Coraz więcej zabójstw obrońców środowiska. Padł niechlubny rekord

W tym roku zginęła mWikipedia

W 2015 roku na całym świecie zginęło 185 osób broniących swoich ziem i środowiska; to o 60 proc. więcej niż w roku 2014 i jednocześnie najwyższa odnotowana liczba od 2002 roku - poinformowała brytyjska organizacja pozarządowa Global Witness.

Tak wysoką liczbę zabójstw zarejestrowano po raz pierwszy od 14 lat, odkąd organizacja zaczęła publikować doroczne raporty na ten temat.

Ameryka Łacińska przoduje w niechlubnych statystykach

Ze statystyk za 2015 rok wynika, że najniebezpieczniejszym krajem dla obrońców środowiska jest Brazylia (53 zabite osoby) i Filipiny (33); trzecie miejsce zajęła Kolumbia (26 zamordowanych), za nią Peru i Nikaragua (po 12) oraz Demokratyczna Republika Konga (11).

- Podczas gdy popyt na minerały, drewno i olej palmowy się utrzymuje, władze, korporacje i grupy zbrojne zawłaszczają ziemie wbrew ludziom, którzy tam żyją - podkreślił przedstawiciel Global Witness Bill Kyte. Dodał, że opublikowane statystyki są niedoszacowane. - Na każde zgłoszone morderstwo przypadają inne, przemilczane zabójstwa - zaznaczył Kyte. Według danych organizacji prawie jedna czwarta zabójstw (42) była związana z planami wydobywczymi. Kolejne 20 ofiar walczyło z projektami w agrobiznesie; inni sprzeciwiali się m.in. wycinkom lasów czy budowie zapór wodnych. Autorzy raportu podkreślili, że ofiarą zabójstw w tym sektorze pada w szczególności ludność tubylcza, często żyjąca w izolacji; 40 proc. zamordowanych stanowili członkowie tych społeczności. Global Witness wezwała rządzących państw wspomnianych w raporcie do "pilnej interwencji, by zatrzymać tę spiralę przemocy". Należy chronić ziemie i aktywistów oraz pociągnąć do odpowiedzialności sprawców - wskazuje organizacja. Ponadto - jak czytamy w raporcie - trzeba "formalnie uznać prawa społeczności i walczyć z korupcją oraz łamaniem praw, które rujnują sektor zasobów naturalnych". Ten postulat Global Witness skierowała także do inwestorów i konsumentów, których wybory mają bezpośredni wpływ na sytuację społeczności tubylczych.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia