Nowe sondaże: Brytyjczycy są rozdarci. Wyjść czy zostać w UE?

41 procent Brytyjczyków jest za wyjściem swojego kraju z Unii Europejskiej, natomiast 43 procent sprzeciwia się Brexitowi - wynika z sondażu ośrodka ICM opublikowanego w środę. Do referendum w tej sprawie zostało niewiele ponad trzy miesiące. Ma się odbyć 23 czerwca.

Amerykanie ukarani za zbombardowanie szpitala

Ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie za błędy, które doprowadziły do październikowego bombardowania szpitala Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie (Afganistan). Nie przedstawiono im jednak zarzutów - podali w środę pracownicy Pentagonu.

Beata Szydło w Brukseli. Cel: zabezpieczyć granice zewnętrzne UE

Premier Beata Szydło przybyła w środę wieczorem do Brukseli. W czwartek weźmie udział w unijnym szczycie, podczas którego państwa UE i Turcja będą pracować nad planem mającym zahamować falę migracji. Polska ma nadzieję na ostateczne decyzje, które zabezpieczą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i rozwiążą kryzys.

Kolejni delegaci w rękach Trumpa. Zwycięstwo w Missouri o włos

Donald Trump umocnił swą pozycję lidera republikańskiego wyścigu prezydenckiego, wygrywając wtorkowe prawybory w czterech stanach. Jego partyjny rywal, senator Marco Rubio, po dotkliwej porażce na Florydzie zawiesił zaś kampanię. Świetny wynik uzyskała także faworytka Partii Demokratycznej Hillary Clinton, która z łatwością wygrała prawybory w czterech stanach.

W Belgii zagrożenie atakami wciąż "możliwe i prawdopodobne"

Władze Belgii postanowiły utrzymać poziom zagrożenia terrorystycznego na dotychczasowym poziomie. Stopień trzeci, w czterostopniowej skali, oznacza, że zagrożenie jest "możliwe i prawdopodobne" - poinformował w środę belgijski premier Charles Michel.

Dwie samobójczynie, 22 ofiary

W zamachu na meczet na obrzeżach miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii zginęły w środę 22 osoby. Dokonały go dwie samobójczynie.

Kurdowie robią krok w kierunku niezależności, Turcja gwałtownie reaguje

Turcja popiera jedność narodową Syrii i jednostronne kroki, jak ogłoszenie federacji przez syryjskich Kurdów, są nieważne - oznajmił przedstawiciel tureckiego MSZ. To reakcja na zapowiedź stworzenia systemu federalnego na północy Syrii przez Kurdów, co jest ważnym krokiem w kierunku ich niezależności, czego bardzo obawia się Turcja.

Zimna kawa i plastikowe sztućce. Breivik narzeka przed sądem

W środę, drugiego dnia przesłuchań przed sądem w sprawie, w której Anders Breivik pozwał Norwegię za "nieludzkie traktowanie", masowy morderca stwierdził, że państwo norweskie "chce go zabić" i wrzucenie go na lata do izolatki jest drogą do celu.

Rosja głównym zagrożeniem. Poroszenko podpisał dekret

"Groźba działań agresywnych Rosji w celu osłabienia gospodarki ukraińskiej, a także stabilności społeczno-politycznej, pozostaje aktualna" – taki zapis znalazł się w ukraińskiej Koncepcji Rozwoju Sektora Bezpieczeństwa i Obrony. Prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret, wprowadzający dokument w życie.

Przy ciele zabitego flaga IS. Trzech zatrzymanych po strzelaninie w Brukseli

Policja zatrzymała łącznie trzech podejrzanych w związku z wczorajszą strzelaniną w Brukseli. Nie ma jednak pewności, czy są wśród nich dwie osoby, które uciekły z miejsca starcia. Przy zabitym mężczyźnie, który otworzył ogień do policjantów, znaleziono flagę tzw. Państwa Islamskiego. Był nielegalnym imigrantem z Algierii.

"WP": USA zostały zmuszone uznać Rosję za równego sobie

Prezydent Rosji Władimir Putin znów zaskoczył USA, wycofując swoje siły z Syrii. Biały Dom był na to nieprzygotowany, bo łudził się co do prawdziwych intencji Putina i szans na powodzenie jego planów - ocenia "Washington Post" w swoim komentarzu redakcyjnym.

Czuć "dyskretny urok totalitaryzmu". Tak #PisząoPolsce

Korupcja i kumoterstwo elit politycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej doprowadziły ponad 20 lat po upadku ZSRR do dojścia do władzy skrajnej prawicy. Ta chce wcielać w życie model "kierowanej demokracji", zapoczątkowany przez Węgry - tak zachodnie media #PisząoPolsce.

Odwet się rozkręca. Bombardowania, starcia i aresztowania

Turecka policja zatrzymała 20 osób, w tym adwokatów, podczas operacji w Stambule wymierzonej w zakazaną w Turcji Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). Aresztowania są częścią akcji odwetowej za krwawy zamach w Ankarze, za którym według władz stoją Kurdowie.

Pokazowy proces Amerykanina. Płakał i modlił się, ale dostał 15 lat

Amerykański student Otto Warmbier został skazany przez północnokoreański Sąd Najwyższy na 15 lat ciężkich robót za "przestępstwa przeciwko państwu" i prowadzenie "działalności wywrotowej". Amerykanin przyznał jeszcze przed procesem, że zerwał slogan propagandowy ze ściany hotelu.

Szlak bałkański zamknięty. Imigranci mają dość

Imigranci mają dość. Opuszczają obóz Idomeni na północy Grecji i ruszają, by przedostać się do Macedonii. Niektórym udaje się przejść alternatywną trasą omijając ogrodzenie wzniesione na granicy, ale zatrzymuje ich macedońskie wojsko i policja. Rodzi się pytanie, czy zamknięcie granicy nie spowoduje przeludnienia w greckich obozach i czy takie rozwiązanie będzie dobre na dłużej? Materiał programu "Polska i Świat".

Wirus Zika dotarł na Kubę

Po raz pierwszy na terytorium Kuby doszło do zakażenia Ziką; cztery pozostałe osoby zakaziły się tym wirusem podczas pobytu za granicą - poinformowały we wtorek władze w Hawanie.