Tysiące dzieci w pułapce. Czekają na nie snajperzy

Około 350 tysięcy dzieci znajduje się w pułapce w zachodniej części Mosulu, która kontrolowana jest przez tzw. Państwo Islamskie (IS) i na którą w niedzielę siły irackie przypuściły kontrofensywę - informuje brytyjska organizacja pozarządowa Save the Children.

Będą karać za zamieszczanie błędnych informacji ws. aborcji

Francuski parlament przyjął ustawę przewidującą kary za publikowanie na stronach internetowych wprowadzających w błąd informacji, które miałyby zniechęcić kobiety do aborcji. Centroprawicowa partia Republikanie chce zaskarżyć przepisy do Rady Konstytucyjnej.

Eksplozja na targu. Wśród ofiar kobiety i dzieci

Co najmniej 35 osób zginęło, a około 40 zostało rannych w niedzielę na skutek wybuchu samochodu pułapki na placu targowym w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała agencja dpa, powołując się na oficjalne dane. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Renzi ustąpił ze stanowiska lidera swojej partii

Były premier Włoch Matteo Renzi ustąpił w niedzielę ze stanowiska sekretarza generalnego rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej. Rezygnację złożył w dniu rozpoczętego w Rzymie zjazdu ugrupowania, któremu grozi rozpad z powodu wewnętrznych polemik.

Czworo Koreańczyków poszukiwanych ws. zabójstwa brata Kima

Czworo kolejnych podejrzanych, obywateli Korei Północnej, poszukuje malezyjska policja w związku z zabójstwem Kim Dzong Nama, przyrodniego brata przywódcy północnokoreańskiego Kim Dzong Una - poinformowała w niedzielę policja w Malezji. Dodała, że wylecieli stamtąd w dniu ataku.

Ruszyła operacja wyzwolenia zachodniego Mosulu

Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w niedzielę rozpoczęcie operacji przejęcia z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) zachodniej części Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, które okupowane jest przez IS od czerwca 2014 r.

"Unia jest na rozdrożu". Możliwe scenariusze dla UE

- Jeżeli w państwach unijnych przeważy niechęć do Wspólnoty, jeżeli przeważy małostkowość miałkich liderów, to rzeczywiście Unia może słabnąć. Ja mam nadzieję, że jednak tak nie będzie - mówił w programie "Horyzont" Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i minister spraw zagranicznych.

Barcelona otwarta dla uchodźców. Wielka manifestacja poparcia

Na apel lewicowej burmistrz Barcelony Ady Colau w stolicy Kataloniii odbyła się w sobotę wielka manifestacja na rzecz "paktu społecznego w sprawie przyjmowania uchodźców". Przebiegała pod hasłem "Volem acolir" co znaczy po katalońsku "Chcemy przyjmować!".

Profaszystowski marsz mimo zakazu. Siedmiu zatrzymanych

Mimo zakazu władz miejskich w Sofii w sobotę odbył się marsz upamiętniający jednego z ideologów faszyzmu w Bułgarii gen. Christo Łukowa. Uczestnicy zablokowali na kilkadziesiąt minut ruch w centrum stolicy. Zatrzymano siedem osób.

"Z pochowaniem Lenina nie trzeba się spieszyć"

Dostojnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej metropolita Hilarion oświadczył w sobotę, że choć ciało przywódcy bolszewików Włodzimierza Lenina nie powinno spoczywać na Placu Czerwonym, to nie należy się spieszyć z jego pochówkiem, by nie podzielić społeczeństwa.

Francuzi mówią "nie" Fillonowi. Chcą jego rezygnacji

Dwie trzecie pytanych Francuzów uważa, że kandydat prawicowych Republikanów w wyborach prezydenckich Francois Fillon powinien zrezygnować z ubiegania się o stanowisko wobec dochodzenia w sprawie wykorzystania funduszy publicznych na pensję żony jako jego asystentki parlamentarnej.

"Dzięki Bogu i przywództwu Reagana, Thatcher, Kohla, Mitterranda, Havla czy Wałęsy runął mur"

- Stawiliśmy razem czoła komunizmowi, który zagrażał całej Europie i światu. Staliśmy razem w 1999 roku, kiedy wszyscy się zjednoczyli, a wschodnia Europa wybrała wolność słowa, wolny rynek i demokrację - mówił wiceprezydent Mike Pence podczas 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Widziałem ten wybór jako młody mężczyzna. W 1977 roku podróżowaliśmy z bratem po Europie. W Zachodnim Berlinie zobaczyliśmy miasto, które po 30 latach od wojny było pełne życia. Potem przeszliśmy przez granicę. Kolorowy świat wolności odpłynął. Zamiast tego zobaczyliśmy szary świat, gdzie cały czas stały zbombardowane budynki, a ludzie bali się terroru. Wtedy zobaczyłem, jakiej zmiany chce wschodnia Europa. Zmiany z terroru na wolność. Dzięki Bogu i przywództwu m.in. Reagana, Thatcher, Kohla, Mitterranda, Havla czy Wałęsy runął mur, komunizm upadł, a wolność wygrała - podkreślił.

Chór Aleksandrowa znów na scenie. Pierwszy występ od katastrofy

Chór Aleksandrowa wystąpił po raz pierwszy od katastrofy samolotu Tu-154, w której zginęło 64 członków słynnego zespołu. Do tragicznego wypadku doszło 25 grudnia 2016 roku tuż po starcie maszyny z lotniska w Soczi. W odnowionym składzie zespół zaprezentował się w Moskwie. Wkrótce muzyków czeka także międzynarodowe tournée.

"Wiadomość" od Donalda Trumpa: USA twardo wspierają NATO

- Zapewniam was w imieniu prezydenta Donalda Trumpa: USA twardo wspierają NATO i wypełnią swoje zobowiązania na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział wiceprezydent USA Mike Pence w sobotę w przemówieniu wygłoszonym na 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.