Wiceprezydent USA krytykuje naciski na media

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w czasie piątkowej wizyty w Turcji pozwolił sobie na otwartą krytykę rządu w Ankarze. Stwierdził, że wywierając presję na media, ograniczając wolność przepływu informacji w internecie i oskarżając pracowników naukowych o zdradę, Turcja nie stanowi dobrego przykładu dla regionu.

Francuzi nie chcą zrezygnować ze stanu wyjątkowego. "Dopóki istnieje zagrożenie"

Premier Francji Manuel Valls zapowiedział, że stan wyjątkowy ogłoszony w jego kraju po zamachach w Paryżu w listopadzie zeszłego roku będzie przedłużany na tak długo, jak to będzie konieczne - informuje BBC. W zamachach zginęło 130 osób. Szef Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Pierre Laurent, który uczestniczył w spotkaniu z szefem państwa, oznajmił zaś, że prezydent Francji Francois Hollande zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiąca, po 26 lutego.

Koniec rozmów wiceszefów MSZ Polski i Rosji. Na razie "żadnych szczegółów"

Około czterech godzin trwały w piątek w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa. Nie są znane szczegóły rozmowy, resorty mają wydać komunikaty po spotkaniu, które miało charakter roboczy. Spotkanie trwało znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano - zakończyło się po ok. czterech zamiast trzech godzin.

"Die Welt": Niemcy izolowane w UE przez politykę migracyjną

Polityka imigracyjna sprawiła, że Niemcy po raz pierwszy od powstania Unii Europejskiej znalazły się w izolacji - pisze w piątek "Die Welt". Kanclerz Angela Merkel ponosi odpowiedzialność za ten stan rzeczy - krytykuje ją w "Die Welt" Jacques Schuster.

Policyjny kod "291". Ukrywają przestępstwa imigrantów?

Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami - twierdzi gazeta "Dagens Nyheter". Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

"Pan Putin i jego trująca londyńska herbatka"

Brytyjskie śledztwo ws. śmierci Aleksandra Litwinienki potęguje napięcie w stosunkach z Rosją - pisze w piątek "New York Times". Jednak badanie rosyjskich zbrodni państwowych jest międzynarodowym obowiązkiem - ocenia komentator "Wall Street Journal".

"UE nie zawiesi Polski w prawach członka". Komentarze zachodnich mediów

Jest kilka powodów, dla których Polska nie musi się obawiać zawieszenia w prawach członka Unii Europejskiej po zmianach wprowadzanych w kraju przez Prawo i Sprawiedliwość i każdy z tych powodów jest dobry – pisze "The Washington Post". Dziennik przeanalizował ryzyko, jakie podjęłaby sama UE, decydując się na ten krok. Wniosek? Polska jest dziś zbyt ważnym graczem na kontynencie.

"Der Spiegel" o liście dziennikarzy. Resort Ziobry wyjaśnia

"Oszołomiony urzędnik chciał to najpierw wyjaśnić z przełożonymi" - tak pisze o reakcji jednej z osób w biurze Parlamentu Europejskiego niemiecki "Der Spiegel", który dotarł do "zaskakującego listu" wysłanego z biura Zbigniewa Ziobry do PE. Urzędnicy polskiego ministerstwa sprawiedliwości bez podania przyczyn mieli poprosić o listę wszystkich dziennikarzy akredytowanych przy tej instytucji. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprzecza wersji przedstawionej przez niemieckie czasopismo i wyjaśnia, dlaczego prosiło o dane dziennikarzy z PE.

Rosja sformuje cztery nowe dywizje. Odpowiedź na ćwiczenia NATO

Rosja sformuje w tym roku cztery nowe dywizje na kierunkach zachodnim i środkowym w odpowiedzi na rozszerzanie przez NATO ćwiczeń wojskowych - powiedział w piątek dziennikarzom naczelny dowódca rosyjskich sił lądowych Oleg Salukow. Poinformował, że na kierunku zachodnim będą to trzy dywizje, a na środkowym jedna.

20 ofiar ataku islamistów na restaurację w Somalii

Ponad 20 osób zginęło w ataku islamistów na popularną restaurację w stolicy Somalii, Mogadiszu. Bojownicy z Al-Szabab zaatakowali lokal w czwartek wieczorem i zabarykadowali się w środku. Policja opanowała sytuację w piątek nad ranem po kilkugodzinnej akcji.

Czarne wizje w Davos, kryzys uchodźczy zniszczy UE? Rutte: mamy 6-8 tygodni

Kryzys uchodźczy może zniszczyć Europę - ostrzegali na forum w Davos przywódcy krajów unijnych. Jak komentuje AFP, problemy zjednoczonej Europy były ewidentnie głównym wątkiem czwartkowych debat Światowego Forum Ekonomicznego. Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że Europa ma zaledwie sześć do ośmiu tygodni, aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym.

Śpioszki przeszły na złą stronę Mocy, zostały wycofane ze sklepów

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich nakazała wycofanie ok. 10 tys. sztuk śpioszków dla niemowląt z motywem Star Wars. Elementy ubranka - zatrzaski - mogły odpadać i stanowić potencjalne zagrożenie dla dzieci - połykając drobny przedmiot mogły się one zadławić. "Jak na ironię, na ubranku został przedstawiony Darth Vader - bohater słynnej sagi, którego 'popisowym' sposobem na rozprawianie się z ofiarami było właśnie ich duszenie" - pisze amerykański portal Quartz.

Ukraińcy nie kontrolują granicy. Rosja blokuje misji OBWE dostęp

Misja OBWE nie będzie miała dostępu do wszystkich przejść granicznych Rosji z Ukrainą w Donbasie. Decyzję o rozszerzeniu mandatu OBWE zablokowali Rosjanie. Ustanowienie kontroli nad ukraińsko-rosyjską granicą w strefie walk jest jednym z 12 punktów planu pokojowego, podpisanego w lutym zeszłego roku w Mińsku.

Putin o Leninie: podłożył bombę atomową pod Rosję

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin "podłożył bombę atomową pod gmach, który nazywa się Rosja". Jak dodał, w ostatecznym rozrachunku idee Lenina doprowadziły do rozpadu Związku Radzieckiego.