O imigrantach UE "musi rozmawiać z nami"

Przedstawiciel nieuznawanego przez społeczność międzynarodową libijskiego rządu ogłosił, że władze odpowiedzą na jednostronne ataki Unii Europejskiej na miejsca wykorzystywane przez przemytników ludzi. Wezwał "28" do konsultowania planów walki z kryzysem migracyjnym.

Premier Francji: udaremniliśmy pięć zamachów terrorystycznych

Od styczniowego zamachu w Paryżu na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" Francja udaremniła pięć ataków. - Zagrożenie nigdy nie było tak duże - powiedział premier Francji Manuel Valls dzień po aresztowaniu Algierczyka podejrzanego o planowanie ataku na kościół.

Rosjanie ujawniają, co spadło w obwodzie archangielskim

Start próbny rakiety, która spadła 22 kwietnia w obwodzie archangielskim, przeprowadzał koncern zbrojeniowy Ałmaz-Antej – poinformowała rosyjska agencja Interfax. Jej zdaniem to rakieta Antej-2500 spadła chwilę po starcie z wojskowego kosmodromu w Plesiecku.

Zrabowali miliony funtów. Policja pokazuje, którędy dostali się do skarbca

Londyńska policja opublikowała zdjęcia z Hatton Gardens, londyńskiej firmy, którą złodzieje obrabowali przed Wielkanocą z kosztowności wartych kilkaset milionów funtów. Okazuje się, że rabusie dostali się do skarbca przez niewielki otwór o grubości 50 cm, wysokości 25 cm i szerokości 45 cm. Sprawcy spektakularnego napadu pozostają na wolności.

Ministrowie w kontrowersyjnej świątyni

Dwie członkinie rządu Japonii odwiedziły świątynię szintoistyczną Yasukuni w Tokio, upamiętniającą poległych w wojnach Japończyków. Wizyty są od lat źródłem napięć z Chinami i Koreą Płd., dla których jest ona symbolem japońskiego militaryzmu.

Herbatka dla weterana. Zaprasza zakład pogrzebowy "Help"

Zakład pogrzebowy z Jekaterynburga w nietypowy sposób postanowił uczcić rocznicę 70-lecia zakończenia II wojny światowej. Zaprosił weteranów i emerytów, którzy przeżyli wojnę, na herbatkę i setkę wódki połączoną z wręczaniem paczek żywnościowych i sztucznych kwiatów, które można złożyć na grobach. Ten miły wieczór został zorganizowany wśród wieńców i akcesoriów stosowanych podczas pogrzebów. - My się jeszcze nigdzie nie wybieramy - mówili niektórzy.

Kreml potwierdza: Kim Dzong Un zawita do Moskwy

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybędzie do Moskwy 9 maja na obchody Dnia Zwycięstwa - potwierdziły już oficjalnie rosyjskie władze. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Kima od objęcia od niego władzy w Pjongjangu.

Imigranci z Afryki trafią do Polski. Nie dziś, nie jutro, ale pojutrze

Niewykluczone, że nawet milion ludzi w samej tylko Libii przygotowywać się może do przeprawy przez Morze Śródziemne do bogatej i sytej Europy. Choć dzisiaj dla nas, Polaków, dramat imigrantów na Morzu Śródziemnym wydaje się bardzo odległy, pewnego dnia staniemy jako państwo i jako społeczeństwo przed pytaniem, ilu ludzi z odmiennych kultur i tradycji możemy jako Polska przyjąć i zintegrować w naszym kraju.

WHO alarmuje: wciąż co piąte dziecko nie otrzymuje obowiązkowych szczepień

Przed rozpoczynającym się w piątek 24 kwietnia Światowym Tygodniem Szczepień Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że postępy w tej kwestii są wciąż dalekie od założeń. Wciąż jedno na pięcioro dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień, co powoduje rocznie 1,5 mln zgonów, których można było uniknąć.

Morskie cmentarzysko u wrót twierdzy Europa. Co robi UE, by pomóc imigrantom?

W czwartek w Brukseli zbiorą się przywódcy państw Unii Europejskiej, by rozmawiać o tragedii imigrantów na Morzu Śródziemnym. Choć wszyscy oczekują konkretnego planu działania, trudno się zdobyć na optymizm. Rozwiązanie problemu zakłada bowiem połączenie dwóch perspektyw, których do tej pory nie udało się skutecznie pogodzić: ochrony granic i walki z nieuregulowaną imigracją oraz zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu do procedury ubiegania się o azyl tym, którzy zrobią wszystko, by uciec z własnych krajów.

Skradziony materiał radioaktywny w rękach policji

Meksykańska policja zabezpieczyła na południowym wschodzie kraju materiał radioaktywny, który skradziono w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowały w środę władze, iryd-192 znaleziono w pobliżu miasta Cardenas w stanie Tabasco.

Sekretarz obrony USA: Europa wydaje za mało na swoją obronę

Stany Zjednoczone znów wypominają krajom europejskim, że nie przeznaczają co najmniej 2 procent PKB na obronę. Tym razem zwrócił na to uwagę nowy szef Pentagonu, Ashton Carter. Wskazał przy tym na pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w Europie - m. in. z powodu agresji rosyjskiej wobec Ukrainy.

Austriacy o ludobójstwie Ormian. Turcja wzywa ambasadora

Turcja odwołała na konsultacje do Ankary swego ambasadora w Wiedniu. To reakcja na deklarację austriackiego parlamentu, w której znalazł się termin "ludobójstwo" na określenie masakry Ormian sprzed 100 lat na terenie imperium osmańskiego.

Szympans też człowiek? Z własnym prawnikiem i "dużymi szansami w sądzie"

Dzięki decyzji nowojorskiego sądu szympansy Herkules i Leo otrzymały prawa, które dotychczas zarezerwowane były tylko dla ludzi. Prawnicy walczą o ich uwolnienie z ośrodka, w którym poddawane były testom, a teraz - zdaniem obrońców praw zwierząt - są przetrzymywane bezpodstawnie. Czy sądy powinny szykować się na kolejne "małpie batalie"? Materiał programu "Polska i Świat".

Była więźniarka obozu podała rękę "buchalterowi Auschwitz"

Była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Eva Kor, podała rękę oskarżonemu esesmanowi Oskarowi Groeningowi w czasie jego procesu przed sądem w Lueneburgu. 93-letni były strażnik odpowiada za pomocnictwo w zamordowaniu 300 tys. osób.

Tryton dwa razy silniejszy. Szczyt UE ws. imigrantów

Przywódcy państw UE mają zadeklarować w czwartek na szczycie w Brukseli, że podwoją zasoby operacji patrolowej Tryton na Morzu Śródziemnym. Według unijnych źródeł UE jest też zdeterminowana, by zniszczyć biznes przemytników imigrantów.