Wizja rozwoju Bliskiego Wschodu. "WSJ": wzory z Polski, Japonii i Singapuru

Strona palestyńska nie była informowana o organizowanej przez USA w Bahrajnie konferencji o gospodarczej części bliskowschodniego planu pokojowego administracji prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył w poniedziałek palestyński premier Mohammed Sztajeh. Jak pisze "Wall Street Journal", plan Waszyngtonu dla tego regionu opiera się na wysiłkach z okresu transformacji gospodarek takich krajów jak Polska, Japonia czy Singapur.

Rekordowe nakłady na integrację uchodźców w Niemczech

Niemcy wydały w zeszłym roku rekordową sumę 23 miliardów euro na pomoc w integracji ponad miliona uchodźców w tym kraju i na walkę za granicą z głównymi przyczynami migracji - pisze w poniedziałek Reuters, powołując się na raport rządowy, do którego uzyskał dostęp.

Pokazali tortury Czerwonych Khmerów na "polach śmierci"

Na przypadający 20 maja każdego roku Dzień Pamięci o ofiarach maoistowskiego reżimu Czerwonych Khmerów, mieszkańcy Kambodży przygotowali przedstawienie mające uświadomić najmłodszym pokoleniom skalę katastrofy, do jakiej doprowadzili mordercy dwóch milionów ludzi.

Putin nie planuje kontaktów z Zełenskim

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje w najbliższym czasie żadnych kontaktów z Wołodymyrem Zełenskim, który w poniedziałek został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy - poinformował tego dnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Szwedzka prokuratura wnioskuje o aresztowanie Assange'a

Szwedzka prokuratura poinformowała o złożeniu do sądu rejonowego w Uppsali wniosku o aresztowanie założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assaenge'a. Przebywający w areszcie w Wielkiej Brytanii Australijczyk jest podejrzany w Szwecji o gwałt. Śledztwo w tej sprawie, rozpoczęte w 2010 roku, wznowiła w zeszłym tygodniu szwedzka prokuratura.

Ukraina ma nowego prezydenta. Zełenski zaprzysiężony, rozwiązał parlament

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu. Zełenski oświadczył w przemówieniu, że jego zwycięstwo wyborcze jest zwycięstwem wszystkich obywateli. Jednocześnie poinformował o rozwiązaniu parlamentu oraz zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana.

32 zabitych w buncie w kolonii karnej

Trzech strażników i 29 więźniów zginęło w buncie, który wybuchł w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w mieście Wahdat niedaleko od Duszanbe, stolicy Tadżykistanu - podaje agencja Reutera. Strażników zabili skazani za przynależność do Państwa Islamskiego.

"Powrót do natury". Księżna Kate zaprojektowała ogród

Księżna Kate zaprojektowała ogród na londyńską wystawę Chelsea Flower Show. - To naturalna, naprawdę ekscytująca przestrzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - powiedziała o swoim dziele. Ogród ma ukazywać dzikość i symbolizować powrót do natury.

Exit polls wskazują na obecnego premiera. Na oficjalne wyniki trzeba poczekać

Zakończone w niedzielę wybory parlamentarne w Indiach wygrał partyjny sojusz na czele z Indyjską Partią Ludową (BJP) - wynika z większości sondaży exit poll. Oznaczałoby to, że premierem na drugą pięcioletnią kadencję pozostanie Narendra Modi. Jednak w przeszłości indyjskie exit polle często się myliły.

Huti zapowiadają nowe ataki. "Na 300 obiektów"

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.

Porozumienie wojskowych i opozycji "jest w zasięgu ręki"

W niedzielę wieczorem w Chartumie odbyła się kolejna runda rozmów między rządzącymi Sudanem wojskowymi a opozycją. Negocjacje z udziałem przedstawicieli Tymczasowej Rady Wojskowej i Sił Stojących za Deklaracją Wolności i Przemian (DFCF) zawieszono 15 maja po starciach policji z demonstrantami.

Amerykanie na azjatyckich spornych wodach

Amerykański niszczyciel USS Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy Scarborough, do której prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.

Migranci zeszli z zablokowanego statku. "Ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć"

Migranci uratowani na Morzu Śródziemnym opuścili w niedzielę pokład statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 stojącego w pobliżu brzegów włoskiej wyspy Lampedusa. Szef MSW Matteo Salvini, który nie zgadzał się na wpuszczenie jednostki, zażądał wyjaśnień. - Ktoś musiał wydać rozkaz. Ten ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć - oświadczył.

Ściślejsza kontrola nad bronią. Szwajcarzy zagłosowali

Szwajcarzy zaaprobowali w niedzielnych referendach ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej oraz zmiany w systemie opodatkowania międzynarodowych korporacji - wynika ze wstępnych rezultatów. Obie zmiany dostosowują szwajcarskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.