Co dowódca konwoju US Army myśli o polskich drogach. Przeprowadził na nich test

Główne polskie drogi niewiele różnią się od tych amerykańskich, ale na bocznych jest inaczej - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl dowódca jednego z konwojów, który przemierzył Polskę wszerz. - Te drogi były węższe, z rondami i ciasnymi zakrętami, ale nasi kierowcy absolutnie są w stanie bezpiecznie jeździć w takich warunkach - zapewnił porucznik Connor Eulberg. Konwój pod jego dowództwem przeprowadził w lutym na polskich drogach ważny dla całego NATO test.

"Rosjanie próbują odciągnąć uwagę od tego, że wspierają reżim"

Zawsze są kontrowersje, kto tak naprawdę użył broni chemicznej. Natomiast tutaj jest to mniej trudne do ustalenia, bo zostało użyte lotnictwo syryjskie - skomentował wtorkowy atak z użyciem broni chemicznej w Syrii dr Andrzej Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Do takich ataków dochodzi stale przez ostatnie trzy lata. Nie słyszymy o nich, bo są na tyle małe, że nie przyciągają uwagi - dodał w TVN24 BiS Michał Kurpiński, wiceprezes Fundacji Wolna Syria.

Dzień po ataku chemicznym znów spadają bomby

Pięciu nowych ataków z powietrza dokonano w środę na będące pod kontrolą syryjskich rebeliantów tereny na północnym zachodzie Syrii, gdzie dzień wcześniej w ataku chemicznym zginęło ponad 70 osób - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Napływ nielegalnych imigrantów z Meksyku spada

Liczba nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicy USA z Meksykiem spadła w marcu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 67 procent - oświadczył we wtorek senackiej komisji do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego były szef straży granicznej David Aguilar.

Ambasador wraca po długiej przerwie. Poszło o pomnik

Ambasador Japonii wraca do Seulu po 85 dniach impasu dyplomatycznego. Na początku stycznia został odwołany do kraju w wyniku kontrowersji, jakie wywołał pomnik ustawiony przed jednym z konsulatów. Upamiętnia on kobiety wykorzystywane przez japońską armię podczas II wojny światowej.

"Nie podpisuj!". Żywy łańcuch wokół uczelni

Żywy łańcuch utworzyli we wtorek wokół Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie przeciwnicy przyjętej tego dnia przez parlament Węgier ustawy zaostrzającej warunki działania zagranicznych uniwersytetów. W akcji wzięło udział kilka tysięcy osób.

W Syrii użyto sarinu. "Bestialskie działania reżimu Asada"

Rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że we wtorkowym ataku chemicznym w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii użyto sarinu i że "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - poinformował Reuters, cytując amerykańskie źródło rządowe.

Biały Dom: za atak chemiczny odpowiada reżim Asada

Winę za atak z użyciem broni chemicznej w prowincji Idlib ponosi rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada - ocenił we wtorek Biały Dom. Amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley zapowiedziała, że w środę o godzinie 16 czasu polskiego odbędzie się w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Gibraltar: Hiszpanie wpłynęli nielegalnie na nasze wody terytorialne

Władze Gibraltaru poinformowały, że na jego wody terytorialne wpłynął we wtorek bez pozwolenia okręt patrolowy hiszpańskiej marynarki wojennej. Rzecznik hiszpańskiego ministerstwa spraw zagranicznych zaprzeczył, jakoby jednostka znalazła się tam nielegalnie. Madryt nie uznaje szerokości pasa wód terytorialnych Gibraltaru.

Erdogan nie zamierza rezygnować z ostrego języka wobec Unii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział we wtorek, że nie przestanie określać państw Unii Europejskiej jako "nazistowskich i faszystowskich", jeśli utrzymają one "obecną postawę" wobec jego kraju. Ankara jest skonfliktowana między innymi z Niemcami i Holandią.

Polskie konsulaty na Ukrainie przyjmują interesantów

Konsulaty Polski na Ukrainie wznowiły we wtorek pracę i przyjmują już interesantów. Stało się to możliwe dzięki znacznemu wzmocnieniu ochrony placówek – powiedział ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. Placówki zostały zamknięte w zeszłym tygodniu po ostrzelaniu konsulatu w Łucku.

Rosyjskie atomowe giganty mają wpłynąć na Bałtyk. "Jestem pełen obaw"

Latem na Bałtyk wpłyną dwa z trzech największych rosyjskich okrętów - Dmitrij Donskoj i Piotr Wielki - twierdzi gazeta "Izwiestia", powołując się na swoje źródła w wojsku. Dotychczas tak wielkie rosyjskie okręty nie pojawiały się na Bałtyku. Oba mają napęd atomowy, który też jest bardzo rzadko spotykany na tym morzu.