Atak islamistów na bazę wojsk rządowych

Co najmniej 17 żołnierzy zginęło a 35 zostało rannych we wtorek w rezultacie "skoordynowanego ataku terrorystycznego" na bazę wojsk rządowych w Nampala, w środkowej części Mali - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju. Do ataku przyznali się islamiści, ale także jedno z ugrupowań opozycyjnych.

Liczne ofiary nalotów rosyjskich i koalicji USA

56 cywilów zginęło w nalocie przeprowadzonym we wtorek przez koalicję dowodzoną przez USA na północy Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Z kolei w nalotach przeprowadzonych najpewniej przez Rosjan zginęło 21 cywilów.

Tusk chce "aksamitnego rozwodu" z Wielką Brytanią

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział we wtorek brytyjskiej premier Theresie May, że UE chce "aksamitnego rozwodu" z Wielką Brytanią po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii.

Przewaga Clinton nad Trumpem maleje. Najnowszy sondaż

Donald Trump odrabia straty do Hillary Clinton w sondażach poparcia opinii publicznej. Według opublikowanego we wtorek najnowszego sondażu Reuters/Ipsos przewaga Clinton nad jej republikańskim rywalem spadła do 7 pkt. proc.

Doradca Trumpa: będzie dążył do zmian w NATO

Donald Trump "nie jest izolacjonistą", ale będzie dążył do rewizji zasad, na jakich działa NATO - powiedział doradca ds. polityki zagranicznej republikańskiego kandydata na prezydenta Joseph Schmitz w czasie konwencji Partii Republikańskiej (GOP) w Cleveland.

MSZ potwierdza: w Nicei zginęły dwie Polki

Konsulat RP w Lyonie otrzymał oficjalne potwierdzenie od strony francuskiej, iż w wyniku zamachu w Nicei 14 lipca zginęły dwie polskie obywatelki - poinformował PAP we wtorek dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak.

"Nasi ukraińscy przyjaciele nie są sami". Hrojsman w Brukseli

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman został ciepło przyjęty w Brukseli, gdzie we wtorek składał swoją pierwszą wizytę od czasu objęcia przed trzema miesiącami stanowiska szefa rządu. Szef KE chwalił go za propozycje reform i zapewniał o wsparciu dla Ukrainy.

Obama rozmawiał z Erdoganem o ekstradycji kaznodziei

Cztery dni po nieudanej próbie przeprowadzenia puczu wojskowego, o którego organizację Tayyip Recep Erdogan oskarżył przebywającego w USA Fetullaha Gulena - prezydent Turcji rozmawiał o nim z Barackiem Obamą, poinformował Biały Dom.

Papież do "ukochanego narodu polskiego"

- Bardzo pragnę się spotkać z Wami, aby dać światu nowy znak harmonii - powiedział papież Franciszek w telewizyjnym orędziu z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Dodał, że wizyta w Polsce będzie dla niego "wielkim darem od Pana", bo Polacy to "naród, który przeszedł przez wiele prób".

Stan wyjątkowy może zostać przedłużony o kolejne pół roku. Zgadza się Zgromadzenie Narodowe

Francuski prezydent Francois Hollande wyraził we wtorek gotowość do przedłużenia o sześć miesięcy stanu wyjątkowego obowiązującego od listopadowych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Jego przedłużenie do końca stycznia 2017 r. zaaprobowało w nocy z wtorku na środę francuskie Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu). Wcześniej prezydent mówił o przedłużeniu go o trzy miesiące.

Wojsko, szkoły, urzędy. Takiej czystki jeszcze nie było. Liczby

Czystki w tureckiej armii, policji, administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości dotknęły już ponad 50 tys. ludzi. Po nieudanej próbie puczu wojskowego w nocy z 15 na 16 lipca w ciągu zaledwie czterech dni ludzie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i rząd przystąpili do usuwania ze stanowisk osób, na które pada najmniejszy nawet cień podejrzeń. Dotyczy to nie tylko struktur siłowych. Czystka Erdogana to wydarzenie bezprecedensowe we współczesnej historii Turcji.

Piloci zbyt pijani, by lecieć. Zamiast do Kanady trafili za kratki

Członkowie załogi airbusa, który miał wylecieć z Glasgow do Toronto, poinformowali tuż przed startem władze lotniska i linii lotniczych o tym, że ich dwaj piloci prawdopodobnie nie są w stanie usiąść za sterami maszyny i polecieć nad Atlantykiem, bo są pijani. Na miejsce sprowadzono policję. Kapitana i drugiego pilota aresztowano.

Pippa Middleton zaręczona

Młodsza siostra księżnej Cambridge Philippa "Pippa" Middleton oraz finansista James Matthews ogłosili we wtorek swoje zaręczyny - podała agencja Associated Press. Ślub ma odbyć się w 2017 roku.

Dynamit i detonatory w mieszkaniu. Aresztowanie pod Paryżem

Detonatory, ładunki wybuchowe i dowody tożsamości na różne nazwiska znalazła francuska policja podczas przeszukania w mieszkaniu domniemanego 23-letniego dżihadysty w regionie paryskim - podała stacja radiowa Europe1. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Kreml ubolewa z powodu słów brytyjskiej premier

Kreml z ubolewaniem przyjął wypowiedź premier Wielkiej Brytanii Theresy May o potencjalnym zagrożeniu ze strony Rosji i liczy na to, że ostatecznie górę weźmie obiektywny punkt widzenia - poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Żywił urazę do policji". Sprawca zamachu chciał zemsty

Napastnik, który zaatakował siedzibę policji i służb bezpieczeństwa w Ałmaty zeznał podczas przesłuchania, że postanowił się zemścić – oświadczył szef kazachskiego MSW Kałmuchanbet Kasymow. Do ataku doszło w poniedziałek. Prezydent Nursułtan Nazarbejew nazwał zamach "aktem terrorystycznym".

Strzały na basenie. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły w strzelaninie, do której doszło w Spalding w Wielkiej Brytanii. Policja poinformowała, że nie żyje także domniemany napastnik. Policja hrabstwa Lincolnshire poinformowała, że nic nie wskazuje na akt terrorystyczny.

Jak gaśnie gwiazda, czyli "nieszczęśliwe konsekwencje" decyzji PiS. #PisząoPolsce

Polska "pędzi", zawracając z drogi obranej po 1989 roku i nie jest już "najjaśniejszą gwiazdą" Europy Środkowo-Wschodniej. Rząd PiS i Jarosław Kaczyński, który "sprawia wrażenie, że niezbyt się przejmuje prawami człowieka", niszczą jej wizerunek – pisze prestiżowy "Financial Times". Agencja Reutera zwraca tymczasem uwagę na raport Narodowego Banku Polskiego, który przedstawia złą prognozę dla Polski na najbliższe 12 miesięcy.