"Polsce zależy na tym, żeby USA i Unia Europejska zbliżyły się w tej kwestii"

Wiceszef niemieckiego MSZ Niels Annen powiedział dziennikarzom na konferencji ministerialnej na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, że Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Dodał, że państwa europejskie przestrzegają postanowień porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" powiedział tymczasem, że Polska, organizując konferencję bliskowschodnią w Warszawie, dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA w sprawie Iranu.

"NYT": Amerykanie nasilili program sabotażu irańskich rakiet

Powołując się na swoje źródła, "New York Times" poinformował, że Biały Dom nasilił tajny program sabotowania programu rakietowego Iranu. Wiadomości te nakładają się na rekordową liczbę nieudanych wystrzeleń irańskich rakiet nośnych, która sięgnęła aż 67 procent.

Putin wziął Łukaszenkę na narty

Władimir Putin przyleciał do Soczi w związku z rozpoczynającym się tam w czwartek spotkaniem przywódców Rosji, Iranu i Turcji. Wcześniej rosyjski prezydent znalazł czas, żeby zjechać ze stoku razem z prezydentem Białorusi. Nie obyło się bez rozdawania autografów i robienia pamiątkowych zdjęć.

Tweet o "wojnie", słowa o "konfrontacji" i "historycznym punkcie zwrotnym"

Nie można osiągnąć stabilności na Bliskim Wschodzie bez skonfrontowania się z Iranem - stwierdził w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, stojąc obok premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Do spotkania doszło przy okazji rozpoczynającej się w czwartek konferencji bliskowschodniej. W środę spore zamieszanie wywołał tweet premiera Izraela.

Czaputowicz: Polska ma szczególne prawo, by służyć jako miejsce pełnego dialogu

Unia Europejska i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran powinien odegrać na Bliskim Wschodzie, jednak jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego i jednoznacznie potępiamy niedopuszczalne działania tego kraju poza własnym terytorium - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas wystąpienia otwierającego drugi dzień konferencji bliskowschodniej. Czaputowicz mówił też, że czas nadać nowy impuls sprawom bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Złe zarządzanie, korupcja, bezrobocie, inflacja. Wygodniej winić spekulantów i zagranicznych wrogów

Decyzja Donalda Trumpa o wypowiedzeniu porozumienia nuklearnego z Iranem uderzyła w irańską gospodarkę, przyczyniając się do osłabienia waluty i spadku PKB. Jednak największym wyzwaniem pozostają dla niej problemy strukturalne, m.in. złe zarządzanie, korupcja i nadmierny udział sektora państwowego - pisze Karol Wasilewski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Próby ich rozwiązania są krytykowane przez ultrakonserwatystów, zainteresowanych utrzymaniem status quo. Ewentualny sukces reform oznaczałby dla UE szansę na wdrożenie szerszego mechanizmu wymiany handlowej z Iranem przy jednoczesnym ograniczeniu obiekcji USA - pisze Wasilewski.

Atom, rakiety, sankcje, bliskowschodnie sojusze. O co chodzi z Iranem?

Uczestnicy warszawskiej konferencji, według oficjalnych deklaracji, mają pochylić się nad sprawami pokoju i bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie. Od początku jednak niektórzy jej uczestnicy sygnalizują, że problemem numer jeden w regionie - i problemem numer jeden na obradach - jest Iran, jego agresywna polityka zagraniczna, w tym program balistyczny i ambicje atomowe. O co chodzi z Iranem? Zapytaliśmy o to ekspertkę zajmującą się tym krajem, Paulinę Iżewicz, starszą analityczkę w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies.

Sąd: były szef sztabu wyborczego Trumpa kłamał

Były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa Paul Manafort kłamał podczas zeznań w śledztwie prokuratora specjalnego Roberta Muellera, prowadzącego dochodzenie w sprawie rzekomej ingerencji Rosjan w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - poinformował sąd w Waszyngtonie.

Szef NATO zapowiada "rozważną i defensywną" odpowiedź wobec działań Rosji

NATO rozważa zastosowanie różnych opcji w odpowiedzi na zarzucane Rosji łamanie postanowień układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, bez wywoływania wyścigu zbrojeń - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że będzie to odpowiedź "rozważna i defensywna".

Zamach na Strażników Rewolucji. Teheran zapowiada odwet

Co najmniej 27 funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zginęło w środę w samobójczym zamachu bombowym na południowym wschodzie Iranu - podają irańskie agencje. Dowódca Korpusu zapowiada odwet, który "sięgnie poza granice Iranu".

"Macedonia Północna" na pierwszych znakach drogowych

Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.