Media cytują Netanjahu, ambasador dementuje. MSZ: oczekujemy jednoznacznych wyjaśnień

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari zdementowała doniesienia izraelskiej prasy na temat słów premiera Izraela, jakie miały paść podczas jego wizyty w Warszawie. Odniosła się do doniesień izraelskich dzienników, według których Benjamin Netanjahu "bardzo jasno stwierdził, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów w czasie Holokaustu". Azari podkreśliła, że te "informacje są nieprawdziwe". Wiceminister spraw zagranicznych oświadczył po spotkaniu z Azari, że dotychczasowe wyjaśnienia uważane są za nieczytelne.

Walczył w przełomowej bitwie o Midway. USS Hornet odnaleziony na dnie Pacyfiku

Amerykański lotniskowiec USS Hornet został odnaleziony na dnie Oceanu Spokojnego 76 lat po zatopieniu podczas drugiej wojny światowej. Okręt, zasłużony między innymi w kluczowej bitwie o Midway, zlokalizowała na głębokości ponad pięciu kilometrów ekipa poszukiwawcza finansowana przez nieżyjącego już miliardera Paula Allena.

Produkowali metamfetaminę, doprowadzili do wybuchu

W amerykańskim stanie Tennessee doszło do eksplozji gaszonego przez strażaków domu. Okazało się, że w budynku działała "fabryka" metamfetaminy. Moment wybuchu sfilmował jeden z mieszkańców miasta Nutbush. Prawdopodobnie do eksplozji doszło w chwili, w której ogień powstały przy produkcji narkotyku dotarł do butli z gazem. W zdarzeniu dwie osoby zostały ranne. Odwieziono je do szpitala. Policja bada sprawę.

Andrzej Duda i Mike Pence oddali hołd zgładzonym w Auschwitz

Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence złożyli w piątek wizytę na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Złożyli wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I, oddając hołd wszystkim ofiarom.

"Możemy teraz ujawnić prawdziwą tożsamość i historię oficera GRU"

Brytyjscy śledczy zidentyfikowali oficera rosyjskiego wywiadu, który jest trzecim podejrzanym o otrucie byłego agenta GRU Siergieja Skripala w Salisbury - poinformowała agencja Reutera powołująca się na dwa źródła informacji. Reuters tym samym potwierdził czwartkowe informacji portalu śledczego Bellingcat, który jako pierwszy ujawnił tożsamość mężczyzny.

Hiszpanie znów pójdą na wybory

Przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpanii odbędą się 28 kwietnia – ogłosił w piątek premier tego kraju Pedro Sanchez. Powodem jest odrzucenie przez Kongres Deputowanych rządowego projektu budżetu.

Samochodem pułapką staranował autobus. Indie grożą odpowiedzią

W samobójczym zamachu na autobus przewożący policjantów w stanie Dżammu i Kaszmir zginęły w czwartek 44 osoby - podaje agencja Reutera. To najkrwawszy od wielu lat atak w regionie będącym kością niezgody między Indiami i Pakistanem. Premier Indii zapowiedział "właściwą odpowiedź".

Koniec kryzysu? Francuski ambasador wróci do Rzymu

Ambasador Francji we Włoszech Christian Masset, wezwany do Paryża na konsultacje w związku z ostatnimi napięciami między krajami, powróci do Rzymu w piątek - powiadomiła w radiu RTL minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau.

Kongres przyjął ustawę finansową. Biały Dom: prezydent planuje stan wyjątkowy

Kongres USA przyjął kompromisową ustawę finansową. Wieczorem w czwartek czasu lokalnego projekt ustawy zaaprobowała Izba Reprezentantów. Wcześniej uczynił to Senat. Kompromis ma na celu uniknięcie kolejnego zawieszenia działalności rządu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Biały Dom podał, że Donald Trump ma zamiar wprowadzić stan wyjątkowy.

"Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Reakcje na słowa dziennikarki

Ambasada Polski w USA zareagowała na Twitterze na słowa amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell z telewizji MSNBC, która w relacji z Warszawy powiedziała, że podczas powstania w getcie Żydzi "walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Instytut Pamięci Narodowej będzie domagać się sprostowania od amerykańskiej stacji telewizyjnej. Sprostowania chce również Światowy Kongres Żydów.

Czaputowicz rozmawiał o Polaku zatrzymanym w Emiratach

Relacje w regionie, kwestie bilateralne, a w szczególności sprawa obywatela Polski Artura Ligęski zatrzymanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były tematami rozmowy szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych ZEA Abdullahem ibn Zajedem - poinformowało MSZ w komunikacie.