Premier Włoch: tak, możemy ufać Putinowi

Premier Włoch Matteo Renzi powiedział we wtorek, że można ufać prezydentowi Władimirowi Putinowi. Wyraził przekonanie, że tylko przy udziale Rosji możliwa jest stabilizacja na świecie. - Budowa tożsamości europejskiej bez Moskwy byłaby absurdem - ocenił Renzi.

Wojenny sojusz Rosji i Francji. Moskwa i Charles de Gaulle będą walczyć razem

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Francji Francois Hollande uzgodnili we wtorek w rozmowie telefonicznej, że lepiej skoordynują swoje działania w walce z tzw. Państwem Islamskim - podał Reuters, powołując się na źródła na Kremlu. Hollande ma odwiedzić Moskwę 26 listopada, dwa dni wcześniej spotka się w Waszyngtonie z Barackiem Obamą.

Egipt: nie ma obecnie dowodów na zamach na rosyjski samolot

Szef egipskiego MSW Magdi Mohammed Abd el-Ghafar oświadczył we wtorek, że Egipt weźmie pod uwagę rosyjską tezę o podłożeniu bomby na pokładzie samolotu, który rozbił się na Synaju. Podkreślił jednak, że nie ma obecnie dowodów na działalność przestępczą.

Areszty domowe dla wracających z Syrii dżihadystów?

Agencja AFP powołując się na źródła rządowe podaje, że "powracający z Syrii obywatele Francji mogą być umieszczani w aresztach domowych". Brytyjska bulwarówka "The Daily Mirror" pisze z kolei, że "właściciele paryskiego klubu Bataclan dostawali pogróżki od terrorystów już wcześniej, z powodu zbieranych pieniędzy dla armii izraelskiej".

"Wybiórcze" naloty w Syrii. Ławrow ma swoje analizy

Koalicja międzynarodowa pod wodzą USA, która bombarduje pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, oszczędza te oddziały dżihadystów, które mogą zaszkodzić wojskom prezydenta Baszara el-Asada - oświadczył we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Autobus z Polakami zsunął się do przepaści w Peru

Jedna lub dwie osoby zginęły, a 21 zostało rannych w wypadku w peruwiańskich Andach w dolinie Colca po tym, jak autobus wycieczkowy zsunął się z górzystej drogi i przewrócił. W autobusie jechali turyści, m.in. dwanaście osób z Polski. Jak ustaliliśmy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

"Nowy Hitler", czyli czy Zachód zmieni stosunek do Rosji

Dla Rosji nasilenie walki z terroryzmem to sposób na powrót do klubu światowych mocarstw i chce ona zagrać tą kartą. Jednak po Krymie i Donbasie Zachód uważa ją za potencjalne zagrożenie; wspólny front będzie ograniczać się do Syrii - oceniają "Wiedomosti".

Rosjanie dają 50 mln dolarów. "Tyle Obama obiecał za schwytanie bin Ladena"

50 mln dolarów - nagroda w tej kwocie, zaoferowana przez FSB za ujęcie sprawców ataku terrorystycznego na Airbus A321 jest jedną z najwyższych w historii terroryzmu. Taką samą kwotę władze USA obiecały za pomoc w poszukiwaniu Osamy bin Ladena - informuje rosyjski portal gazeta.ru. Z kolei portal rosyjskiej gazety "RBK" podaje, że "50 mln dol. to najwyższa nagroda w historii rosyjskich organów ścigania". Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniska

Przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju był wybuch ładunku domowej roboty o sile rażenia odpowiadającej do 1 kg trotylu - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Jak dodał, na szczątkach rozbitego samolotu znaleziono ślady materiałów wybuchowych produkcji zagranicznej. Agencja Reuters informuje o zatrzymaniu pracowników lotniska w Szarm el-Szejk, podejrzewanych o pomoc tym, którzy podłożyli bombę w samolocie. Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

FT: aby uratować Schengen, UE musi wzmocnić zewnętrzne granice

Swoboda przemieszczania się między krajami strefy Schengen jest jedną z "najbardziej widocznych oznak europejskiej jedności" - podkreśla we wtorek dziennik "Financial Times". Jednak, jak pisze, aby uratować ten przywilej, Unia Europejska musi wzmocnić kontrolę zewnętrznych granic.

"Bełkot z Warszawy". Niemiecka gazeta ostro o nowym rządzie PiS

Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska zmierza w kierunku ksenofobii i nacjonalizmowi w stylu Viktora Orbana - ocenia "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecki dziennik pisze we wtorek krytycznie o wypowiedziach Witolda Waszczykowskiego i Konrada Szymańskiego ws. imigrantów. Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

"Śmiertelny atak cybernetyczny". Broń przyszłości dżihadystów

Bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego rozwijają swoje możliwości, by przeprowadzić "śmiertelny atak cybernetyczny" na Wielką Brytanię, twierdzi brytyjski Kanclerz Skarbu, George Osborne. Londyn ma w związku z tym w najbliższych latach podwoić wydatki na walkę z cyberprzestępczością.

Nie znaleziono "czarnej skrzynki" z El Faro. Koniec poszukiwań

Amerykańskie władze zakończyły poszukiwania urządzenia rejestrującego parametry rejsu statku handlowego El Faro, który zatonął w pobliżu Bahamów na początku października - ogłosił w poniedziałek amerykański Krajowy Zarząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Gwinea kończy z ebolą. Wyleczono ostatniego pacjenta

W Gwinei - targanej od blisko dwóch lat epidemią gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Ebola - wyleczono ostatniego zakażonego pacjenta, urodzonego przed 19 dniami chłopca - podały w poniedziałek źródła w gwinejskiej służbie zdrowia.

Tusk i Juncker nie mogą opuścić Turcji. Z powodów bezpieczeństwa

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie mogą wylecieć z Turcji, gdzie brali udział w szczycie państw G20 - poinformował Reuters, powołując się na jednego z unijnych urzędników. Powodem miały być obawy co do bezpieczeństwa ich lotu.

Symbol Zachodu, wróg radykalnego islamu. Paryż terrorystyczną stolicą Europy

Francja jest w stanie wojny - oświadczył we francuskim parlamencie prezydent Hollande trzy dni po zamachach w Paryżu, najkrwawszych w nowoczesnej historii tego kraju. Od lata udaremniono tam pięć innych ataków. Dlaczego akurat Francja, kraj otwarty na muzułmanów stała się terrorystyczną stolicą Europy? Materiał magazynu "Czarno na białym".