Odwrócili się plecami podczas "Ody do radości". Pierwsza sesja europarlamentu

Deputowani eurosceptycznej Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Stało się to we wtorek podczas pierwszej sesji plenarnej nowego europarlamentu w Strasburgu. Na zdjęciach widać także dwoje polskich europosłów z Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo nie podnieśli się z miejsc, gdy zabrzmiała "Oda do radości".

Jedenaście połączeń z "Amirem". Nowe ustalenia w sprawie ataku na Skripala

Oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Denis Siergiejew koordynował z hotelu w centrum Londynu atak na Siergieja Skripala, byłego pułkownika GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego - podali niezależni eksperci i dziennikarze z międzynarodowej grupy Bellingcat. Wcześniej dziennikarze BBC ujawnili, że Siergiejew miał dowodzić grupą operacyjną, która w marcu zeszłego roku dokonała zamachu na Skripala i jego córkę w brytyjskim Salisbury.

Londyn grozi Pekinowi "poważnymi konsekwencjami", Pekin potępia słowa Trumpa

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ostrzegł we wtorek przed "poważnymi konsekwencjami", jeśli Chiny nie uszanują podstawowych praw i wolności mieszkańców Hongkongu. Zapisane one zostały w chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku. Pekin tego samego dnia potępił natomiast słowa Donalda Trumpa. Amerykański prezydent zasugerował, że demonstranci, którzy wdarli się w poniedziałek do siedziby parlamentu w Hongkongu, szukali demokracji.

Żona emira Dubaju uciekła? "Nie obchodzi mnie, czy jesteś żywa, czy martwa"

"Nie obchodzi mnie, czy jesteś żywa, czy martwa" - te słowa premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammeda Ibn Raszida mają być dowodem na to, że jego małżonce Hadżi bint al-Husajn udało się uciec. Wcześniej uciec próbowały inne kobiety z dworu, bo - jak stwierdziła jedna z nich - "jeśli jesteś kobietą, twoje życie nic tu nie znaczy". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trump: Iran igra z ogniem

Waszyngton będzie niezmiennie stosował "maksymalną presję" na reżim w Teheranie - ogłosił w poniedziałek Biały Dom w reakcji na informacje Teheranu o tym, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit, przewidziany w porozumieniu z 2015 roku dotyczącym irańskiego programu nuklearnego. W tej sprawie wypowiedział się też Donald Trump.

"Brutalne i bezprawne" działania. Szefowa rządu w Hongkongu potępiła protest

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam potępiła poniedziałkowe protesty w okolicy siedziby lokalnego parlamentu, których uczestnicy wdarli się do budynku i okupowali go przez kilka godzin. Lam określiła ich działania jako "brutalne i bezprawne". Demonstracje mają związek z budzącymi kontrowersje propozycjami zmian w prawie ekstradycyjnym.

Trump: Kim wyglądał bardzo dobrze i zdrowo

Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chciałby wkrótce ponownie spotkać się z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. - To było wspaniałe spotkanie - powiedział prezydent USA o niedzielnych rozmowach w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei.

"Pływający Czarnobyl" ruszy w drogę

Przez obrońców środowiska jest nazywany "pływającym Czarnobylem". Rosyjski statek Akademik Łomonosow, wyposażony w dwa reaktory atomowe, jeszcze w lipcu ma wyruszyć tak zwanym Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Elektrownia atomowa już tam zostanie.

"Pogorszenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku". Szwedzi instalują system rakietowy

Na podstawie osobistej decyzji naczelnego dowódcy sił zbrojnych Szwecji, generała Micaela Bydena obronę powietrzną Gotlandii wzmocniono w poniedziałek rakietowym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu RBS 23 - podały szwedzkie władze wojskowe. Jak zaznaczył generał, decyzja o rozmieszczeniu systemu przeciwlotniczego RBS 23 ma związek z "pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego".

"Skrajne zaniepokojenie" po doniesieniach z Iranu

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i premier Izraela Benjamin Netanjahu wyrazili zaniepokojenie w związku z tym, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit przewidziany w międzynarodowym porozumieniu. "Nie złamaliśmy porozumienia nuklearnego" z 2015 roku - napisał w odpowiedzi irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Od 50 lat jest następcą tronu. Jubileusz księcia Karola

Następca brytyjskiego tronu książę Karol obchodził w poniedziałek 50. rocznicę uroczystego otrzymania tytułu księcia Walii. Wziął udział w spotkaniu z beneficjentami Funduszu Książęcego (Prince's Trust), wspierającego osoby z trudnym startem życiowym.

Kapitan statku Sea Watch 3 pozostaje w areszcie domowym

Kapitan statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carola Rackete, która wbrew zakazowi władz wpłynęła do portu na włoskiej wyspie Lampedusa z 40 migrantami na pokładzie, spędzi noc w areszcie domowym. Decyzję w jej sprawie sędzia przełożyła na wtorek.

Skarga do Watykanu na nuncjusza w Hiszpanii

Hiszpański rząd poskarżył się w poniedziałek w Watykanie na nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii Renzo Fratiniego. Chodzi o jego wypowiedź, krytykującą zaplanowaną przez socjalistyczny gabinet ekshumację generała Francisco Franco.

Unia apeluje o powściągliwość i dialog w Hongkongu

Unia Europejska, komentując protesty w Hongkongu, zaapelowała w poniedziałek o powściągliwość i dialog, by uniknąć eskalacji sporu. Wcześniej tego dnia grupa protestujących wdarła się do siedziby hongkońskiego parlamentu.

"Zakończyliśmy dzień porażką, co daje bardzo zły obraz"

- Jest to po prostu nieprawdopodobnie skomplikowane. Jest tak wiele frakcji politycznych - mówił w poniedziałek premier Holandii Mark Rutte, komentując fiasko dotychczasowych rozmów na szczycie Unii Europejskiej, który powinien zakończyć się rozdzieleniem najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Prezydent Francji Emmanuel Macron obrady uznał za "porażkę".