Smakosze piwa szturmują Bawarię. Oktoberfest po raz 183.

W Monachium rozpoczęło się w sobotę 183. święto piwa - Oktoberfest. Do 3 października największy na świecie festyn ludowy odwiedzi około 6 milionów osób. Ze względu na zagrożenie terroryzmem w tym roku podjęto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Rebelianci nie wierzą w rozejm. "Nie utrzyma się"

Obowiązujące w Syrii zawieszenie broni "nie utrzyma się" - ostrzegł w sobotę wysoki rangą przedstawiciel rebeliantów walczących z siłami prezydenta Baszara el-Asada. Oskarżył też Rosję o prowadzenie działań zbrojnych wymierzonych w przeciwników reżimu.

Jedzenie to broń, cywile - żywe tarcze. "Ludzie nie wytrzymują już psychicznie"

Dla wszystkich stron konfliktu w Syrii żywność stała się bronią. Ograniczenie dostępu do jedzenia i wody zmusza przeciwników do kapitulacji - podkreśla w rozmowie z reporterką TVN24 Brygidą Grysiak ksiądz Andrzej Halemba z międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który aktualnie przebywa z misją humanitarną w Syrii.

Wielkie holowanie martwego humbaka

Martwy humbak został znaleziony na plaży w New Jersey. Ssak został wyrzucony przez wody oceanu na brzeg w pobliżu Atlantic City. Młody samiec wieloryba ważył aż 20 ton, dlatego do wyciągnięcia go trzeba było sprowadzić dźwig. W akcji uczestniczyli naukowcy z Instytutu Badań Ssaków Morskich z pobliskiego oceanarium. Oni też zbadają przyczyny śmierci ponad 10- metrowego zwierzęcia. Humbak nie miał żadnych widocznych ran, więc naukowcy uważają, że mógł paść z wycieńczenia.

Blogerka zmarła dzień przed ślubem

Poznali się przez internet. Choć przyszły narzeczony od razu wiedział, że jeszcze przed trzydziestką może zostać wdowcem, nie poddał się. Marzył, by móc powiedzieć o niej "moja żona". Nie zdążył. Blogerka Anna Swabey zmarła dzień przed ślubem.

Rozbitą butelką w szyję. Jest śledztwo po ataku na Polaka

Brytyjska policja wszczęła śledztwo w sprawie ataku na 21-letniego Polaka Bartosza S. i grupę jego znajomych po tym, jak mężczyzna został uderzony rozbitą butelką w szyję i trafił do szpitala. Konsul generalny RP w Manchesterze będzie monitorował prowadzone śledztwo - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Utarczki rebeliantów z żołnierzami USA. Amerykanie "wyproszeni"

Kilka oddziałów amerykańskich sił specjalnych po raz pierwszy wsparło tureckie siły rządowe i ich sojuszników z syryjskiej opozycji w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) na północy Syrii - poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Tymczasem agencja Reutera poinformowała, że oddział żołnierzy USA został zmuszony do opuszczenia jednego z miasteczek przez przeciwnych ich obecności rebeliantów.

W nalotach zginął czołowy propagandzista IS

Minister informacji dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), Wail Adil Hasan Salman al-Fajad, zginął w nalocie dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji w pobliżu miasta Rakka na północy Syrii - poinformował w piątek Pentagon w oświadczeniu.

Nie żyje Edward Albee. Miał 88 lat

Nie żyje Edward Albee, dramaturg oraz trzykrotny laureat nagrody Pulitzera - poinformował w piątek jego asystent, Jackob Holder. Ceniony twórca, autor dramatu "Kto się boi Wirginii Woolf?" miał 88 lat.

"Za dużo jest tutaj migrantów". Władze Paryża likwidują obozowiska

Jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic Paryża, Stalingrad. To nigdy nie było miejsce pełne turystów, teraz jednak boją się sami mieszkańcy, bo przed ich domami koczują grupy imigrantów bez dostępu do wody czy jakiejkolwiek toalety. Śpią nie pod namiotami, ale w kartonach. Sytuacja była już na tyle dramatyczna, że obozowisko zlikwidowała policja. To jednak nie rozwiązuje problemu. Codziennie do Francji przybywają kolejni imigranci, wielu z nich zmierza właśnie do Paryża. A dla wszystkich po prostu nie ma miejsc. Relacja Anny Kowalskiej dla "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Bez unijnych pieniędzy będzie ciężko. Prowincja boi się Brexitu

Za nami pierwszy unijny szczyt bez udziału Wielkiej Brytanii. Londyn cały czas analizuje, jak najkorzystniej przeprowadzić rozwód ze Wspólnotą. A Brytyjczycy zastanawiają się, co dokładnie to rozstanie będzie dla nich oznaczać? Część liczy wręcz na zmianę decyzji. Tak jest na przykład w malowniczej Kornwalii, która boi się utraty wielu milionów euro z unijnej kasy. Relacja Macieja Worocha dla "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Papież odwiedził walczące o życie noworodki

Papież Franciszek odwiedził w piątek oddział neonatologii w szpitalu w Rzymie, a następnie hospicjum - poinformował Watykan. To kolejne papieskie gesty miłosierdzia w trwającym Roku Świętym.

Weteran upadł na ziemię. Książę William ruszył z pomocą

Gdy William wraz z księżną Kate pojawili się przed szkołą podczas wizyty w Harlow, jeden z witających przedstawicieli hrabstwa przewrócił się. Na początku wyglądało to groźnie. Na chodnik upadł 72-letni Jonatan Douglas-Hughes. Weteran starał się przeprosić księcia za zamieszanie, ale William odpowiedział, że nic się nie stało. Wizyta Williama i Kate w Harlow ma związek z dyskusją na temat problemów, z jakimi boryka się młodzież w szkołach.

"To był najtrudniejszy ze szczytów, jakie prowadziłem". Jest plan dla UE

Przywódcy 27 państw UE uzgodnili na nieformalnym szczycie w Bratysławie "mapę drogową" działań na najbliższe miesiące, aby wyciągnąć wnioski z Brexitu i odbudować zaufanie do Unii. Mowy o głębokich reformach np. ws. zmiany sposobu podejmowania decyzji nie ma. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał, że był to najtrudniejszy szczyt, jaki przyszło mu prowadzić.

F-16 pikował, pilot był nieprzytomny. Życie uratował mu komputer

Dowódca krzyczał przez radio: "Wyciągnij! Dwójka, wyciągnij!". Jego podwładny, młody pilot szkolący się na F-16, nie mógł tego jednak słyszeć. Był nieprzytomny i pikował z prędkością naddźwiękową. W ostatniej chwili uratował go nowy system zainstalowany w myśliwcu. Amerykańskie wojsko ujawniło nagranie z incydentu, który jeszcze kilka lat temu zakończyłby się tragedią.

Szydło: wyjeżdżam ze szczytu z satysfakcją

Reforma UE powinna być głęboka. Trzeba mieć odwagę rozmawiać o wszystkim. Nie może być tematem tabu rozmowa na temat traktatu europejskiego - powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu w piątek nieformalnego szczytu UE w Bratysławie. Szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii dotyczył przyszłości Unii po Brexicie.

Armia wróciła w okolice kluczowej drogi. Ciężarówki z pomocą wciąż czekają

Armia syryjska wycofała siły i sprzęt z drogi Castello prowadzącej do Aleppo w północno-zachodniej Syrii, ale powróciła na pozycje, gdy dostała się pod ostrzał rebeliantów - podało w piątek ministerstwo obrony Rosji. Rozejm przewidywał demilitaryzację tej drogi na północ od Aleppo, co pozwoliłoby na dostarczenie pomocy humanitarnej do miasta.

Wzmocnić Radę, ograniczyć rolę Komisji. Polskie pomysły na Unię

Komisja Europejska powinna być organem ściśle wykonawczym, nie powinna realizować samodzielnej polityki - przedstawiał polskie stanowisko rzecznik rządu Rafał Bochenek. W piątek w Bratysławie trwa szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii, który ma inicjować debatę o przyszłości bloku po decyzji mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii.

"Ani jednego kroku, dopóki strona rosyjska nie wycofa swoich wojsk"

Ukraina oczekuje, że Rosja zrealizuje swoje zobowiązania w sprawie przywrócenia bezpieczeństwa w Donbasie – oświadczył w piątek prezydent Petro Poroszenko. Bez spełnienia tego warunku nie ma szans na jakiekolwiek polityczne ustępstwa Ukrainy w sprawie Donbasu – uprzedził, otwierając dyskusję na odbywającej się w Kijowie dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej.