Prezydent gratuluje, Tusk dziękuje

"Gratuluję uzyskania poparcia większości krajów Unii Europejskiej na rzecz przedłużenia kadencji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej skierowanej do Donalda Tuska. "Silna Polska w zjednoczonej Europie zawsze była moim celem. Liczę na dobrą współpracę" - odpowiedział Tusk.

Rosyjski aktywista zatrzymany przez policję

Moskiewska policja zwolniła opozycjonistę Ildara Dadina po ustaleniu jego tożsamości na komisariacie. Aktywista został zatrzymany w piątek rano podczas jednoosobowej pikiety. Dadin, który niedawno wyszedł na wolność z kolonii karnej, żądał dymisji szefa Federalnej Służby Więziennej w Karelii na północy Rosji.

Wiceszef MSZ przełożył wizytę na Węgrzech

Z uwagi na inne zobowiązania w Polsce wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak jest zmuszony przełożyć swoją wizytę na Węgrzech - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. Wizyta była zaplanowana w dniach 14-16 marca.

"Nadszedł czas globalnego przywództwa Niemiec"

Prezydent USA Donald Trump jest dla niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zarówno wyzwaniem, jak i szansą - pisze "Financial Times" przed wizytą Merkel w Waszyngtonie. Komentarz redakcyjny nosi tytuł "Nadszedł czas globalnego przywództwa Niemiec".

Zeman chce reelekcji. Będzie zbierał podpisy

Czeski prezydent Milosz Zeman oficjalnie potwierdził, że będzie się ubiegał w przyszłorocznych wyborach o drugą pięcioletnią kadencję. Dotychczasowa prezydentura Zemana obfitowała w ostre polemiki z przeciwnikami politycznymi i mediami.

Papież rozważa zgodę na święcenia żonatych. Ale stawia warunki

Papież Franciszek rozważa zezwolenie na święcenia dojrzałych, żonatych mężczyzn w odizolowanych społecznościach - wynika z wywiadu, jakiego udzielił on niemieckiej gazecie "Die Zeit". Papież wykluczył zarazem możliwość, by celibat duchownych stał się kwestią ich wyboru.

Schwarzenegger do Senatu? Niewykluczone

W Partii Republikańskiej coraz częściej mówi się, że Arnold Schwarzenegger, gwiazda kina i były republikański gubernator Kalifornii, mógłby startować w wyborach do Senatu USA w 2018 roku - pisze magazyn "Politico". Rzecznik Schwarzeneggera tego nie wyklucza.

Juncker: nie chcemy nowej żelaznej kurtyny w Europie

Idea Unii Europejskiej o wielu prędkościach nie zmierza do podzielenia kontynentu nową żelazną kurtyną - zapewnił na konferencji prasowej w Brukseli po unijnym szczycie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wzywał do jedności UE w obliczu Brexitu.

Węgry chwalą Tuska, Orban zapewnia o "przyjacielskich uczuciach" do Kaczyńskiego

Dla Węgier reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej dotyczyła zdolności UE do działania, nie zaś tego czy innego państwa członkowskiego - oświadczył premier tego kraju Victor Orban. Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto stwierdził, że Tusk dobrze wykonywał swoje zadanie i że sprawa jego reelekcji nie utrudni współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

Merkel pytana o Polskę: nie chcę formułować gróźb finansowych

Wczoraj 27 państw członkowskich opowiedziało się za kadencją Donalda Tuska. Tylko jednym z nich były Niemcy - powiedziała w piątek Angela Merkel. Kanclerz Niemiec proszona była przez dziennikarzy o ustosunkowanie się do wysuwanych w Polsce zarzutów, że wybór Donalda Tuska był wynikiem "dyktatu Berlina".

Izolacja Polski? Tusk: szczerze powiedziawszy karty są w rękach polskiego rządu

- Dzisiaj naprawdę czuję, że ten taki dość krytyczny moment z wczorajszego wieczora, kiedy pani premier (Beata) Szydło blokowała konkluzję Rady Europejskiej, że dzisiaj te emocje chyba opadły, że rzeczywiście podejście wszystkich - łącznie z polską delegacją - było dużo bardziej pozytywne i mogliśmy wszyscy zrozumieć, że także polski rząd będzie pozytywnie pracował nad deklaracją rzymską - powiedział w piątek dziennikarzom Donald Tusk.

"Każdy zna mit walczących szablami z czołgami Wehrmachtu Polaków"

Czeski liberalny dziennik "Lidove Noviny" skrytykował w piątkowej publikacji jako "fanatyczny" sprzeciw polskiego rządu wobec wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. "W szantażujący sposób upierał się przy swym własnym przegranym z góry kandydacie przeciwko szeroko uznanemu Tuskowi" - podkreśliła gazeta.

Amerykanie przestali się kryć. Strykery i tajemnicze "duże pojazdy" na froncie

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.

100 tysięcy euro od papieża dla ubogich z Aleppo

Papież Franciszek przekazał 100 tysięcy euro ubogiej ludności syryjskiego miasta Aleppo - poinformował w piątek Watykan. Na zakończenie rekolekcji wielkopostnych w miasteczku Ariccia pod Rzymem papież odprawił mszę za Syrię.

"Graniczni łowcy" mają wyłapywać migrantów. "Poślą nas, gdzie będziemy potrzebni"

Mają pomagać policji i wojsku w uszczelnianiu węgierskich granic przed napływem migrantów. Ochotnicza służba graniczna, potocznie nazywana "granicznymi łowcami", ma docelowo liczyć 3000 członków. Na razie jest ich około tysiąca. Złożyli ślubowanie, ćwiczą i w ciągu trzech miesięcy mają podjąć regularną służbę. - Obrona Węgier jest dla nas najważniejsza - mówi w rozmowie z agencją Reutera jeden z rekrutów.