Rosyjski ambasador: Ławrow nie wybiera się do Aten

Wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Grecji przestała być w obecnej sytuacji aktualna, przynajmniej w planowanym wcześniej terminie - oświadczył ambasador Rosji w Atenach Andriej Masłow.

Netanjahu chwali Orbana: prawdziwy przyjaciel Izraela

Z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu tak samo patrzymy na problemy bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i współczesnego antysemityzmu – oświadczył w czwartek w Jerozolimie premier Węgier Viktor Orban. Netanjahu nazwał go "prawdziwym przyjacielem Izraela".

Premier Macedonii ujawnił pytanie referendalne

Premier Macedonii Zoran Zaew poinformował o treści pytania, na jakie obywatele jego państwa będą odpowiadać w tym roku w referendum. Chodzi o czerwcową umowę z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa.

Premier apeluje do papieża w sprawie arcybiskupa skazanego za tuszowanie pedofilii

Premier Australii Malcolm Turnbull wezwał w czwartek papieża Franciszka do zdymisjonowania arcybiskupa Philipa Wilsona skazanego w lipcu na 12 miesięcy aresztu domowego za zatajenie w latach 70. przypadków molestowania seksualnego dziecka przez innego księdza. - Nadszedł czas, aby papież Franciszek go zwolnił - podkreślił szef australijskiego rządu.

Miejsce pochówku "nienaruszalne". Rodzina Franco sprzeciwia się ekshumacji

Siedmioro wnuków generała Francisco Franco zagroziło pozwaniem władz Hiszpanii za zapowiedzianą przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza ekshumację i przeniesienie zwłok dyktatora poza mauzoleum w Dolinie Poległych. Zarzucili też premierowi kłamstwo, podkreślając, że "rodzina Francisca Franco nie zgadza się na ekshumację generała".

Ewakuacja 7 tysięcy osób oblężonych przez dżihadystów

Dwie prorządowe szyickie miejscowości na północnym zachodzie Syrii - Fua i Kefraja - które od kilku lat były okrążone przez dżihadystów, zostały w czwartek ewakuowane - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Ewakuowano niemal 7 tysięcy osób.

Przestał obowiązywać stan wyjątkowy w Turcji

W Turcji o północy przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który został wprowadzony dwa lata temu po stłumieniu zamachu stanu, którego celem było obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podczas zajść w nocy z 14 na 15 lipca 2016 roku śmierć poniosło 250 osób.

"Próba ograniczenia szkód". MSZ Niemiec o tłumaczeniach Trumpa

Trudne jest uprawianie polityki, w której półokres rozpadu informacji lub faktów wynosi 24 godziny - ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Odniósł się w ten sposób do zachowania prezydenta USA Donalda Trumpa, który w ogniu światowej krytyki wycofał się ze słów, które padły na jego spotkaniu z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji w Helsinkach. - To próba ograniczenia szkód - podkreślił.

"Jeszcze nie jest za późno, by uratować brexit"

Były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson skrytykował w środę rządową strategię negocjacji w sprawie brexitu, mówiąc, że "cień zwątpienia w siebie" osłabił plany Londynu. - Jeszcze nie jest za późno, by uratować brexit - zastrzegł.

Ekstradycja zamachowca ze Słowacji do Rosji

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiadomiła w środę o ekstradycji ze Słowacji Asłana Jandijewa, którego Rosja oskarża o współudział w aktach terrorystycznych we Władykaukazie w 2006 roku. Według FSB Jandijew należał do grupy zbrojnej Szamila Basajewa.

Wicepremier Włoch: ani jeden migrant więcej

Minister spraw wewnętrznych Włoch, wicepremier Matteo Salvini zapowiedział w środę, że zrobi wszystko, aby w jego kraju nie przebywał "ani jeden migrant więcej" niż jest ich obecnie. Tak odniósł się do tak zwanych wtórnych ruchów migracyjnych między państwami Unii Europejskiej.

Reakcja NATO: Rosja nie ma prawa decydować

Rosja nie ma prawa, by decydować w imieniu swoich sąsiadów. Gruzini są niezależnym narodem i mają prawo decydować o sobie, w tym w kwestii obronności - oświadczył w środę na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do sprzeciwu Moskwy wobec planów dotyczących członkostwa Gruzji w Sojuszu. Jak dodał, "sytuacja, w której sąsiad mówi sąsiadowi, co może, a czego nie może, jest całkowicie nieakceptowalna".

Spóźniony Putin naruszył estońską granicę

Rosyjski samolot prezydencki Ił-96 wleciał na kilka kilometrów w estońską przestrzeń powietrzną w poniedziałek rano - poinformowały władze w Tallinie. Władimir Putin leciał tym samolotem do Helsinek na spotkanie z Donaldem Trumpem. I tak spóźnił się na nie 40 minut.

"Nigdy żaden prezydent nie był tak twardy wobec Rosji jak ja"

Donald Trump oświadczył, że żaden z jego poprzedników nie był "tak twardy" wobec Rosji jak on. Prezydent USA jest od poniedziałku szeroko krytykowany za swoje zachowanie na spotkaniu z Władimirem Putinem w Helsinkach. W powszechnej ocenie był bowiem zbyt uległy wobec Rosjanina.