Afront dla Merkel. Eurosceptycy wyprzedzili CDU w Meklemburgii

Prawicowa, antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła spektakularny sukces, wyprzedzając po raz pierwszy CDU w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Najsilniejszą partią w tym kraju związkowym pozostała SPD.

Po kolejnym ataku na Polaków do Londynu pojedzie trzech ministrów

Zależy nam, by do wyjazdu do Londynu ministrów: spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości doszło możliwie szybko - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że ministrowie udadzą się do Wielkiej Brytanii na polecenie premier Beaty Szydło. O decyzji poinformowano po doniesieniach o kolejnym ataku na Polaków w brytyjskim Harlow. Szczegóły wyjazdu są dopiero ustalane - powiedział Rafał Sobczak z MSZ.

Weszła i kazała zadzwonić do Reagana. Jak Matka Teresa ratowała miasto

Matka Teresa z Kalkuty potraktowała prezydenta USA Ronalda Reagana jak "studenta", kazała mu obiecać, że pomoże i złożyć tę deklarację na piśmie - tak nową świętą, kanonizowaną w niedzielę przez papieża Franciszka, wspomina były wiceszef włoskiego MSZ Staffan de Mistura. Obecnie specjalny wysłannik ONZ do Syrii pisze o tym w barwnym artykule opublikowanym w portalu dziennika "La Stampa", Vatican Insider.

Obama: USA pomogą w ukaraniu sprawców puczu

Prezydent USA Barack Obama zapewnił w niedzielę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że jego kraj pomoże postawić przed wymiarem sprawiedliwości sprawców nieudanego przewrotu z 15 lipca. Obaj przywódcy spotkali się na marginesie szczytu G20 w Chinach.

Reuters: Rosja i USA blisko porozumienia. Zakazy dla Asada, zawieszenie ognia w całej Syrii

Całkowity zakaz nalotów dla wojsk Baszara el-Asada na niektórych terenach Syrii, zawieszenie broni w jej granicach, zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Aleppo i i stworzenie tam strefy "wolnej od broni" - to kilka z kwestii mających stanowić ramowy plan porozumienia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie Syrii, podaje agencja Reutera. Szczegóły znają już rebelianci wspierani przez USA.

Matka Teresa z Kalkuty została świętą Kościoła katolickiego

Podczas mszy na placu Św. Piotra w niedzielę papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r. Na kanonizację "matki ubogich" przybyło około 100 tys. osób.

Tusk na G20: Europa na skraju wyczerpania

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w niedzielę na marginesie szczytu G20 w chińskim mieście Hangzhou (Hangczou), że możliwości przyjęcia uchodźców w Europie są bliskie wyczerpania i zaapelował do państw G20 o wzięcie na siebie części odpowiedzialności.

Obama: Wielka Brytania wciąż najważniejszym sojusznikiem

Prezydent Barack Obama i brytyjska premier Theresa May przeprowadzili rozmowę przed rozpoczęciem szczytu G20. Zapowiedzieli, że oba kraje będą dążyć do wzmocnienia więzi handlowych. Obama zaznaczył, że USA nie mają mocniejszego partnera niż Wlk. Brytania.

To może być "symboliczny policzek dla Merkel"

W niedzielę odbywają się wybory do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Obecnie Meklemburgia-Pomorze Przednie rządzone jest przez koalicję SPD i CDU. Obu partiom grożą dotkliwe porażki. Antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD), która startuje w wyborach w tym landzie po raz pierwszy, liczy na dobry wynik.

Nowy kierunek ofensywy. Tureckie czołgi w pobliżu Kobane

W ramach rozpoczętych w sobotę działań, syryjscy rebelianci wspierani przez Turcję wyzwolili z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) kilka miejscowości w pobliżu miasteczka al-Raj w północnej Syrii – powiedział agencji Reutera przedstawiciel rebeliantów.

Włochy wydaliły dwóch imamów. Podejrzani o radykalizm

Dwóch imamów: Tunezyjczyka i Marokańczyka, podejrzanych o radykalizm wydalono z Włoch - ogłosił w sobotę minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano. Od stycznia zeszłego roku do opuszczenia kraju zmuszono już 12 muzułmańskich liderów.

Ogromna manifestacja Kurdów w Kolonii

Blisko 30 tys. Kurdów zgromadziło się w sobotę w Kolonii na zachodzie Niemiec, domagając się od władz tureckich uwolnienia przywódcy separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullaha Ocalana oraz protestując przeciw polityce Ankary wobec Kurdów.

Sikorski: Koncepcje PiS zbankrutowały. W partii następuje refleksja, ale boją się prezesa

Prawo i Sprawiedliwość miało dwa pomysły na politykę zagraniczną i oba w ciągu roku upadły. Teraz następuje moment, w którym polski rząd zaczyna rozumieć, że współpraca z Niemcami jest potrzebna. Problem w tym, że nikt nie odważył się jeszcze powiedzieć tego głośno Jarosławowi Kaczyńskiemu - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Obama i Xi rozmawiali o spornych wyspach

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem poruszył w sobotę sporne kwestie w stosunkach obu krajów, m.in. sytuację na Morzu Południowochińskim, przestrzeganie przez Pekin umowy o walce z cyberprzestępczością oraz prawa człowieka.

Hymn i przemarsz w ciszy. Po śmierci Polaka w Harlow

Co najmniej kilkaset osób w sobotę po południu wzięło udział w marszu milczenia dla upamiętnienia 40-letniego Arkadiusza J. - Polaka, który w poniedziałek zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w ataku nastolatków w Harlow na południowym wschodzie Anglii.

Amerykanie uderzyli w IS wyrzutniami HIMARS

Wojska USA zaatakowały cele tzw. Państwa Islamskiego w Syrii w pobliżu granicy turecko-syryjskiej, z użyciem nowo rozmieszczonego mobilnego systemu rakietowego HIMARS wyposażonego w precyzyjną amunicję - podał w sobotę wysoki rangą dyplomata cytowany przez Reutersa.