Biernacki: służby były, są i będą przygotowane do walki z terroryzmem

- Jak już mówimy o zdradzie (w Grupie Wyszehradzkiej ) to jest też inna sprawa, sprawa Rosji i Ukrainy. Możemy tak się licytować - powiedział Marek Biernacki. Koordynator ds. służb specjalnych w programie "Jeden na jeden" ustosunkował się do zarzutów, że Polska w kwestii uchodźców zdradziła swych sojuszników z Grupy.

"Czytałam tysiące komentarzy. Szukałam jakiegokolwiek miłego. Nie znalazłam"

Lizzie Velasquez często słyszała i czytała, że jest "najbrzydszą kobietą świata". Postanowiła walczyć o obronę swojej godności. Stała się też inspiracją dla reżyserki filmu, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem dokuczania "odmiennym". Materiał "Faktów z Zagranicy". Program w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 20.

Legenda piłki udostępni dom uchodźcom

Były znakomity piłkarz, a ostatnio aktor Eric Cantona powiedział, że udostępni uchodźcom swój dom we Francji o powierzchni 50 m/kw z ogrodem wielkości 300 m/kw na co najmniej dwa lata.

Kerry: rosyjska broń w Syrii dla obrony własnych sił

- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".

Cameron rozmawiał z Hollande'em. "Europa podjęła swe obowiązki wobec uchodźców"

O reformach Unii Europejskiej i uchodźcach rozmawiali we wtorek późnym wieczorem pod Londynem prezydent Francji Francois Hollande i premier Wielkiej Brytanii David Cameron - poinformował rzecznik brytyjskiego rządu, nie podając szczegółów. Pałac Elizejski z kolei przekazał, że obaj przywódcy zgodzili się udzielić pomocy sąsiadom Syrii, by mogli przyjąć u siebie większą liczbę uchodźców.

Kopacz jedzie na nadzwyczajny szczyt Unii potwierdzić decyzje ministrów

Premier Ewa Kopacz weźmie udział w szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie rządów i państw będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym. Na wtorkowym spotkaniu szefów MSW państw UE Polska zgodziła się na przyjęcie ok. 5 tys. uchodźców, ale faktycznie ma trafić do nas mniej - ok. 4,5 tys. osób.

Komorowski: Merkel popełniła błąd w sprawie migrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popełniła "polityczny błąd" najpierw decydując się na wysłanie komunikatu do migrantów o tym, by przybywali do jej kraju, a potem wycofując się ze swych obietnic - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Bronisław Komorowski. Były prezydent dodał też jednak, że "nie należy dramatyzować" w kwestii problemu imigracyjnego w Europie, a sama Polska jako "wielki kraj" mogłaby przyjąć "i dwa, i 12 tysięcy uchodźców".

Francuzi zadali "śmiertelny cios" ETA

Francuskie siły bezpieczeństwa zatrzymały we wtorek mężczyzn podejrzanych o kierowanie zbrojną baskijską organizacją polityczną ETA. Tym samym zadali jej "śmiertelny cios" - ocenia hiszpańska agencja EFE.

Marine Le Pen stanie przed sądem za obrazę muzułmanów

Szefowa francuskiego skrajnie prawicowego ugrupowania Front Narodowy (FN) Marine Le Pen stanie 20 października przed sądem w Lyonie za swe wypowiedzi w 2010 roku, gdy porównała modlitwy muzułmanów we Francji do nazistowskiej okupacji - podano we wtorek.

Trzaskowski: Pierwsi uchodźcy trafią do Polski w przyszłym roku

Polska zagłosowała "za", gdyż absolutna większość polskich postulatów została spełniona - stwierdził we wtorek po spotkaniu w Brukseli wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że w środę premier Ewa Kopacz ma negocjować na Radzie Europejskiej konkretny plan, który postawi tamę niekontrolowanej imigracji do Europy.

Serbia stawia ultimatum Chorwacji. Imigranci zaognili sytuację

Serbia daje Chorwacji czas do północy w środę na odblokowanie głównego przejścia granicznego dla ruchu samochodów ciężarowych zamkniętego z powodu napływu migrantów z tego kraju. Jeżeli Zagrzeb tego nie zrobi - Chorwację czekają "polityczne, prawne i gospodarcze" konsekwencje - ogłosił we wtorkowe popołudnie rząd w Belgradzie. Kilka godzin później Chorwaci częściowo przejście odblokowali.

Papież: Kuba wykuwała się pośród bólu

O "rewolucję czułości", budowę mostów i pojednanie apelował papież Franciszek we wtorek w homilii podczas mszy w narodowym kubańskim sanktuarium del Cobre w Santiago. To ostatni dzień papieskiej wizyty na Kubie. Wieczorem Franciszek przybędzie do Waszyngtonu.

UE dyskutuje o 160 tys. uchodźców. OECD: wniosków o azyl może być milion

W opublikowanym we wtorek raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że w sumie aż milion imigrantów może w 2015 roku wystąpić o azyl na terenie państw UE. Jak zaznaczono, jest to znacznie więcej niż propozycja Komisji Europejskiej, by 28 państw przyjęło według obowiązkowych kwot w sumie 160 tys. uchodźców.

Historyczne posiedzenie w Kijowie. "Nie ma alternatywy dla NATO"

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent Petro Poroszenko obiecał przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Sondaże są temu przychylne. Członkostwo kraju w NATO popiera większość Ukrainców. Najpierw jednak władze w Kijowie zapowiadają przeprowadzenie reform.

Były premier i burmistrz stolicy zatrzymany

Edgar Savisaar, burmistrz Tallina, szef Estońskiej Partii Centrum i były premier, został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa wewnętrznego w związku z podejrzeniem o korupcję - poinformowała estońska prokuratura generalna.

Rebelianci w Donbasie mają problem z wyborami. Znów zmieniają termin

Rebelianci w Donbasie proponują władzom w Kijowie nowy termin wyborów samorządowych na okupowanych przez siebie terytoriach w Donbasie. Tym razem głosowanie miałoby się odbyć 21 lutego. Propozycja padła w Mińsku na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania kryzysu na wchodzie Ukrainy.