"Nie możemy zrezygnować z ochrony dzieci". Pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła

Trzeba uczynić z Kościoła miejsce bezpieczne, takie jakim powinno być - to cel rozpoczynającego się w czwartek szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, zwołanego przez papieża Franciszka. W spotkaniu wezmą udział przewodniczący wszystkich episkopatów. Do Watykanu udają się też przedstawiciele organizacji zrzeszających ofiary nadużyć seksualnych w Kościele, w tym polskiej Fundacji "Nie lękajcie się".

Szczytu V4 w Jerozolimie nie będzie. Będą spotkania dwustronne

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie nie odbędzie się - poinformował czeski premier Andrej Babisz. Informację potwierdziło też MSZ Izraela. W związku z wycofaniem się ze spotkania przedstawicieli Polski w Jerozolimie odbędą się spotkania bilateralne strony izraelskiej z Czechami, Słowakami i Węgrami.

Tomaszewski znów chce zostać prezydentem Litwy

Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), europoseł Waldemar Tomaszewski zgłosił chęć startu w wyborach prezydenckich, które na Litwie odbędą się 12 maja.

Ambasador Izraela wezwana do MSZ

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - poinformowała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Jak dodała, ma to związek z wypowiedzią pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela pod adresem Polaków. Spotkanie ambasador w resorcie dyplomacji trwało około 30 minut.

"Polski rząd znalazł się w trudnej sytuacji"

Pomysł organizowania posiedzenia Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie w czasie szczytu kampanii wyborczej w Izraelu był obarczony ryzykiem - ocenił w RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Pytany, czy szef MSZ powinien pojechać do Izraela na konferencję krajów V4, przyznał, że "polski rząd znalazł się w trudnej sytuacji". Dodał jednak, że ostatnią rzeczą, którą może publicznie robić, "to doradzać i sugerować polskiemu rządowi".

Brytyjczycy zmusili hiszpański okręt do odpłynięcia

Hiszpański okręt w pobliżu Gibraltaru został zmuszony przez brytyjską marynarkę do odpłynięcia - poinformowały władze Gibraltaru. Hiszpańska jednostka starała się sama zmusić przebywające tam statki handlowe do odpłynięcia z kotwicowiska na brytyjskich wodach terytorialnych.

"Żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu"

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zabrał głos w sprawie konferencji bliskowschodniej i wypowiedzi izraelskich polityków pod adresem Polaków. Konferencję nazwał "nieudaną i fatalną", a słowa pełniącego obowiązki szefa izraelskiej dyplomacji, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - "antypolskimi i rasistowskimi". - Żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu, premiera Netanjahu, od ministra spraw zagranicznych Israela Kaca - zaznaczył Schetyna.

Ambasador Pakistanu opuścił Indie. Rośnie napięcie po krwawym zamachu

Władze Pakistanu wezwały na konsultacje swojego ambasadora w Indiach. Decyzję podjęto w związku z ostatnimi napięciami, które pojawiły się w stosunkach między oboma krajami - poinformował rzecznik MSZ w Islamabadzie. Tego samego dnia w starciach z rebeliantami w Kaszmirze zginęło czterech indyjskich żołnierzy.

"Dostałem propozycję i ją przyjąłem"

Wybory do Parlamentu Europejskiego będą bardzo ważne z punktu widzenia kampanii jesiennej. Musimy w tych wyborach zrobić dobry wynik, żeby mieć dobrą pozycję startową, takie pole position w wyścigu o Sejm i Senat, dlatego będą startować politycy z mocnymi nazwiskami, z dużym poparciem społecznym - powiedział w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Bardzo mocna lista - podkreślił.

"Nam nie zależy na konflikcie z Izraelem"

Premier Mateusz Morawiecki odwołał swoją wizytę w Izraelu, gdzie miał udać się na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. - To jest reakcja na wszystko to, co się wydarzyło na obrzeżach szczytu bliskowschodniego w Warszawie. Między innymi na słowa premiera Izraela - wskazywał w "Rozmowie Piaseckiego" Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem "nie byłoby dobrze, żeby premier leciał w takiej atmosferze" na szczyt. Wskazał przy tym, że Polska jest pozytywnie nastawiona do Izraela i "nie zależy nam na konflikcie".

Asad: nikt was nie ochroni, poza waszym państwem

Prezydent Syrii Baszar Asad oświadczył w niedzielę, że te grupy, które "liczą na Amerykanów", powinny wiedzieć, że USA im nie pomogą. Jak komentuje agencja Reutera, Asad kierował swe słowa do milicji kurdyjskich, które USA wspierały w walce z Państwem Islamskim.

Ambasador reaguje na słowa izraelskiego ministra

"To całkowicie niedopuszczalne" - ocenił w nocy z niedzieli na poniedziałek ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski, odnosząc się do wypowiedzi pełniącego obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca. Szef izraelskiej dyplomacji powiedział między innymi, sięgając po cytat byłego premiera Izraela, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

"Brudni syjoniści!". Filozof obrzucony wyzwiskami na marszu "żółtych kamizelek"

Prokuratura w Paryżu poinformowała w niedzielę, że wszczyna dochodzenie w sprawie słownych napaści i antysemickich inwektyw pod adresem znanego filozofa Alaina Finkielkrauta, których dopuścili się członkowie ruchu "żółtych kamizelek" podczas sobotniego marszu. Wykrzykiwali oni pod adresem filozofa hasła, między innymi "Drań" i "Brudni syjoniści".

Nastolatka urodziła syna dżihadysty. Chce wrócić do Wielkiej Brytanii

Shamima Begum, która wyjechała z Wielkiej Brytanii do Syrii, wstępując w szeregi tak zwanego Państwa Islamskiego, urodziła syna w obozie dla uchodźców. Rodzina apeluje o jej powrót, władze na razie nie wydały na to zgody. Sajid Javid, szef brytyjskiego MSW, zapowiedział w gazecie "Sunday Times", że "nie zawaha się" nie wpuścić z powrotem Begum.

Netanjahu rezygnuje z funkcji szefa dyplomacji

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zrezygnował w niedzielę z funkcji ministra spraw zagranicznych, którą sprawował równolegle do kierowania rządem. Nowym szefem dyplomacji zostanie dotychczasowy minister wywiadu Izraela, Jisra’el Kac - podaje Reuters.

Pomoc humanitarna czeka na granicy. Guaido: nasza walka zaczyna przynosić rezultaty

Trzy amerykańskie samoloty dostarczyły w sobotę czasu lokalnego do Cucuty w Kolumbii pomoc humanitarną dla sąsiedniej Wenezueli. Pomoc jest tam gromadzona na prośbę szefa parlamentu Wenezueli Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. "Nasza walka zaczyna przynosić rezultaty" - skomentował to Guaido we wpisie na Twitterze.