowania eurosceptycznej partii UKIP - wynika z sondażu dla tygodnika "Observer".

Na ten moment świat czekał przez ponad 50 lat

Prezydent Stanów Zjednoczonych i kubański przywódca przy jednym stole - takiego scenariusza jeszcze kilka miesięcy temu nie byli w stanie wyobrazić sobie nawet najwięksi optymiści. Dzięki spotkaniu Baracka Obamy i Raula Castro VII Szczyt Ameryk w Panamie już przeszedł do historii.

Ewakuacja rosyjskim okrętem. Na pokładzie Ukraińcy

Rosyjski okręt wojenny zabrał 309 osób z wybrzeża Jemenu, z obszaru objętego działaniami wojennymi. Ewakuowano m.in. obywateli Rosji, USA i Ukrainy - poinformował w nocy z soboty na niedzielę przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony.

Śmiertelny strzał na schodach Kapitolu

Kapitol, siedziba Kongresu USA w Waszyngtonie, znów otwarty. Budynek został w sobotę zamknięty po tym, jak w jego pobliżu padł strzał. Okazało się, że to samobójstwo.

Donbas jak "jaszczurczy ogon". Bez niego Ukraina wyzwoli się z uścisku Rosji?

- Moskwa zdaje sobie sprawę, że ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Rosji - powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, w programie "Horyzont" na antenie TVN24. - W interesie Rosji jest odpuszczenie i przeczekanie - ocenił natomiast Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Tarcza w Rio, radary w Moskwie? Rosja namawia do ogromnego kontraktu

Sankcje spowodowane inwazją na Ukrainie nie ułatwiają Rosji życia. Kreml próbuje więc swoich sił w Ameryce Południowej i przekonuje Brazylię do kupienia systemu obrony przeciwrakietowej. Ten ma pomóc w "scementowaniu współpracy wojskowej" obu krajów - analizuje taki krok Reuters. Agencja zwraca uwagę, że w zamian za zakup tarczy, Rosja może pozyskać w Rio de Janeiro systemy dla swoich myśliwców treningowych Jak-130.

Pakistan uwolnił podejrzanego ws. zamachu w Bombaju. Indie wściekłe

To wydarzenie może doprowadzić do kolejnego podwyższenia napięcia między Indiami i Pakistanem. Sąd w tym drugim kraju uznał bowiem w piątek, że nie ma dowodów, które wskazywałyby na przygotowywanie przez Zaki ur-Rehmana Lakhwiego zamachu w Bombaju w 2008 r., o czym przekonane są Indie. Podejrzany o terroryzm wyszedł więc na wolność, a przed budynkiem sądu czekały na niego dziesiątki osób. W zamachu w Bombaju zginęło przed siedmioma laty 166 osób, a setki innych zostały ranne.

Konflikt w Donbasie "zamrożony minimum na kilka lat"

Ukraińscy eksperci uważają za mało prawdopodobną eskalację działań militarnych Rosji w Donbasie. Prognozują zamrożenie konfliktu we wschodniej Ukrainie na dość długi czas. Opiniami dzielili się w piątek na konferencji prasowej w agencji Interfax-Ukraina.

Ważny dzień dla Armenii. Siostry Kardashian pod pomnikiem ofiar ludobójstwa

Kim Kardashian przebywająca od czwartku w kraju swoich przodków - Armenii - złożyła wraz z siostrą wizytę pod pomnikiem i w Muzeum Ludobójstwa Ormian. To jedno z najważniejszych miejsc dla tego kraju i narodu. Turcy, którzy wymordowali 100 lat temu około 1,5 mln Ormian, od dekad prowadzą bowiem kampanię, która ma zniweczyć ich próby dążące do przekonania świata o potrzebie uznania tej zbrodni za ludobójstwo.

Putin "czyści" służby, nie ufa FSB. Obsesja czy naprawdę coś knują?

Kilka dekretów, kilkadziesiąt dymisji, "czekistowski desant" w MSZ i innych organach państwa. Putin nie próżnuje po tym, jak pojawił się po dłuższej nieobecności. Kadrowe i strukturalne czystki w aparacie bezpieczeństwa zdają się potwierdzać tezę, że zniknięcie prezydenta miało związek z zaostrzeniem konfliktów wewnątrz rządzącej elity. Putin musi uwzględniać interesy kilku grup wpływów, ale jednak konsekwentnie umacnia własną osobistą władzę.

Sukces za sukcesem Francuzów. Indie biorą 36 myśliwców „natychmiast”

Dzięki silnemu lobbingowi francuskich władz koncern Dassault może się cieszyć z kolejnej bardzo ważnej umowy na sprzedaż myśliwców Rafale. Przebywający z wizytą w Paryżu premier Indii Narendra Modi zadeklarował, że jego kraj kupuje 36 takich maszyn i chce dostać je „jak najszybciej”. Równolegle oba kraje prowadzą trudne negocjacje w sprawie zakupu znacznie większej partii 126 Rafale.

Szwedzcy żołnierze na misji „głodują”. Afera o 1,8 tysiąca kalorii dotarła do parlamentu

Ciężko pracują i ćwiczą w afrykańskich upałach po kilkanaście godzin dziennie, ale dostają tyle jedzenia, ile będąca na lekkiej diecie pracownica biura w Sztokholmie. Szwedzcy żołnierze na misji ONZ w Mali mieli tak źle, że się zbuntowali i donieśli do mediów. Sprawa „głodujących” wojskowych trafiła do parlamentu, wywołała ostrą krytykę ministerstwa obrony i zaowocowała ofertą firmy, która chce za darmo zapewnić wojskowym dodatkowe racje.

Poroszenko zapowiada: odbudujemy marynarkę wojenną

W trakcie piątkowej wizyty w Odessie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział rozbudowę ukraińskiej marynarki wojennej, która w ubiegłym roku straciła swe bazy na Krymie i znaczną część okrętów na rzecz Rosji.