Wpuścił do kościoła rock i sztukę, na jego msze, co niedzielę, przyjeżdżały pełne składy warszawskiej kolejki. Ks. kanonik Leon Kantorski zmarł w Grodzisku Mazowieckim. Miał 92 lata. Przez ponad ćwierć wieku był proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.
"Był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży" - czytamy na klepsydrze. Pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 13 w Kościele przy ul. Jana Pawła II 7 w Podkowie Leśnej - poinformowano na stronie Urzędu Miejskiego Podkowy Leśnej.
Drugiego takiego nie było
Nazwisko brata Leona - bo tak nazywany był przez swoich parafian - zasłynęło w końcu lat sześćdziesiątych, gdy duchowny pozwolił na zagranie w swym kościele p.w. św. Krzysztofa grupie rockowej "Trapiści". Zamiast organisty to bigbitowy - jak wówczas mówiono - zespół grał do mszy.
Spotkało się to z tak entuzjastycznym przyjęciem, że wkrótce powstała pierwsza na świecie msza rockowa zatytułowana „Pan przyjacielem moim” z tekstami Kazimierza Grześkowiaka i muzyką Katarzyny Gaertner. Msza zerpała z najlepszych wzorów: oparta była i na chorale gregoriańskim, i motywach kolędowych. Jej prapremiera miała miejsce 14 stycznia 1968 roku, a zagrali ją wówczas nadzwyczaj popularni „Czerwono-Czarni”.
Zainteresowanie było tak duże, że na msze kolejką podmiejską z Warszawy co niedzielę przyjeżdżały do Podkowy tłumy. Tuż przed Bożym Narodzeniem 1968 roku ukazała się płyta z utworami granymi na mszach.
Po „Czerwono-Czarnych” wykonywanie bitowych nabożeństw przejęli „Trapiści” i razem z ks. Kantorskim jeździli po całej Polsce, koncertując zarówno w katedrach, jak i w małych kościółkach. Występowali również za granicą, m.in. w Berlinie Zachodnim i Dortmundzie.
Nie wszystkim jednak spodobało się innowacyjne podejście ks. Leona do kościelnej muzyki. Ksiądz Kantorski trafił nawet na „dywanik” do prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jednak po uważnym wysłuchaniu uważnie proboszcza z Podkowy prymas powiedział: dobrze, zajmuj się tym dalej, tylko uważaj, żeby nie doszło do jakichś odchyleń. Pilnuj, aby to się dobrze rozwijało.
Po koncertach - motoryzacja
Po bigbitowych mszach w Podkowie Lesnej przyszedł czas na auto-sacrum, czyli spotkanie kierowców i miłośników motoryzacji, by poświęcić pojazdy. Wprawdzie pierwsze tego typu spotkanie w Podkowie Leśnej odbyło się już w listopadzie 1932 roku, gdy wyświęcano świątynię, ale po II wojnie światowej tradycja zanikła.
Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych proboszcz Kontorski wznowił spotkania kierowców i od tego czasu auto-sacrum odbywa się regularnie, co roku, w każdą pierwszą niedzielę maja.
Zasłużony opozycjonista
Ks. Kantorski w czasach PRL-u wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu "Solidarność". W 1980 roku w kościele św. Krzysztofa zorganizował głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu opozycjonisty Mirosława Chojeckiego.
W 2007 r. został za to odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, w 1998 r. za wybitne zasługi w długoletniej pracy duszpasterskiej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. A miasto-ogród Podkowa Leśna w 1991 r. nadało mu swe honorowe obywatelstwo.
Rocznik 1918
Ks. Leon Kantorski urodził się 31 marca 1918 w Domaradzicach w Wielkopolsce. W 1937 r. rozpoczął studia w seminarium Duchownym w Gnieźnie. Naukę przerwała mu wojna. W czasie okupacji (1939-1943) pracował jako robotnik w niemieckiej fabryce na terenie zakładów Cegielskiego w Poznaniu oraz jako elektryk w zakładach Siemensa. Po ucieczce do Francji został klerykiem w Instytucie Katolickim Des Carmes, a następnie w Seminarium Polskim w Paryżu.
Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 r. w Paryżu, a pracę duszpasterską rozpoczynał w parafiach w Buku, Poznaniu i Śmiglu. W kolejnych latach był też m.in. duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie, w latach 1964 - 1991 proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Na zasłużoną emeryturę przeszedł w wieku 73 lat.
Źródło: PAP, tvn24.pl