"Szczere dążenie Białorusi, by wzmocnić OBWE"

Była wiceminister spraw zagranicznych, przedstawicielka Białorusi przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Elena Kupczyna jest kandydatką Mińska na stanowisko sekretarza generalnego tej organizacji – poinformował rzecznik białoruskiego MSZ.

Milicja stawia im warunki, Unia Europejska "będzie śledzić rozwój sytuacji"

Mińska milicja uprzedziła organizatorów środowego "Marszu nie-Darmozjadów", by nie łamali prawa. Po apelach Unii Europejskiej, by strony konfliktu w Mińsku powstrzymywały się od przemocy, sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti wezwał władze tego kraju do zaprzestania prześladowania uczestników protestów.

Syn broni ojca oskarżanego o zbrodnie na Polakach. "To komiczne a zarazem smutne"

Żeby kogoś oskarżać, trzeba mieć dowody i świadków, czego w tej sprawie ewidentnie brakuje. I to od samego początku - uważa syn Michela K. podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Instytutu Pamięci Narodowej na jego rozkaz - gdy był dowódcą podległej Niemcom kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony - wymordowano kilkudziesięciu Polaków. Polska zamierza domagać się jego wydania od USA, gdzie mieszka K. Materiał programu "24 godziny".

Kolejny akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Na Ukrainie ponownie został zniszczony pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. W styczniu wandale wysadzili ten monument w powietrze. W lutym udało się pomnik odnowić.

Europa wstrzymuje dziś oddech. Populiści chcą zwycięstwa w Holandii

W środowych wyborach parlamentarnych Holendrzy decydują w dużej mierze o różnie rozumianej tożsamości kraju - wskazują komentatorzy śledzący kampanię, która otwiera rok "superwyborów" w Europie. Kilkanaście ugrupowań, jakie najprawdopodobniej wejdą do parlamentu w Hadze rozciąga się w swych hasłach między biegunami wyznaczanymi przez skrajny liberalizm i antyimigranckie i antyunijne nastawienie Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa.

Mogherini: Syrii potrzeba "zastępczego pokoju"

Syria potrzebuje "zastępczego pokoju" , wspieranego przez wspólnotę międzynarodową, w miejsce tzw. wojny zastępczej, która trwa od sześciu lat i uśmierciła ponad 320 tysięcy ludzi - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Niemiecki rząd nie wyklucza zakazu wjazdu dla tureckich polityków

Po szeregu obraźliwych wypowiedzi ze strony tureckiej, szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier zagroził Turcji we wtorek jako pierwszy przedstawiciel rządu Angeli Merkel wydaniem zakazu wjazdu do Niemiec dla tureckich polityków chcących uczestniczyć w wiecach wyborczych.

Saudyjski książę odwiedził Trumpa

Książę Muhammad ibn Salman as-Saud spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Syn króla Salmana, drugi wicepremier i minister obrony jest pierwszym saudyjskim przedstawicielem odwiedzającym Waszyngton za prezydentury Trumpa.

Boko Haram publikuje dowody egzekucji "szpiegów"

Islamistyczna sekta Boko Haram zamieściła we wtorek w internecie nagranie wideo pokazujące egzekucję trzech mężczyzn. Zostali oskarżeni przez to ugrupowanie o to, że byli nigeryjskimi szpiegami.

Śledczy zainteresowani wyjazdem Macrona do Las Vegas

Francuski wymiar sprawiedliwości wszczął wstępne śledztwo w sprawie wyjazdu Emmanuela Macrona - obecnie niezależnego kandydata na prezydenta, a wówczas ministra gospodarki w socjalistycznym rządzie - do Las Vegas w 2016 roku, podały we wtorek francuskie media.

Czołowe zderzenie motocykli. Sprawca był pijany

Na górskiej drodze w prowincji Kuejczou w południowych Chinach doszło do czołowego zderzenia dwóch motocykli. Pijany sprawca wypadku wyprzedzał autobus, ale nie zwracał uwagi na to, co dzieje się na jezdni. Obaj motocykliści trafili do szpitala.

Spojrzeli na Mona Lisę inaczej. Wynik badania zaskoczył

Uśmiech Giocondy (Mony Lisy) na obrazie Leonarda da Vinci wyraża szczęście - do takiego wniosku doszła włoska uczona Emanuela Liaci, pracująca w uniwersyteckim ośrodku medycznym we Fryburgu w Niemczech. Przebadała reakcje grupy ochotników i to, jak mózg odczytuje emocje.

Reuters: rosyjski specnaz w Egipcie. Kreml: nie mamy takich informacji

Rosja skierowała do bazy w Sidi Barrani w zachodnim Egipcie pododdział sił specjalnych liczący 22 żołnierzy - podała agencja Reutera powołując się na źródła egipskie i amerykańskie. - Kreml nie dysponuje informacjami na ten temat - zareagował w odpowiedzi na te doniesienia rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Erdogan: Holandia i Niemcy to "kraje bandyckie"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wtorek określił Niemcy i Holandię jako "kraje bandyckie", których decyzje o niedopuszczeniu do publicznych wystąpień tureckich ministrów umniejszają rolę Unii Europejskiej jako symbolu prawa i praw człowieka.

Fillon formalnie oskarżony o fikcyjne zatrudnianie rodziny

Kandydatowi prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillonowi postawiono we wtorek rano zarzuty sprzeniewierzenia środków publicznych poprzez fikcyjne zatrudnianie rodziny z budżetu parlamentu i otwarto formalne śledztwo przeciwko niemu.

Unia nie chce wybuchu przemocy na Białorusi

Unia Europejska będzie śledzić rozwój sytuacji na Białorusi. Liczy też na to, że wszystkie strony powstrzymają się od wszelkiej przemocy - oświadczyła szefowa unijnej misji w tym kraju Andrea Wiktorin, cytowana przez portal Biełorusskije Nowosti.

"Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku". Amerykanie szykują się na Polskę

Amerykańscy żołnierze wysyłani do stacjonowania w polskich bazach są szykowani na nowe doświadczenia. Jak pisze "Wall Street Journal", dowództwo zdecydowało się nie zapewniać im takich "luksusów" jak restauracje sieci fastfoodów. Mają żywić się tak jak Polacy i razem z nimi, aby zacieśnić więzy braterstwa broni. - Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku. Irlandczycy jakoś wykombinowali, jak zrobić to interesującym. Wy też dacie radę - powiedział cytowany przez "WSJ" generał Ben Hodges, dowódca US Army w Europie.