W Iranie odbyły się w czwartek uroczystości z okazji 37. rocznicy rewolucji islamskiej. W obchodach uczestniczyli członkowie najwyższych władz, w tym prezydent Hasan Rowhani. Tak jak w poprzednich latach wielu Irańczyków skandowało przeciwko USA i Izraelowi.
Europa nie potrzebuje Rosji - pisze w czwartek opiniotwórczy liberalny niemiecki tygodnik "Die Zeit". Żaden inny kraj na świecie nie zwalcza tak skutecznie Europy jak właśnie Rosja - podkreśla autor eseju Bernd Ulrich.
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl udał się z wizytą do Ameryki Łacińskiej. W Hawanie spotka się z papieżem Franciszkiem, co uważane jest za kluczowe wydarzenie w historii chrześcijaństwa od czasu schizmy z 1054 roku.
Abu Bakr al-Bagdadi - samozwańczy kalif tzw. Państwa Islamskiego, najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie - został sfotografowany po raz drugi. Publiczne wystąpienia przywódcy dżihadystów należą do rzadkości. IS informuje, że Bagdadi ukazał się "podwładnym" w Falludży w Iraku.
Kontrolowane przez Rosję nielegalne ugrupowania zbrojne kontynuują systematyczne i intensywne ataki na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy. Żaden z punktów mińskich porozumień pokojowych nie został dotychczas zrealizowany – oświadczyło MSZ w Kijowie.
Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego opublikowali kolejny film propagandowy. Widać na nim, jak czteroletni chłopiec wysadza w powietrze samochód, w którym uwięziono czterech mężczyzn uznanych przez bojowników za "szpiegów". To już drugie wideo, na którym występuje mały Brytyjczyk.
Choć minęły dekady od ich ostatniego spotkania, to miłość łącząca 93-letniego weterana II wojny światowej i jego dziewczynę z czasów młodości wcale się nie wypaliła. Para spotkała się w środę w Australii po 70 latach rozłąki.
Władze Korei Płd. poinformowały, że strefę przemysłową Kaesong w Korei Płn. opuścili wszyscy południowokoreańscy pracownicy - ponad 280 osób. W środę Korea Płd. podjęła decyzję o zawieszeniu swojej działalności w Kaesongu, Pjongjang nazwał ją "wypowiedzeniem wojny".
52 osadzonych zginęło podczas zamieszek, które wybuchły w nocy ze środy na czwartek w więzieniu Topo Chico w Monterrey na północnym wschodzie Meksyku - poinformował gubernator stanu Nuevo Leon Jaime Rodriguez. W zakładzie wybuchł pożar.
Antoni Macierewicz opuścił Brukselę w czwartek rano, rezygnując z udziału w drugim dniu spotkania ministrów obrony NATO. Odwołana została także konferencja prasowa szefa resortu. Szef polskiego MON wrócił do Polski, by wziąć udział w głosowaniach w Sejmie, m.in. nad programem Rodzina 500 plus.
Łotewski parlament formalnie zaaprobował w czwartek nowy rząd premiera Marisa Kuczinskisa, po rezygnacji na początku grudnia 2015 roku premier Laimdoty Straujumy. Jako powód podała ona tarcia wewnątrz centroprawicowej koalicji rządzącej.
Ministrowie obrony NATO zdecydowali o wysłaniu misji sojuszu na Morze Egejskie, by walczyć z kryzysem migracyjnym, przede wszystkim próbując powstrzymać przemytników ludzi - poinformował sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.
Prokuratura wojskowa Ukrainy poinformowała, że wystąpi o aresztowanie oficerów odpowiedzialnych za skandaliczne warunki życia na jednym z poligonów w obwodzie mikołajowskim na południu kraju, przeciwko którym zbuntowała się grupa ponad 50 żołnierzy.
Sześcioro nastolatków zginęło w zderzeniu szkolnego minibusu i ciężarówki w czwartek rano w pobliżu miejscowości Rochefort na zachodzie Francji. Trzy osoby, w tym kierowca minibusu, zostały lekko ranne - podała AFP powołując się na źródła policyjne. Ośmiorgu nastolatkom nic się nie stało. Do kolizji doszło ok. godz. 7.15 na drodze lokalnej.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj będzie cierpliwy w sprawie konfliktu w Syrii, ale do czasu. Gdy ten czas minie, będzie zmuszony podjąć niezbędne działania i być może otworzyć napływającym migrantom "wrota Europy".
Postęp w rozmowach o porozumieniu w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE jest na razie "stosunkowo mały" - ocenił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
Jest nam teraz potrzebna wola polityczna ze strony wszystkich graczy politycznych – oświadczył wysłannik OBWE w grupie kontaktowej ds. Ukrainy Martin Sajdik, ostrzegając przed zamrożeniem konfliktu w Donbasie. Zdaniem szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja jest to rzeczywiste zagrożenie.
Chiny zareagowały na informację agencji Reutera o rozmowach USA i Indii na temat wspólnych patroli na Morzu Południowochińskim, ostrzegając, że ingerencja krajów spoza tego regionu zagraża pokojowi i stabilności.
Organizacja Human Right Watch zaprezentowała 65-stronicowy raport, w którym opisuje zniszczenia "setek szkół" na wschodzie Ukrainy i ich wykorzystanie przez obie strony konfliktu do celów wojskowych.
Rosja jest gotowa omówić możliwość zawieszenia broni w Syrii - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow. Według źródeł USA rosyjska propozycja przewiduje rozejm w Syrii od 1 marca.
Przed sądem w Detmold w zachodnich Niemczech rozpoczął się proces byłego strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. 94-letni były esesman oskarżony jest o pomocnictwo w zamordowaniu co najmniej 170 tys. osób.
Siły dowodzone przez Kurdów, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa prowadzącego bombardowania, odbiły w nocy z rąk rebeliantów dawne lotnisko wojskowe syryjskiej armii w pobliżu granicy z Turcją - poinformowali w czwartek rebelianci i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Zagrożenia hybrydowe, tzw. Państwo Islamskie (IS), ewentualna misja na Morzu Egejskim, której celem miałoby być spowolnienie napływu uchodźców do Europy, oraz współpraca z Gruzją – to tematy rozmów ministrów obrony NATO w czwartek w Brukseli.
Rząd Holandii zapowiedział, że utworzy 300-osobowy zespół szybkiego reagowania, który będzie można skierować w wybrane miejsce - głównie w UE - w celu prowadzenia kontroli granicznych w ramach międzynarodowej misji.
Nowy polski rząd jest bardzo czuły na punkcie zagranicznej krytyki - stwierdza autorka komentarza w portalu Politico, relacjonując czytelnikom reakcję Warszawy na program BBC i platformę karnawałową z Jarosławem Kaczyńskim depczącym Polskę. Zagraniczne media w środę pisały też o zagrożeniach związanych z nowym podatkiem handlowym i przewalutowaniem kredytów frankowych. #PisząoPolsce
Kościół katolicki sugeruje nowo mianowanym biskupom, że "niekoniecznie" do ich obowiązków należy zgłaszanie przypadków wykorzystywania dzieci przez księży. Według opisywanych przez "Guardian" wytycznych Watykanu jedynie ofiary lub ich rodzinny powinny podjąć decyzję, czy zgłosić policji takowe nadużycia.
Nieznani sprawcy zaatakowali w nocy ze środy na czwartek w Stambule redakcje dwóch gazet zbliżonych do islamistyczno-konserwatywnego rządu Turcji - "Yeni Safak" i "Yeni Akit". Policja podejrzewa, że napastnikami mogli być kurdyjscy bojownicy. Nikt nie został ranny.
Przedstawiciele tureckich władz i syryjskich rebeliantów oskarżają rosyjską spółkę energetyczną o współpracę z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego. Dotyczy to największej instalacji wydobywczej w Syrii, gdzie mają pracować rosyjscy inżynierowie. Zakłady od 2014 roku są w rękach dżihadystów.
W obawie przed konfrontacją z Rosją Zachód kapituluje przed zagrywkami prezydenta Władimira Putina zarówno w Syrii, jak i na Ukrainie - pisze w czwartek "Die Welt". Nadzieja na powrót Moskwy do pokojowej współpracy z Europą jest płonna - ostrzega komentator.
Choć Hillary Clinton przegrała z Berniem Sandersem prawybory w New Hampshire to i tak prowadzi pod względem liczby delegatów na lipcową konwencję demokratów, która wskaże kandydata na prezydenta USA. Ale by zdobyć nominację, musi wygrywać w kolejnych stanach.