W Rosji wróżą "terapię szokową Unii", dla Grecji szykują "szereg projektów"

Wynik greckiego referendum nie oznacza automatycznego wyjścia Grecji ze strefy euro, ale jest to krok w tym kierunku. Unię Europejską czeka terapia wstrząsowa - powiedział w niedzielę rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego Aleksiej Lichaczow. Dodał enigmatycznie, że jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, to ułatwi to Rosji negocjowanie z tym krajem "całego szeregu projektów".

"Dobranoc, Grecjo". Koalicjant Merkel: Cipras to lewicowy szantażysta

Bawarska CSU, najmniejsza z trzech partii tworzących rząd kanclerz Angeli Merkel, zareagowała ostrą krytyką na doniesienia o zwycięstwie w Grecji przeciwników warunków porozumienia z wierzycielami. Sekretarz generalny CSU nazwał premiera Grecji szantażystą. - Dobranoc, Grecjo - powiedział Scheuer po grecku, komentując wyniki referendum.

Sprzeczne doniesienia ws. spotkania eurogrupy. "Nie wiedzieliby, co mają omawiać"

Źródła unijne poinformowały agencję Reutera, że w związku z greckim referendum w poniedziałek ma się zebrać grupa robocza odpowiedzialna za przygotowywanie spotkań eurogrupy. Nie wszyscy jednak potwierdzają te informacje. Rzecznik niemieckiego rządu podał z kolei wcześniej, że Angela Merkel uda się w poniedziałek do Paryża, by omówić rezultat referendum z Francois Hollande'm.

"Nie wkładajmy sobie na głowę tych problemów, które mają Grecy"

- Gdyby rząd (Aleksisa) Ciprasa umiał tak dobrze negocjować, jak robić propagandę, to problemy finansowe Grecji byłyby przeszłością - ocenił w "Faktach po Faktach" Paweł Gmoch ze Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce. Mariusz Błaszczak (PiS) przekonywał z kolei, że z greckich problemów Polska powinna wyciągnąć naukę i nie wchodzić do strefy euro.

Czesi przyjmą uchodźców. Ale mniej niż chciała Bruksela

Rząd w Pradze omówi w środę, ilu uchodźców są w stanie przyjąć Czechy, ale będzie to mniej niż 1800, czyli liczby proponowanej przez Komisję Europejską - powiedział w niedzielę w państwowej telewizji CT minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

Księżniczka Charlotte ochrzczona

W niedzielę ochrzczono księżniczkę Charlotte, córkę księcia Williama i księżnej Kate. Sakramentu udzielił arcybiskup Canterbury. Uroczystość odbyła się w symbolicznym miejscu - kościele, gdzie 54 lata temu ochrzczona została księżna Diana.

Samobójczy zamach na kościół ewangelicki

Sześć osób zginęło w ataku bombowym przeprowadzonym w niedzielę przez zamachowca samobójcę na jeden z kościołów w północno-wschodniej części Nigerii - poinformował Czerwony Krzyż. O przeprowadzenie zamachu podejrzewa się dżihadystów z Boko Haram.

Przemoc domowa w Rosji: co roku ginie 14 tys. kobiet. "Temat podrzucony z zagranicy"

W Rosji co 40 minut umiera kobieta na skutek pobicia przez męża lub osobę najbliższą. Część przedstawicieli władzy i Kościoła prawosławnego uważa jednak, że ustawa zapobiegająca aktom przemocy domowej nie jest w Rosji potrzebna. - To knowania Zachodu - twierdzi Wsiewołod Czaplin, przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem.

"Powodzenia!". Greckie referendum tematem memów

Greckie referendum stało się tematem internetowych żartów. Internauci umieścili na nich m.in. postacie Angeli Merkel i Aleksisa Ciprasa, a także podkreślili patową sytuację Greków, dla których każda decyzja podjęta w referendum jest niekorzystna.

Dżungla zamieniła ambitny plan podboju w klęskę. Japoński atak na Indie

73 lata temu marzenia Japonii o podboju Indii zamieniły się w krwawą łaźnię i porażkę, która wstrząsnęła japońskim dowództwem. Fiasko ambitnego, ale źle przygotowanego uderzenia było zarazem ciosem dla tych mieszkańców Indii, którzy drogę do niepodległości widzieli w walce przeciwko, a nie po stronie Brytyjczyków.

Promieniotwórcza chmura? Bułgarskie władze uspokajają

Bułgarskie media, powołując się na oficjalne źródła, przestrzegały przed paniką w związku z pożarem, który wybuchł 30 czerwca w zamkniętej strefie wokół elektrowni czarnobylskiej na Ukrainie. "Nie pijcie jodyny, jest szkodliwa" – wzywały.

"Poligony" na dachach. Mafiosi ćwiczyli strzelanie z ostrej broni

Na dachach kamienic w centrum Neapolu młodzi mafiosi urządzili „poligony”, na których ćwiczą strzelanie z ostrej broni - ustalili karabinierzy. Nielegalne treningi odbywały się w rejonie, w którym w strzelaninach zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Zwrot na prawo w niemieckiej partii eurosceptyków

W eurosceptycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) doszło do zwrotu w prawo. Liderka narodowo-konserwatywnego skrzydła partii, domagającego się zaostrzenia polityki wobec cudzoziemców, Frauke Petry, została w sobotę wybrana na przewodniczącą ugrupowania.

"Jeszcze nie mamy Iranu po naszej stronie"

Jest postęp w rozmowach między przedstawicielami sześciu mocarstw a Iranem ws. programu nuklearnego tego kraju. Według agencji Reutera dyplomaci osiągnęli w Wiedniu wstępne porozumienie w sprawie mechanizmu zawieszenia amerykańskich i europejskich sankcji. Uczestnicy rozmów zgodzili się, by negocjacje były kontynuowane do 7 lipca, czyli dłużej niż początkowo planowano.

Clinton oskarżyła Chiny o gospodarcze cyberszpiegostwo

Demokratyczna kandydatka na prezydenta Hillary Clinton oskarżyła w sobotę Chiny o kradzież tajemnic handlowych USA, a także "masy rządowych informacji". W czasie wystąpienia w New Hampshire powiedziała też, że USA muszą "bardziej zręcznie" postępować z Rosją.

Będzie "Grexit"? Grecy decydują

Grecy w referendum wypowiedzą się w sprawie warunków pomocy zagranicznej, która ma ratować kraj przed bankructwem. Pierwsze wyniki możemy poznać już dziś wieczorem.

Prezydent Republiki Serbskiej: nie było ludobójstwa w Srebrenicy

Prezydent wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny autonomicznej Republiki Serbskiej Milorad Dodik kłamstwem nazwał twierdzenia, że w Srebrenicy doszło do ludobójstwa. Wypowiadał się w sobotę, tydzień przed 20. rocznicą masakry ok. 8 tys. Bośniaków (Muzułmanów).

"Jestem w siódmym miesiącu ciąży. Nasze dziecko urodzi się z długiem 32 tys. euro"

Joanna Kalek to Polka mieszkająca w Grecji z mężem Grekiem. Wierzą, że Cipras w niedzielnym referendum wygra i zmieni kraj; jeśli nie - wyemigrują. Przedsiębiorca Paweł Gmoch dziwi się, dlaczego ludzie wierzą "takiemu populiście". - Wracam do Polski, nie ma sensu tu dłużej siedzieć - mówi pan Wojciech, kolejny z polskich emigrantów, z którymi rozmawiał reporter "Faktów" TVN.