Rosyjscy najemnicy w Libii. Ciche wsparcie Moskwy dla generała

Kilkudziesięciu uzbrojonych prywatnych najemników z Rosji działało do ubiegłego miesiąca w Libii - potwierdził agencji Reutera szef jednej z firm, która miała ich zatrudniać. Rosjanie działali we wschodniej części kraju, kontrolowanej przez gen. Chalifę Haftara, walczącego z popieranym przez ONZ rządem jedności narodowej.

Prezydent chce więcej władzy. "Zagrożenie dla przyszłości"

Lider tureckiej opozycyjnej centrolewicowej partii CHP Kemal Kilicdaroglu ma nadzieję, że Turcy odrzucą w referendum konstytucyjnym 16 kwietnia zmiany rozszerzające uprawnienia prezydenta. Według niego zagrożą one trójpodziałowi władzy i demokracji.

Zatrzymują nawet uczniów. "Temat syryjski aktualny"

W Czeczenii, z powodu podejrzeń o związki z tak zwanym Państwem Islamskim (IS), zatrzymywani są nawet uczniowie. Liczba zatrzymań dowodzi, że "zaraza" rozprzestrzenia się, a metody siłowe okazują się mało skuteczne - pisze niezależna "Nowaja Gazieta".

Zaatakował nożem strażników granicznych

Palestyńczyk zaatakował nożem rano dwóch izraelskich strażników granicznych niedaleko jednego z wejść do starej części Jerozolimy. Napastnik został zastrzelony przez policję - poinformowała rzeczniczka policji. Jeden ze strażników został ciężko ranny.

Dżihadyści "są w pułapce". Wysłannik USA: wszyscy zginą

Dżihadyści, z tak zwanego Państwa Islamskiego broniący się w Mosulu, znaleźli się w pułapce, bowiem wspierane przez USA irackie wojska całkiem odcięły dostęp do miasta z zewnątrz. Wszyscy bojownicy zginą - powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA do walki z IS.

Przeprosin nie będzie. "Oni powinni przeprosić"

Premier Holandii Mark Rutte wykluczył możliwość wystosowania przeprosin wobec Turcji za odesłanie z Holandii tureckiej minister Fatmy Betul Sayan. Wyraził jednak nadzieję na deeskalację sporu dyplomatycznego między dwoma krajami.

"Turcja niszczy fundamenty dalszej współpracy"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę, że spór o wystąpienia wyborcze tureckich polityków w Europie i aresztowanie dziennikarza mającego także paszport niemiecki, Deniza Yucela, bardzo utrudni rozmowy o pomocy gospodarczej dla Turcji.

Skutki wyboru Trumpa. "Zwrot na prawo amerykańskiej młodzieży"

Coraz więcej amerykańskich studentów, przedstawicieli pokolenia milenialsów, czyli osób urodzonych na przełomie XX i XXI wieku, zaczyna się identyfikować z Partią Republikańską. Zjawisko to można zauważyć nawet na tradycyjnie najbardziej lewicowych uczelniach.

Autobus wjechał w tłum na paradzie. Zginęło 38 osób

W haitańskim mieście Gonaives, leżącym 150 km na północ od stolicy Port-au-Prince, szybko jadący autobus wjechał w niedzielę rano w tłum, zabijając co najmniej 38 osób - informują służby ochrony miasta. Kilkadziesiąt osób odniosło bardzo poważne rany.

"Najpoważniejszy kryzys od lat". O co chodzi w sporze Turcji i Holandii

Relacje Holandii i Turcji są w "najpoważniejszym kryzysie od lat" - tak twierdzi premier tego pierwszego kraju Mark Rutte. Ankara grozi sankcjami, zamyka zlokalizowane na swoim terytorium placówki dyplomatyczne Królestwa Niderlandów i chce uczyć Europejczyków dyplomacji. Haga odpowiada, że nie będzie tolerować wieców politycznych innych państw na swoim terytorium. Sytuację komplikuje holenderska kampania wyborcza, w której istotną rolę odgrywają antyimigracyjne nastroje.

"To co uczyniono z osobą Tuska skłoniło kraje europejskie do jego wyboru"

Myślę, że jeszcze kilka tygodni temu nie było tak, że Donald Tusk był w stu procentach popierany - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Grela, były ambasador RP przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem to działanie polskich władz i brak skłonności do kompromisu sprawiły, że przywódcy 27 z 28 krajów członkowskich - poza Polską - zagłosowało za Tuskiem, dzięki czemu został on wybrany na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Wygrana polskiego rządu w Brukseli

Z różnych stron dobiegają głosy o porażce polskiego rządu. Komentarze różnią się głównie przymiotnikami określającymi skalę porażki. Niektórzy mówią, że jest katastrofalna. Inni, że miażdżąca. Tyle tylko, że autorzy tych komentarzy sami wyznaczają cele, które polski rząd miał osiągnąć, nie zastanawiając się, jakie było prawdziwe zadanie Beaty Szydło i Witolda Waszczykowskiego. Jeśli przyjmiemy, że chodziło o wygraną w głosowaniu, lub o przekonanie do kandydatury Saryusz-Wolskiego, to oczywiście możemy mówić o przegranej. Tylko, że cel nigdy nie był taki. Plan, który zarysował prezes PiS został wykonany w stu procentach. I za to należą się kwiaty. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

Zamach na pielgrzymów w Damaszku. Ponad 70 ofiar

Syryjski sojusz dżihadystyczny Tahrir al-Szam, w którego skład wchodzi dawniej związana z Al-Kaidą grupa Dżabhat Fatah al-Szam, przyznał się w niedzielę do przeprowadzenia sobotnich zamachów na szyickich pielgrzymów w Damaszku, w których zginęło ok. 70 osób.

Ponad 40 prokuratorów federalnych w USA poproszonych o odejście

Prokurator federalny Nowego Jorku Preet Bharara oznajmił w sobotę, że został zwolniony, po tym jak odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości z prośbą o złożenie dymisji - podaje Reuters. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zwolniła w sumie na raz ponad 40 prokuratorów, którzy pracowali dla Baracka Obamy i byli przez niego powołani.