Castro nie witał Obamy. Trump: prezydent powinien powiedzieć "pa pa" i zawrócić

W niedzielę z historyczną wizytą przybył na Kubę prezydent USA Barack Obama. Na lotnisku nie został jednak przywitany przez kubańskiego prezydenta, co Donald Trump nazwał "amatorszczyzną" i stwierdził, że Obama powinien w tej sytuacji zawrócić do USA. Biały Dom broni się twierdząc, że oficjalne powitanie zostało zaplanowane na poniedziałek.

"Demokracja w Polsce nie jest zagrożona", ale praworządność "jest besztana"

Demokracja i praworządność idą w parze, ale błędem jest stwierdzanie, że są nierozłączne i bez siebie nie mogą istnieć – pisze w komentarzu dla "Neue Zuercher Zeitung" Markus Felber, stały korespondent dziennika przy krajowym Trybunale Federalnym. W tej samej gazecie wywiad z Radosławem Sikorskim. Tak w Szwajcarii #PisząoPolsce.

Coraz mniej Rosjan ufa Putinowi. Już nie taki "prawdziwy lider"

W ciągu roku spadł odsetek Rosjan ufających Władimirowi Putinowi. Według sondażu Centrum Lewady, coraz mniej ankietowanych wyraża sympatię do prezydenta. Gorzej też dla Putina wygląda jego ocena pod kątem cech osobowości, z którymi Rosjaniom kojarzy się ich przywódca.

Staranowali łódź patrolową i postawili żądania. Indonezja uległa

Władze Indonezji zaprotestowały w poniedziałek przeciwko naruszeniu w weekend jej wód terytorialnych przez chiński kuter rybacki i jednostkę chińskiej straży przybrzeżnej w pobliżu spornego obszaru na południe od Morza Południowochińskiego - podało MSZ w Dżakarcie. Indonezyjska łódź patrolowa została staranowana.

Promień Światła Ojczyzny dostał 82 proc.

Przedterminowe wybory do niższej izby kazachskiego parlamentu, Mażylisu, przyniosły wynik zgodny z oczekiwaniami. Partia Nur Otan (Promień Światła Ojczyzny) prezydenta Nursułtana Nazarbajewa dostała 82 procent głosów. Do parlamentu weszły też dwie inne partie, popierające rząd. Zgodnie z oczekiwaniami Nazarbajewa, wszystko wygląda jak przed wyborami.

Kerry mediatorem między kolumbijskim rządem a rebeliantami

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry spotka się w poniedziałek w Hawanie z negocjatorami ze strony kolumbijskiego rządu i rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformowały w niedzielę źródła zbliżone do obu delegacji.

Monitoring na Wzgórzu Świątynnym

Jordania poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach zamontuje 55 kamer przemysłowych na esplanadzie przed słynnymi meczetami w Jerozolimie Wschodniej, aby monitorować, jak nazwał to Amman, izraelskie naruszenia prawa wobec Palestyńczyków.

Pierwsze zeznania Abdeslama. Planował kolejne zamachy

Osadzony w belgijskim więzieniu podejrzany o przygotowanie i przeprowadzenie listopadowych zamachów w Paryżu Salah Abdeslam planował, jak sam powiedział, następne operacje terrorystyczne - oznajmił w niedzielę szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders.

Premier Bawarii: Merkel zmieniła politykę wobec uchodźców

Premier Bawarii Horst Seehofer powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Bilda", że kanclerz Angela Merkel zmieniła całkowicie swoją politykę wobec uchodźców, chociaż nie chce się do tego publicznie przyznać. Seehofer uważa, że to jego zasługa.

Śledczy badają przyczyny katastrofy. Czarne skrzynki silnie uszkodzone

Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na lotnisku w Rostowie nad Donem, gdzie w sobotę rozbił się samolot pasażerski linii FlyDubai, zakończyła się w niedzielę rano - poinformował minister transportu Rosji Maksim Sokołow. W katastrofie zginęły 62 osoby. Czarne skrzynki mają być silnie uszkodzone i nie wiadomo, w jakim stopniu uda się je odczytać.

Prezydent: senatorowie uśmiechali się, bo podobny spór jest w USA

- O sytuacji bezpieczeństwa. Wiadomo, które regiony są dzisiaj tymi najbardziej, z tego punktu widzenia, wrażliwymi. I rozmawialiśmy oczywiście w perspektywie szczytu NATO, który mamy w tym roku w Warszawie - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o tematy sobotniej rozmowy z amerykańskimi senatorami.

Misja ONZ wycofuje się z Sahary Zachodniej

Kilkudziesięciu międzynarodowych pracowników ONZ opuściło w niedzielę misję w Saharze Zachodniej. Maroko zażądało jej wycofania z powodu wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ na temat tego spornego terytorium - podała marokańska agencja prasowa MAP.

MSZ Turcji: zamachowiec ze Stambułu był członkiem IS

Zamachowiec samobójca, stojący za sobotnim atakiem w Stambule, był członkiem tzw. Państwa Islamskiego, urodzonym w 1992 roku w Gaziantep na południu Turcji - powiadomił w niedzielę szef tureckiego MSW Efkan Ala. W związku z zamachem zatrzymano do tej pory pięć osób.

Promień Światła Ojczyzny faworytem. Kazachstan wybiera

Kazachowie głosują w niedzielę w przedterminowych wyborach do niższej izby parlamentu, Mażylisu. Jest raczej pewne, że większość zapewni sobie partia Nur Otan (Promień Światła Ojczyzny) prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, będącego u władzy od 1991 r.

Amerykański żołnierz zginął w Iraku

Amerykański żołnierz zginął w pobliżu linii frontu z tzw. Państwem Islamskim w północnym Iraku. To już druga śmiertelna ofiara wśród amerykańskich żołnierzy w tym kraju od początku wojny z dżihadystami.

Setki osób uratowanych z morza

Ponad 900 migrantów zostało uratowanych podczas czterech różnych operacji w Cieśninie Sycylijskiej w sobotę. Ratownicy znaleźli jedno ciało - oznajmili Włosi.