"Zaciekłe starcia" w ostatnim bastionie dżihadystów

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne rozpoczęły w niedzielę atak na Baguz - ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego we wschodniej Syrii. Odbicie tej enklawy dżihadystów oznaczałoby likwidację ostatniego przyczółka bojowników IS, którzy niegdyś kontrolowali znaczną część Iraku i Syrii.

Guaido chce wprowadzenia stanu wyjątkowego

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego i tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido ogłosił, że zwróci się do parlamentu, by wydał dekret wprowadzający stan wyjątkowy, by stawić czoło sytuacji spowodowanej awarią elektryczną, która paraliżuje od czwartku kraj. W poniedziałek szkoły, urzędy i firmy będą zamknięte - ogłosił minister ds. informacji Wenezueli Jorge Rodriguez.

Szefowa CDU odpowiada na projekty Macrona

W reakcji na propozycję francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, proponującego "renesans" idei europejskiej, przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za reformą UE, ale ostrzegła przed nadmierną centralizacją.

Podano termin wyborów w Indiach. Potrwają ponad miesiąc

Komisja wyborcza Indii ogłosiła w niedzielę, że 11 kwietnia rozpoczną się w tym kraju wybory parlamentarne, które będą podzielone na siedem etapów i będą trwały do 19 maja. Do głosowania uprawnionych jest około 900 milionów ludzi, 15 milionów z nich to 18-19 latkowie.

"Co najmniej kilkanaście ofiar było powiązanych z ONZ"

W niedzielnej katastrofie samolotu w Etiopii zginęło 157 osób z 35 krajów. Wśród ofiar jest wielu pracowników organizacji pomocowych i osób związanych z ONZ - informują agencje. W poniedziałek w Nairobi, dokąd leciał samolot, rozpoczyna się sesja Zgromadzenia Środowiskowego ONZ.

Schorowany prezydent wrócił do kraju. Na ulicach protesty

82-letni prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika w niedzielę wrócił do kraju - poinformowała jego kancelaria. Przez ostatnie dwa tygodnie przebywał w szpitalu w Szwajcarii. W kraju od końca lutego trwają masowe antyprezydenckie demonstracje.

Wielotysięczny protest w Moskwie

Co najmniej 10 tysięcy uczestników zgromadziło się w Moskwie w proteście przeciwko przyjmowanym w parlamencie przepisom przewidującym możliwość izolowania rosyjskiego segmentu internetu od globalnej sieci. Wiec zorganizowała niezarejestrowana Partia Libertariańska.

Nowy samolot, dobra pogoda i katastrofa. "To bardzo zagadkowa sprawa"

Samolot, który rozbił się w niedzielę w Etiopii, to najnowszy model Boeinga 737 - MAX 8. Do katastrofy z udziałem takiej samej maszyny doszło w ubiegłym roku w Indonezji. Eksperci zwracają uwagę na specyficzny system w tym modelu, który - jak wskazują - może doprowadzić do sytuacji "siłowania się załogi z komputerem".

"Widzieliśmy, jak ludzie wychodzą z lotniska. Byliśmy pewni, że zaraz wyjdą nasze rodziny"

W niedzielę rano rozbił się Boeing 737 lecący ze stolicy Etiopii Addis Abeby do Nairobi, stolicy Kenii. Zginęli wszyscy obecni na pokładzie - ponad 150 osób. Na kenijskim lotnisku przez kilka godzin czekali bliscy pasażerów samolotu. Jak relacjonują, po katastrofie nie przyszedł do nich nikt z obsługi lotniska ani linii lotniczych i nie poinformował o tragedii. - Byliśmy pewni, że zaraz wyjdą nasze rodziny - mówił jeden z oczekujących.

Boeing spadł kilka minut po starcie. Ponad 150 ofiar katastrofy

Samolot etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines rozbił się w drodze do stolicy Kenii, Nairobi. Rzecznik przewoźnika potwierdził, że maszyna ze 149 pasażerami i ośmioma członkami załogi na pokładzie uderzyła w ziemię. Dyrektor linii, cytowany przez agencję Reutera, powiedział, że nikt nie przeżył katastrofy.

Wybory "bez wyboru". Karty nie trzeba nawet wypełniać

W Korei Północnej odbywają się w niedzielę wybory parlamentarne. Są to drugie wybory do jednoizbowego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, od kiedy w grudniu 2011 roku władzę w kraju po swoim ojcu objął Kim Dzong Un. Portal BBC pisze o wyborach "bez wyboru".

Wielka awaria prądu w Wenezueli. W szpitalach umierają ludzie

Trwająca od czwartku awaria systemu energetycznego w Wenezueli, która skutkowała przerwami w dostawach prądu, uniemożliwiła pracę szpitali, w tym przeprowadzenie dializ u pacjentów z niewydolnością nerek. Od piątku zmarło z tego powodu 15 osób - alarmują organizacje pozarządowe.

Katastrofa lotnicza w Kolumbii. Nikt nie przeżył

Czternaście osób zginęło w katastrofie samolotu DC-3 w sobotę w środkowej Kolumbii - poinformował kolumbijski resort bezpieczeństwa cywilnego. Służby informują, że żadna z osób, które były na pokładzie, nie ocalała.

Sądzeni w Madrycie separatyści zamierzają wystartować w wyborach

Co najmniej czterech z dwunastu sądzonych przed Sądem Najwyższym w Madrycie katalońskich separatystów wystartuje w wyborach parlamentarnych w Hiszpanii 28 kwietnia. Inni mogą ubiegać się o mandat w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego lub wyborach samorządowych.

Rzeczniczka Łukaszenki: słowo dyktatura nabiera jakiegoś pozytywnego zabarwienia

Czasami wydaje mi się, że dzisiaj słowo "dyktatura" nabiera pozytywnego zabarwienia – powiedziała Natalia Ejsmant, rzeczniczka prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, w wywiadzie dla telewizji ONT. Wyjaśniła, że w niestabilnych czasach na świecie może wzrosnąć popyt na dyktaturę, rozumianą jako "porządek, dyscyplina i spokojne życie".

"Brazylijski Trump" odwiedzi Waszyngton

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro 19 marca złoży wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - poinformował w piątek Biały Dom. Tematem rozmów będzie m.in. sytuacja w Wenezueli, ogarniętej kryzysem politycznym.