Więcej Amerykanów w Iraku. "Mała placówka artylerii"

Stany Zjednoczone ogłosiły, że wyślą do Iraku więcej wojsk lądowych. Decyzja zapadła po śmierci żołnierza US Marines, który jest drugim amerykańskim wojskowym zabitym w walkach z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego. Będzie to prawdopodobnie 100-200 żołnierzy.

Czekają na wyrok na Sawczenko. Przerwa do wtorku

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji ogłosił przerwę w odczytywaniu wyroku w procesie ukraińskiej lotniczki Nadiji Sawczenko. Z dotąd ogłoszonej części wynika, że jest to wyrok skazujący. Wymiar kary ogłoszony zostanie jutro. Wcześniej obrońca Sawczenko nie wykluczał jednak, że może to nastąpić jeszcze dziś.

KE chce rozszerzyć "turecki" plan ws. uchodźców

Komisja Europejska zaproponowała zmianę ubiegłorocznej decyzji Unii Europejskiej dotyczącej relokacji uchodźców, aby umożliwić przesiedlenie bezpośrednio z Turcji 54 tys. Syryjczyków. Pozwoli to na realizację unijno-tureckiego planu zahamowania fali migracji.

Nazwali akademik imieniem oskarżonego o ludobójstwo

W Republice Serbskiej w Bośni i Hercegowiny otwarto akademik imienia byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, który w czwartek usłyszy w Hadze wyrok w sprawie swego udziału w zbrodniach wojennych w BiH.

Wciąż ogłaszają wyrok ws. Sawczenko. Rosyjskie agencje się pospieszyły

- Sąd w Doniecku orzekł, że Nadija Sawczenko jest winna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy - przekazały rosyjskie agencje powołując się na doniesienia dziennikarzy, obecnych na sali sądowej. Zachodnie media informują jednak, że sędziowie wciąż odczytują akt oskarżenia, a nawigatorka jeszcze nie została formalnie uznana za winną. Prokuratura żąda dla Sawczenko 23 lat więzienia. Wymiar kary ogłoszony zostanie we wtorek. Nawigatorka nie zamierza składać apelacji.

Atomowy Siewierodwińsk bije rekordy. 23 lata i jeszcze niegotowy

Stocznia zapowiadała już ponad dwa lata temu, że nowy atomowy okręt podwodny Siewierodwińsk lada chwila będzie gotów do służby. Testy miały wypaść świetnie a flota być zadowolona. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje, że z okrętem jest sporo problemów. Potwierdza to doniesienie, że dopiero teraz, 23 lata po rozpoczęciu budowy, zakończyły się jego próby.

Operacja specjalna w Jemenie. Wywieźli ostatnich Żydów

W operacji specjalnej izraelskie służby wywiozły w ostatnich dniach z ogarniętego wojną Jemenu 19 Żydów, ostatnich ocalałych z jednej z najstarszych wspólnot żydowskich na świecie - poinformowała w poniedziałek Agencja Żydowska.

Castro nie witał Obamy. Trump: prezydent powinien powiedzieć "pa pa" i zawrócić

W niedzielę z historyczną wizytą przybył na Kubę prezydent USA Barack Obama. Na lotnisku nie został jednak przywitany przez kubańskiego prezydenta, co Donald Trump nazwał "amatorszczyzną" i stwierdził, że Obama powinien w tej sytuacji zawrócić do USA. Biały Dom broni się twierdząc, że oficjalne powitanie zostało zaplanowane na poniedziałek.

"Demokracja w Polsce nie jest zagrożona", ale praworządność "jest besztana"

Demokracja i praworządność idą w parze, ale błędem jest stwierdzanie, że są nierozłączne i bez siebie nie mogą istnieć – pisze w komentarzu dla "Neue Zuercher Zeitung" Markus Felber, stały korespondent dziennika przy krajowym Trybunale Federalnym. W tej samej gazecie wywiad z Radosławem Sikorskim. Tak w Szwajcarii #PisząoPolsce.

Coraz mniej Rosjan ufa Putinowi. Już nie taki "prawdziwy lider"

W ciągu roku spadł odsetek Rosjan ufających Władimirowi Putinowi. Według sondażu Centrum Lewady, coraz mniej ankietowanych wyraża sympatię do prezydenta. Gorzej też dla Putina wygląda jego ocena pod kątem cech osobowości, z którymi Rosjaniom kojarzy się ich przywódca.

Staranowali łódź patrolową i postawili żądania. Indonezja uległa

Władze Indonezji zaprotestowały w poniedziałek przeciwko naruszeniu w weekend jej wód terytorialnych przez chiński kuter rybacki i jednostkę chińskiej straży przybrzeżnej w pobliżu spornego obszaru na południe od Morza Południowochińskiego - podało MSZ w Dżakarcie. Indonezyjska łódź patrolowa została staranowana.

Promień Światła Ojczyzny dostał 82 proc.

Przedterminowe wybory do niższej izby kazachskiego parlamentu, Mażylisu, przyniosły wynik zgodny z oczekiwaniami. Partia Nur Otan (Promień Światła Ojczyzny) prezydenta Nursułtana Nazarbajewa dostała 82 procent głosów. Do parlamentu weszły też dwie inne partie, popierające rząd. Zgodnie z oczekiwaniami Nazarbajewa, wszystko wygląda jak przed wyborami.

Kerry mediatorem między kolumbijskim rządem a rebeliantami

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry spotka się w poniedziałek w Hawanie z negocjatorami ze strony kolumbijskiego rządu i rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformowały w niedzielę źródła zbliżone do obu delegacji.

Monitoring na Wzgórzu Świątynnym

Jordania poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach zamontuje 55 kamer przemysłowych na esplanadzie przed słynnymi meczetami w Jerozolimie Wschodniej, aby monitorować, jak nazwał to Amman, izraelskie naruszenia prawa wobec Palestyńczyków.