Turcja: Putin w trójkącie niezbędnym do zakończenia wojny

Prezydent Syrii Baszar el-Asad może wziąć udział w opracowywaniu strategii pokojowej dla tego kraju - ocenił prezydent Turcji i zapowiedział, że w ramach ONZ powstanie grupa robocza złożona z Turcji, USA i Rosji. Z kolei premier Turcji zapowiedział, że Ankara może odegrać wiodącą rolę w walce z terroryzmem, ale oczekuje pewnych ustępstw.

Rosjanie wysyłają okręty na Morze Śródziemne

Rosja przeprowadzi we wrześniu i październiku manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiadomiło ministerstwo obrony. Wśród jednostek wykorzystanych podczas manewrów będzie krążownik rakietowy, niszczyciel rakietowy i okręt desantowy.

Tragedia w Mekce "to wielki dar od Allaha"

- To wielka tragedia, ale także wielki dar od Allaha, ponieważ każdy muzułmanin marzy, by umrzeć w tym miejscu - powiedział prezydent Czeczenii. W ten sposób Ramzan Kadyrow odniósł się do tragicznych wydarzeń na przedmieściach Mekki, gdzie podczas pielgrzymki zostało stratowanych ponad pół tysiąca pątników.

Czytał podręcznik o terroryźmie, wzięli go za islamistę. Uniwersytet przeprasza

Uniwersytet Staffordshire przeprosił swojego studenta za niefortunne "przesłuchanie" w wydziałowej bibliotece. Muzułmański student został przepytany przez pracownika uczelni na temat swoich poglądów w sprawie Państwa Islamskiego i Al-Kaidy po tym, jak ktoś zauważył, że czyta podkręcznik dotyczący terroryzmu. 33-latek studiował wówczas naukę o terroryźmie.

Żołnierze rosyjskiego GRU staną przed ukraińskim sądem

29 września na Ukrainie ruszy proces dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego, oskarżonych o działalność terrorystyczną. Jewgienij Jerofiejew i Aleksandr Aleksandrow walczyli po stronie rebeliantów w obwodzie ługańskim. Jednocześnie w Kijowie toczą się rozmowy o ich wymianie na ukraińskich jeńców, przetrzymywanych w Rosji.

Bloomberg: Rosja planuje atak na islamistów niezależnie od decyzji USA

"Rosja planuje zaatakować islamistów w Syrii bez porozumienia z międzynarodową koalicją, jeśli USA odrzucą propozycję Kremla w sprawie połączenia sił w walkach" - twierdzi amerykańska agencja Bloomberg. "The New York Times" napisał z kolei, że "prezydent Barack Obama postanowił spotkać się z Władimirem Putinem, by porozmawiać z nim o sytuacji w Syrii".

Asad rzucił rosyjskie samoloty do walki. Naloty w prowincji Aleppo

Syryjskie siły rządowe użyły przybyłych ostatnio z Rosji samolotów bojowych do bombardowania oddziałów Państwa Islamskiego w prowincji Aleppo, na północy kraju - informuje Reuters, powołując się na syryjską opozycję. To kolejny sygnał świadczący o rosnącym zaangażowaniu militarnym Rosji w Syrii.

MSZ Węgier: Polska nie naruszyła integralności Grupy Wyszehradzkiej

Decyzja Polski o poparciu we wtorek unijnej decyzji o podziale migrantów między kraje członkowskie UE nie naruszyła integralności Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Pozostałe kraje Grupy, czyli Czechy, Słowacja i Węgry, głosowały przeciwko podziałowi kwot migrantów napływających do Grecji i Włoch z biedniejszych albo ogarniętych wojną krajów, ale zostały przegłosowane.

Izrael nie zestrzeli rosyjskich samolotów. Ma być wojskowa koordynacja

Na czele izraelsko-rosyjskiego zespołu koordynacyjnego, którego zadaniem będzie zapobieganie przypadkowej wymianie ognia w Syrii, staną zastępcy dowódców sił zbrojnych obu krajów - informuje w czwartek Reuters powołując się na anonimowego oficera izraelskiego. Pierwsze spotkanie zespołu, którego powołanie uzgodnili w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu, odbędzie się 5 października.

Osiem "decyzji operacyjnych". Co ustalono na szczycie UE

Po północy w czwartek zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli dotyczące pomocy dla uchodźców. Przywódcy państw UE podjęli decyzje jak radzić sobie z kryzysem imigracyjnym w Europie. Postanowiono m.in. o przeznaczeniu co najmniej jednego dodatkowego miliarda euro na pomoc uchodźcom. Europejscy liderzy zaznaczyli w komunikacie, że to tylko najpilniejsze decyzje operacyjne przed wcześniej zaplanowanym październikowym szczytem ws. imigracji. Oto one.

Merkel jak Putin. "Asad powinien brać udział w rozmowach"

Prezydent Syrii Baszar Asad powinien brać udział w rozmowach na temat zakończenia konfliktu w kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu UE ws. kryzysu migracyjnego. Takie stanowisko Merkel jest zbieżne z postulatami Rosji, która przekonuje Zachód, że wojnę domową w Syrii mogą zakończyć tylko rozmowy Asada z opozycją i nawet ich przejściowe współrządzenie krajem. Zresztą kanclerz Niemiec właśnie w Rosji widzi drugie obok USA państwo, które powinno w największym stopniu wpływać na rozwiązanie syryjskiego konfliktu.

Historyczne porozumienie zakończy 50-letni konflikt?

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i przywódca lewicowych rebeliantów z organizacji FARC Rodrigo Londono poinformowali w środę w Hawanie o osiągnięciu przełomowego porozumienia w rokowaniach pokojowych, które może zakończyć trwający od pół wieku konflikt.

Polska zalana imigrantami? Davies: to strachy na Lachy

- Polacy chyba są mało przyzwyczajeni do ludzi innych narodowości i religii - stwierdził w programie "Świat" Norman Davies. Brytyjski historyk mówił, że w obecnej sytuacji pokutuje brak edukacji Polaków, którzy nieufnie podchodzą do wszystkich obcych. Obawy, że imigranci przyjdą i narzucą Polsce swoją religię czy wartości nazwał natomiast "strachami na Lachy".

Chorwaci zignorowali ultimatum Serbów. Blokada trwa

Szef MSW Chorwacji Ranko Ostojić powiedział w środę, że zakaz wjazdu dla ciężarówek z Serbii na głównym przejściu granicznym, Bajakovo-Batrovci, będzie obowiązywał do czasu, gdy Belgrad zacznie kierować napływających przez Serbię migrantów na Węgry.

Siedem punktów przed szczytem. Wspólny głos Grupy Wyszehradzkiej

Rządy państw grupy Wyszehradzkiej wydały wspólne oświadczenie przed rozpoczynającym się szczytem ws. imigracji w Brukseli. Padają w nim wezwania do wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE, sytemu odsyłania imigrantów czy walki z przemytnikami ludzi. Szczegółowy plan działania miałaby przygotować Komisja Europejska.

Niemcy chcą przedłużyć kontrole na granicach

Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli granicznych wprowadzonych tymczasowo w związku z ogromnym napływem migrantów - informuje w środę Reuters, powołując się na rzeczniczkę KE. Rząd Niemiec wprowadził wspomniane kontrole 13 września na okres 10 dni. Teraz Berlin chce ich przedłużenia o kolejne 20 dni.

Syria chętnie powita rosyjską bazę. "Celem byłaby walka z terroryzmem"

Jeśli Rosja zdecyduje się na rozmieszczenie bazy wojskowej w Latakii w północno-zachodniej Syrii, Damaszek przyjmie ten krok z zadowoleniem - powiedział ambasador Syrii w Moskwie Riad Haddad. Faktem jest, że Rosjanie już właściwie mają tam swoją bazę. Lotnisko obok miasta Latakia zaroiło się niedawno od rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy.