Syreny, gwizdki i petardy - zbrojeniówka była u premiera

Kilka tysięcy związkowców przemysłu zbrojeniowego protestowało pod kancelarią premiera. Przeszli tam spod Sejmu, gdzie - wśród palących się opon, huku petard i atrap kos - manifestowali swoje rozżalenie i domagali się ochrony swoich miejsc pracy. - Nie można umierać nic nie mówiąc - tłumaczył w TVN24 Stanisław Głowacki z "Solidarności".

Lekarka fałszowała dokumenty na prawo jazdy

16 zarzutów, dotyczących m.in. poświadczania nieprawdy i podrabiania podpisów usłyszała lekarka z Częstochowy. Kobieta miała wystawiać fikcyjne zaświadczenia kandydatom na kierowców, a kiedy sprawa wyszła na jaw - nakłaniać ich do fałszywych zeznań. Grozi jej do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Kard. Dziwisz: nie wszyscy przezwyciężyli antysemityzm

- Nie możemy ustawać w zdecydowanym sprzeciwie wobec wszelkich przejawów antysemityzmu, którego Jan Paweł II nie wahał się nazwać grzechem - powiedział w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Według kardynała, "jeszcze nie wszyscy z nas potrafili przezwyciężyć zadawnione urazy".

Beger odroczona

Sąd Okręgowy w Poznaniu odroczył w piątek proces apelacyjny Renaty Beger w sprawie fałszerstw wyborczych. Była posłanka Samoobrony odwołała się od wyroku skazującego z 2008 roku. Sąd zamierza przesłuchać nagranie z automatycznej sekretarki Beger.

Pożar hali Plivy w Krakowie

Strażakom udało się ugasić pożar magazynu w krakowskich zakładów farmaceutycznych Pliva. Wcześniej przez kilkadziesiąt minut nad centrum Krakowa unosiły się gigantyczne kłęby dymu. W połowie lutego Pliva Kraków podjęła decyzję o zwolnieniu ok. 40 proc. załogi, czyli ponad 600 osób. Według dotychczasowych informacji, nie ma ofiar pożaru.

Bolesna historia miłości Fotygi i Sikorskiego

Jestem zdania, że osobom, które sprawowały ważne funkcje państwowe, powinny być nadal wykorzystywane w służbie publicznej - mówi Radosław Sikorski o mianowaniu Anny Fotygi na ambasadora Polski przy ONZ. Ale między Anną Fotygą a rządzącymi nie zawsze było tak różowo.

SLD: Tusk zagrał Cimoszewiczem przeciw lewicy

Lewica nie jest zadowolona z kandydatury Włodzimierza Cimoszewicza na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy. Zdaniem Tadeusza Iwińskiego z SLD, stoi za tym nie prawdziwa nadzieja na zwycięstwo, a polityczna gra Donalda Tuska. Premier chce w ten sposób, zdaniem Iwińskiwgo, osłabić lewicę i wzmocnić swoje szanse przed wyborami prezydenckimi.

Znaleziska z radzieckiego poligonu sprzedawali przestępcom?

Choszczeńscy policjanci przy wsparciu policyjnych antyterrorystów ze Szczecina zatrzymali dwóch mieszkańców gminy Pełczyce, którzy przekopywali poradziecki poligon, a ze znalezisk pozyskiwali materiały wybuchowe i najprawdopodobniej sprzedawali je innym przestępcom. Znaleziono u nich sprawne: 3 pociski moździerzowe, karabin maszynowy, pistolety, proch strzelniczy i prawie 500 sztuk różnego rodzaju amunicji.

"Tusk odwdzięczył się Cimoszewiczowi"

Kancelaria Prezydenta nie wiedziała o kandydaturze Włodzimierza Cimoszewicza na sekretarza generalnego Rady Europejskiej wysuniętej przez rząd - przyznał w TVN24 minister Piotr Kownacki. Prezydencki minister ocenił też, że wysunięcie kandydatury lewicowego polityka to piękny gest - "Cimoszewicza, który wybaczył Tuskowi świństwa z czasów kampanii wyborczej" i "Tuska, którego męczą wyrzuty sumienia".

Tusk: problem zbrojeniówki to nie wina rządu

Zbrojeniówka licznie i głośno wyszła na ulice Warszawy, ale premier Donald Tusk zapewnia, że nie jest to początek fali protestów, których należy się bać. Na pewno też nie są one wynikiem rządowych cięć, przekonuje premier i dodaje, że rząd podjął już rozmowy, by manifestacja odbyła się pokojowo.

17 minut komisji ds. Olewnika

Zaledwie 17 minut trwało pierwsze posiedzenie komisji śledczej do zbadania zabójstwa Olewnika. Członkowie komisji jednogłośnie przyjęli listę akt śledztw i procesów, o jakie wystąpią do ministra sprawiedliwości. Nie wspomniano natomiast o tzw. "mapie drogowej", czyli sporządzonej przez prawników rodziny Olewnika liście błędów prokuratury, o której donosił "Dziennik".

Cimoszewicz do Rady Europy

Senator lewicy Włodzimierz Cimoszewicz jest kandydatem polskiego rządu na sekretarza generalnego Rady Europy - powiedział w TVN24 Sławomir Nowak. Informacji tej nie potwierdza sam Cimoszewicz.

Śledczy od korupcji Prokuratorem Krajowym

Wrocławski prokurator Edward Zalewski zostanie szefem Prokuratury Krajowej. Nominację tę potwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Wcześniej, w TVN24 szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że "nie zdziwiłby się, jeśli tak by się stało". - To jest bardzo dobry prokurator - ocenił Nowak.

Jak zabijają polskie drogi

Polskie drogi są w fatalnym stanie, nic się nie zmienia od dwudziestu lat. Najgorzej jest na południu kraju, najlepiej na autostradach. Powstała mapa bezpieczeństwa na drogach w Polsce, dane jakie przynosi są fatalne – pisze „Dziennik”. Eksperci komentują, że to kiepski stan dróg jest przyczyną bardzo wielu wypadków.

Do Afganistanu polecą dwa śmigłowce

Resort obrony chce wysłać dwa dodatkowe śmigłowce do Afganistanu, zamierza też dopancerzyć i posłać polskiej misji Rosomaki. Według wywiadu, w polskiej prowincji Ghazni może być tej wiosny niebezpiecznie. Szef resortu obrony Bogdan Klich przebywa właśnie z dwudniową wizytą w Afganistanie i mówi, że mogą być nawet potrzebne siły szybkiego reagowania.

Senat też przeciw dopalaczom

Dopalacze, czyli narkotyki w łagodniejszej wersji wkrótce znikną ze sklepów. Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła zakaz handlu tzw. dopalaczami. "Za" opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

"Mrożenie zarodków nie podlega kompromisom"

Jarosław Gowin nie chce komentować informacji o tym, ze jego projekt ustawy bioetycznej nie zostanie wykorzystany przez PO. Zapewnia jednak, że są sprawy, co do których nie pójdzie na kompromis i taką sprawą jest dopuszczenie zamrażania zarodków.

Policja już nie odholuje za brak dowodu zapłaty OC

Ta wiadomość ucieszy wszystkich zapominalskich kierowców. Sejm zdecydował w czwartek, że kierowcy pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC nie muszą mieć przy sobie papierowego potwierdzenia opłaty. Zapomnienie dowodu zawarcia umowy nie skończy się już odholowaniem pojazdu na parking policyjny.

Pawlak: nie musimy biegać po całym boisku

- W rządzie są doświadczeni piłkarze, nie muszą biegać od końca do końca boiska jak dzieci. Każdy ma role do odegrania - tak Waldemar Pawlak tłumaczył nieobecność premiera na debacie o budżecie. Zastępował go minister finansów.

Nie żyje Irena Dzierzgowska

Irena Dzierzgowska, była sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zmarła po ciężkiej chorobie w czwartek w Warszawie.

"Steinbach to anty-Polka. Niech ma odwagę to przyznać"

Z faktu, że Eriki Steinbach nie będzie w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" nie ma poczucia zwycięstwa. Nie chce też piętnować jej za poglądy. Domaga się natomiast, by szefowa Związku Wypędzonych przestała "opowiadać głupstwa", że jest budowniczym mostów między naszymi krajami. Władysław Bartoszewski podsumowuje swoją wizytę w Berlinie i spór o miejsce dla Steinbach na politycznej mapie Niemiec.

Parafianie: Przez diabła zamilkł dzwon

Nagle i nieoczekiwanie zamilkł dzwon w kościele św. Łukasza Ewangelisty na warszawskim Bemowie. - To siły nieczyste - nie mają wątpliwości parafianie. Mieszkańcy pobliskiego osiedla, od lat budzeni nad ranem potężnym gongiem, nie wiedzieli co się dzieje.

In vitro nie w wersji Gowina

Platforma utrąca kontrowersyjną ustawę bioetyczną autorstwa Jarosława Gowina, a zamiast niej znowelizuje kilka innych ustaw. Będzie można zamrażać zarodki, a z in vitro skorzystają nie tylko małżeństwa - dowiedziały się „Fakty” TVN

Dziennik.pl przekręca, ale wytyka błędy innym

Dziennik.pl zarzucił nam, że przekłamaliśmy słowa Janusza Palikota z "Kropki nad i". Poszło o zwrot: "jesteśmy durniami, że dajemy się oszukiwać dwóm durnym bliźniakom" (to o braciach Kaczyńskich). W rzeczywistości Palikot powiedział, że "dajemy się oszukiwać dwóm zakompleksionym Kaczyńskim". Cały szkopuł w tym, że to dziennik.pl o godzinie 20:32 na czołówce swoje strony zamieścił artykuł pod tytułem "Dajemy się oszukiwać durnym bliźniakom".

"Tusk w rozkroku" Rokity i "coś tam, coś tam" Kruk najlepsze

Posłowie PiS nie mają sobie równych. Przynajmniej, jeśli chodzi o zapadające w pamięć wypowiedzi, które potem są na ustach całej Polski. Tak było m.in. ze słynną kwestią Nelli Rokity, która mówiła o „rozkroku premiera Tuska”. W środę została doceniona - Rokita została laureatką 13. edycji plebiscytu Radiowej "Trójki" Srebrne Usta za rok 2008. Tuż za nią uplasowali się Tadeusz Cymański "naciski, naciski" i Elżbieta Kruk "coś tam, coś tam".

"Koledzy się pospieszyli"

- To zła wiadomość – tak Bronisław Komorowski skomentował skierowanie do TK noweli ordynacji wyborczej, co uniemożliwi niektórym niepełnosprawnym głosowanie w eurowyborach przez pełnomocnika. - Koledzy się pospieszyli, nie zmienia się gruntownie ordynacji kilka miesięcy przed wyborami – uważa z kolei Eugeniusz Kłopotek (PSL).

Miała przyjąć wyjaśnienia, a odebrała poród

Ma 36 lat, stopień sierżanta i na co dzień łapie przestępców. Ale czasem przytrafiają jej się takie historie jak ta. Wezwana na komisariat kobieta, która miała odebrać niesforną córkę, zaczyna się denerwować. Okazuje się, że jest w zaawansowanej ciąży, a dziecko właśnie teraz postanowiło przyjść na świat. Karetki nie ma, o ono niespecjalnie się tym przejmuje. I wtedy do akcji wkracza pani Aniela, która odbiera poród.

Wybory po staremu. Prezydent zaskarżył nowelę ordynacji do TK

Zgodnie z zapowiedzią prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ordynacji wyborczej do europarlamentu. Lech Kaczyński uznał wpisane do niej głosowanie przez pośrednika - co ułatwiłoby oddanie głosu np. osobom starszym lub niepełnosprawnym - za niezgodne z konstytucją.

Prezes PiS chciał głosowania ws. Gosiewskiego

To Jarosław Kaczyński zgodził się, by na środowym posiedzeniu klubu PiS posłowie głosowali nad wotum zaufania dla Przemysława Gosiewskiego. Szef klubu sam złożył wniosek w tej sprawie. - Decyzja o głosowaniu była uzgodniona z prezesem partii. Uznał on, że weryfikacja mojej pracy powinna nastąpić - przyznał poseł PiS.