Mimo aresztu złożyli przysięgę. Dwa dni później zostali zawieszeni

Hiszpański Kongres Deputowanych zawiesił w piątek w pełnieniu obowiązków czterech katalońskich separatystycznych posłów, osadzonych w areszcie na czas procesu w sprawie nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Oriol Junqueras, Josep Rull, Jordi Turull i Jordi Sanchez warunkowo wzięli udział we wtorkowej sesji inauguracyjnej parlamentu, jednak nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Kto za May? Zgłaszają się pierwsi chętni

Rządząca Partia Konserwatywna przedstawiła w piątek harmonogram wyboru następcy Theresy May na stanowisku przywódcy ugrupowania oraz premiera Wielkiej Brytanii. Według planów proces powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca. Z liczących się polityków jako pierwsi wolę ubiegania się o tę funkcję ogłosili były szef MSZ Boris Johnson oraz obecny, Jeremy Hunt.

"Whoah! We're going to Ibiza". Jak hit sprzed 20 lat zyskał drugie życie

"Och! Lecimy na Ibizę! Och! Będziemy mieć imprezę!" - te słowa śpiewa teraz cała Austria. Za sprawą politycznego skandalu "Ibizagate" piosenka "We're Going to Ibiza" sprzed 20 lat, wykonywana przez grupę Vengaboys, otrzymała drugie życie. Utwór zyskał tysiące odsłon na YouTube, iTunes i Spotify.

Juncker "bez radości", Merkel "z szacunkiem". Reakcje na decyzję May

Niemiecka kanclerz Angela Merkel "z szacunkiem przyjęła do wiadomości" zapowiedziane w piątek przez brytyjską premier Theresę May podanie się do dymisji. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że jest gotowy do współpracy z następcą May we wszystkich europejskich i dwustronnych kwestiach, ale chce od Londynu klarownego stanowiska w sprawie brexitu.

Juncker zdradza, dlaczego wszystkich całuje

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w piątkowej rozmowie z gazetą "Bild" wyjawia, za co lubi niemiecką kanclerz Angelę Merkel i dlaczego wszystkich całuje. Podkreśla też, że kryzys migracyjny nie może się powtórzyć.

"Źle oceniła nastroje w naszym kraju i swojej partii"

Wreszcie zaakceptowała to, co nasz kraj wiedział od miesięcy: nie jest w stanie rządzić, podobnie jak jej podzielona partia - powiedział lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn. W ten sposób skomentował decyzję premier Theresy May, która w piątek ogłosiła, że rezygnuje z urzędu.

Ostatnie zdanie Theresy May. Emocje wzięły górę

- Wkrótce odejdę z urzędu, którego pełnienie było największym zaszczytem, jakiego dostąpiłam w życiu. Druga premier Wielkiej Brytanii, ale na pewno nie ostatnia. Odchodzę nie żywiąc złej woli, za to będąc pełną wdzięczności, ponieważ miałam okazję służyć krajowi, który kocham - powiedziała Theresa May. Ogłaszając, że odejdzie ze stanowiska szefa partii, a zarazem szefa rządu, ostatnie zdanie wypowiedziała z wielkim trudem.

Theresa May rezygnuje

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji także szefowej rządu. Stwierdziła, że robiła wszystko, aby przekonać parlament do swojej umowy z Brukselą w sprawie brexitu, ale jej się to nie udało. Na koniec przemówienia nie powstrzymała emocji. Jej głos się załamał.

Brytyjskie media są zgodne: May ogłosi odejście

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosi w piątek rezygnację ze stanowiska, co otworzy drogę do wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej i szefa rządu, któremu przyjdzie podjąć próbę rozwiązania przeciągającego się kryzysu politycznego - wieszczą brytyjskie media.

Szef ONZ: ogromną większość ofiar konfliktów stanowią cywile

Konflikty zbrojne i łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego wciąż powodują wiele cierpień ludzkich. Ogromną większość ofiar stanowią cywile. Mówił o tym w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa szef ONZ Antonio Guterres. W debacie poruszono między innymi kwestię Ukrainy.

"Zaskakujący rezultat" eurowyborów w Holandii

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Francuski bastion skrajnej prawicy

W tym francuskim miasteczku rządzi skrajna prawica. Henin-Beaumont jeszcze do końca lat 70. XX wieku było bogatym górniczym miastem. Teraz sytuacja się zmieniła. Jak? O to mieszkających tam Polaków pytała korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

Ośmiu zabitych, ponad 700 rannych. Bilans zamieszek w Dżakarcie

W zamieszkach w Dżakarcie, w które przerodziły się demonstracje przeciwko reelekcji prezydenta Indonezji Joko Widodo, zginęło co najmniej osiem osób, a ponad 700 zostało rannych - przekazał w czwartek gubernator Anies Baswedan. Według policji zatrzymano 257 osób.