Zdobył blisko 20 proc. głosów, nie poprze nikogo w drugiej turze

- Jakikolwiek będzie oficjalny wynik, zaakceptujemy go. W tym czasie nie powiem ani nie zrobię nic więcej, każdy z was wie, jaki jest wasz obowiązek - zwrócił się do swoich wyborców Jean-Luc Melenchon w niedzielny wieczór. W poniedziałek rano poznaliśmy oficjalne wyniki. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Francuzi pokazali, że chcą zmian. Pierwsze takie wybory w historii V Republiki

Francuzi zdecydowali, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Na centrystę zagłosowało 24,01 procent wyborców. Kandydatkę Frontu Narodowego poparło natomiast 21,30 procent uprawnionych do głosowania Francuzów. Z prezydenckiego wyścigu wyeliminowani zostali przedstawiciele dwóch dominujących do tej pory na francuskiej scenie politycznej partii.

"Francuzi wyrazili dziś pragnienie odnowy"

- W ciągu jednego w roku zmieniliśmy wizerunek życia politycznego we Francji - powiedział do zebranych w sztabie wyborczym swoich zwolenników Emmanuel Macron, kandydat na prezydenta Francji. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Przegrany Fillon poparł Macrona. "Nie ma innego wyboru"

- Nie robię tego z radością w sercu, ale w moich genach nie ma wstrzymania się od głosu (...). Będę głosował na Emmanuela Macrona - powiedział Francois Fillon, który nie dostał się do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Poparcie dla centrysty zapowiedzieli również francuscy konserwatyści i socjaliści. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

"Ja jestem kandydatką narodu"

Jestem zaszczycona. Jest to wynik historyczny. Spoczywa na mnie ogromna odpowiedzialność: obrony narodu francuskiego. Jest to również akt dumy francuskiej, narodu, który podnosi głowę - mówiła kandydatka na prezydenta Frontu Narodowego na prezydenta Francji Marine Le Pen do zebranych w jej sztabie wyborczym. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Sondaże: Macron i Le Pen w drugiej turze wyborów

Według pierwszych prognozowanych wyników w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Emocje wieczoru wyborczego można śledzić w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 BiS.

Korea Północna grozi atakiem na amerykański lotniskowiec

Korea Północna zadeklarowała gotowość ataku na amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson. Okręt został skierowany przez prezydenta Donalda Trumpa na wody w pobliżu Korei. Decyzja została wydana w związku z groźbą nowego północnokoreańskiego testu nuklearnego.

Rozpędzony prom uderzył w nabrzeże. 13 osób rannych

Tuż po wypłynięciu z portu w Las Palmas na statku nastąpiła awaria elektryczności i przestały pracować silniki. Załoga awaryjnie zrzuciła do wody kotwice, jednakże nie zdołały one zatrzymać promu, który uderzył w nabrzeże. Obrażenia odniosło trzynaście osób. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Filipiny: lider islamistów zabity podczas obławy

Lider islamistów z ugrupowania Abu Sajaf został zabity podczas obławy prowadzonej przez wojsko na filipińskiej wyspie Bohol. Ekstremiści zapowiadali porwania turystów w tym miejscu - poinformowali przedstawiciele lokalnych władz.

Czteroletnia dziewczynka zawisła na drzwiach szkolnego autobusu

Z jadącego szkolnego autobusu w mieście Harrison w amerykańskim stanie Arizona wypadła na jezdnię 4-letnia dziewczynka. Kierowca pojazdu nie zauważył zdarzenia i pojechał dalej. Wypadek nagrała kamera zainstalowana w samochodzie jadącym za autobusem, a niegroźnie ranne dziecko trafiło do szpitala.

Zostali uznani za zagrożenie i deportowani z Niemiec

Od początku 2017 roku z Niemiec do krajów pochodzenia deportowano 13 islamistów uznanych przez władze za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju - podał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Siedmiu z nich pochodzi z Tunezji.

Prezydent Duda promuje polską gospodarkę w Meksyku

Para prezydencka przybyła w sobotę wieczorem czasu lokalnego do stolicy Meksyku. Prezydent Andrzej Duda podczas trzydniowej wizyty będzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Enrique Peną Nieto, weźmie też udział w forum gospodarczym oraz spotka się z Polonią.

Sondaże potwierdzają przewagę konserwatystów

Partia Konserwatywna premier Theresy May ma przewagę 25 punktów procentowych nad laburzystami - wynika z opublikowanego w sobotę wieczorem sondażu ośrodka ComRes, przygotowanego dla dziennika "Sunday Mirror". W ankiecie YouGov dla "Sunday Timesa" przewaga ta wynosi 23 punktów procentowych. Przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 8 czerwca.

Niemieccy eurosceptycy: nie chcemy stać się mniejszością we własnym kraju

Pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, w sobotę w Kolonii rozpoczął się zjazd Alternatywy dla Niemiec (AfD) - eurosceptycznego i antymigranckiego ugrupowania liczącego na zdobycie po raz pierwszy w swojej historii mandatów do Bundestagu. Petry, zwolenniczka pragmatycznego kursu, przegrała rywalizację z prawicowo-nacjonalistycznymi działaczami. Na ulice miasta wyszli przeciwnicy partii.

Papież: niektóre obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne

Papież Franciszek powiedział w sobotę w rzymskiej bazylice świętego Bartłomieja, która jest sanktuarium męczenników XX wieku, że niektóre europejskie obozy dla uchodźców są "obozami koncentracyjnymi". Papież potępił "zamykanie drzwi" przed migrantami i "okrucieństwo" wobec nich.

Szef chadeków grozi: czerwona linia obowiązuje także Orbana

Szef chadeków (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oznajmił w wywiadzie dla "Spiegla", że "czerwona linia", której nie wolno przekroczyć, obowiązuje także premiera Węgier Viktora Orbana. Wyjaśnił, że chodzi o spór w sprawie ustawy o zagranicznych uczelniach.