Mińsk: jeden kraj blokuje porozumienie Białorusi z Unią

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył we wtorek, że Mińsk gotowy jest do podpisania porozumienia z Unią Europejską choćby jutro. Wyjaśnił, że podpisanie przez Wspólnotę dokumentu o tak zwanych priorytetach partnerstwa jest blokowane przez jeden kraj.

Drugi dzień, drugie zderzenie pociągów w Czechach

Ponad 20 osób zostało rannych we wtorek w zderzeniu dwóch lokalnych pociągów osobowych na dworcu głównym w Brnie, ale nikt nie doznał ciężkich obrażeń. Przyczyną wypadku było zlekceważenie zakazu jazdy przez jednego z maszynistów - podały władze. To drugi wypadek pociągu w Czechach w ciągu ostatnich dwóch dni.

"Odrodzenie Europy musi rozpocząć się teraz"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poparł we wtorek postulaty polityki europejskiej, przedstawione przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wezwał do rozpoczęcia "odrodzenia Europy".

"Istnieją granice i Viktor Orban przekroczył czerwoną linię"

Premier Węgier Viktor Orban przekroczył czerwoną linię - oświadczył we wtorek przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Joseph Daul w wywiadzie dla dziennika "Die Welt". Zapowiedział też, że kolejne zjazdy partii zadecydują o ewentualnym usunięciu Fideszu z EPL. - Na razie nie podjęto żadnej fundamentalnej decyzji, ale wszystkie opcje są możliwe - powiedział szef EPL w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber.

"Nieludzkie, gardłowe wycie". Tajemnica śmierci Otto Warmbiera nadal nierozwikłana

Otto Warmbier szarpał się i wył przywiązany do noszy, jego nogi i ręce były zdeformowane, a oczy puste - tak opisali stan uwolnionego w 2017 roku z północnokoreańskiego więzienia syna jego rodzice. Otto zmarł sześć dni później w USA, a o jego sprawę pytany był Donald Trump po ostatnim spotkaniu z Kim Dzong Unem. "South China Morning Post" przy tej okazji twierdzi, że sprawa śmierci Warmbiera jest bardziej skomplikowana, niż dotąd sądzono.

Nie wiedział o wizycie Asada. "Jeden z powodów rezygnacji"

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif nie był informowany o zeszłotygodniowej wizycie syryjskiego prezydenta Baszara Asada w Teheranie i m.in. z tego powodu podał się do dymisji - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ, cytowany agencję ISNA.

Najwolniejszy wzrost od niemal 30 lat. Premier Chin o "ciężkich" wyzwaniach dla gospodarki

W 2019 roku będziemy napotykali na poważniejsze i bardziej skomplikowane środowisko. Musimy być w pełni przygotowani do ciężkiej walki - ostrzegł chiński premier Li Keqiang. Podczas sesji chińskiego parlamentu premier zapowiedział spadek wzrostu gospodarczego Chin do poziomu najniższego od niemal trzech dekad. W poniedziałek w Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja chińskiego parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Wydatki Chin na armię będą rosły wolniej

Wydatki Chin na obronność w 2019 roku wzrosną o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowały agencje informacyjne powołujące się na raport dotyczący budżetu sił zbrojnych ogłoszony na sesji chińskiego parlamentu. Oznacza to nieznaczny spadek tempa wzrostu budżetu chińskiej armii.

Kim wrócił do kraju, propaganda triumfuje

"Po osiągnięciu sukcesu" podczas spotkania z Donaldem Trumpem Kim Dzong Un wrócił do kraju fetowany przez propagandę. Sekretarz stanu USA zapowiedział zaś, że w najbliższych tygodniach do Korei Północnej uda się amerykańska delegacja, która będzie kontynuować rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Macron: Europa nigdy nie była tak potrzebna

W artykule przeznaczonym do publikacji w dziennikach 28 krajów Unii Europejskiej prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawia plan "europejskiego renesansu". Chce zwołania konferencji do przedyskutowania politycznych zmian w Europie i rewizji traktatów - pisze agencja Reutera.

Komisja Kongresu wszczyna śledztwo w sprawie Trumpa

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA poinformowała w poniedziałek, że wszczyna śledztwo w sprawie prezydenta Donalda Trumpa, osób z jego otoczenia, członków gabinetu i pracowników jego firm. Zwróciła się do 81 agencji i podmiotów o wydanie stosownych dokumentów.

Po 11 latach Mińsk znosi ograniczenia liczby dyplomatów z USA

Władze Białorusi zniosły ograniczenia liczby amerykańskich dyplomatów w ambasadzie USA w Mińsku, które obowiązują od 2008 roku i oficjalnie poinformowały o tym stronę amerykańską - podał w poniedziałek białoruski resort spraw zagranicznych. Może to oznaczać, że na Białoruś powróci amerykański ambasador.

"Witany jak gwiazda rocka". Guaido wrócił do Wenezueli

Juan Guaido, lider opozycji i przewodniczący parlamentu, który mianował się tymczasowym prezydentem Wenezueli, wrócił do kraju. Zakończył tym samym podróż po Ameryce Łacińskiej, którą odbył mimo zakazu podróży wydanego przez reżim w Caracas.

Nie żyje gwiazdor serialu "Beverly Hills, 90210"

W wieku 52 lat zmarł aktor Luke Perry. Gwiazdor popularnego w latach dziewięćdziesiątych serialu telewizyjnego "Beverly Hills, 90210" w zeszłym tygodniu trafił do szpitala po przejściu rozległego udaru.

Dwie doby w lesie. Dziewczynki odnalezione, całe i zdrowe

Dwie siostry, które w czasie jednej z ulew nawiedzających w ostatnich dniach północną Kalifornię oddaliły się od domu i zgubiły, zostały odnalezione po dwóch dobach. Ośmioletnia Leia Carrico i jej pięcioletnia siostra Caroline spędziły 44 godziny w chłodnym i wilgotnym lesie.