On wpuścił elektryczne gitary do kościoła


Wpuścił do kościoła rock i sztukę, na jego msze, co niedzielę, przyjeżdżały pełne składy warszawskiej kolejki. Ks. kanonik Leon Kantorski zmarł w Grodzisku Mazowieckim. Miał 92 lata. Przez ponad ćwierć wieku był proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

"Był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży" - czytamy na klepsydrze. Pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 13 w Kościele przy ul. Jana Pawła II 7 w Podkowie Leśnej - poinformowano na stronie Urzędu Miejskiego Podkowy Leśnej.

Drugiego takiego nie było

Nazwisko brata Leona - bo tak nazywany był przez swoich parafian - zasłynęło w końcu lat sześćdziesiątych, gdy duchowny pozwolił na zagranie w swym kościele p.w. św. Krzysztofa grupie rockowej "Trapiści". Zamiast organisty to bigbitowy - jak wówczas mówiono - zespół grał do mszy.

Spotkało się to z tak entuzjastycznym przyjęciem, że wkrótce powstała pierwsza na świecie msza rockowa zatytułowana „Pan przyjacielem moim” z tekstami Kazimierza Grześkowiaka i muzyką Katarzyny Gaertner. Msza zerpała z najlepszych wzorów: oparta była i na chorale gregoriańskim, i motywach kolędowych. Jej prapremiera miała miejsce 14 stycznia 1968 roku, a zagrali ją wówczas nadzwyczaj popularni „Czerwono-Czarni”.

Zainteresowanie było tak duże, że na msze kolejką podmiejską z Warszawy co niedzielę przyjeżdżały do Podkowy tłumy. Tuż przed Bożym Narodzeniem 1968 roku ukazała się płyta z utworami granymi na mszach.

Po „Czerwono-Czarnych” wykonywanie bitowych nabożeństw przejęli „Trapiści” i razem z ks. Kantorskim jeździli po całej Polsce, koncertując zarówno w katedrach, jak i w małych kościółkach. Występowali również za granicą, m.in. w Berlinie Zachodnim i Dortmundzie.

Nie wszystkim jednak spodobało się innowacyjne podejście ks. Leona do kościelnej muzyki. Ksiądz Kantorski trafił nawet na „dywanik” do prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jednak po uważnym wysłuchaniu uważnie proboszcza z Podkowy prymas powiedział: dobrze, zajmuj się tym dalej, tylko uważaj, żeby nie doszło do jakichś odchyleń. Pilnuj, aby to się dobrze rozwijało.

Po koncertach - motoryzacja

Po bigbitowych mszach w Podkowie Lesnej przyszedł czas na auto-sacrum, czyli spotkanie kierowców i miłośników motoryzacji, by poświęcić pojazdy. Wprawdzie pierwsze tego typu spotkanie w Podkowie Leśnej odbyło się już w listopadzie 1932 roku, gdy wyświęcano świątynię, ale po II wojnie światowej tradycja zanikła.

Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych proboszcz Kontorski wznowił spotkania kierowców i od tego czasu auto-sacrum odbywa się regularnie, co roku, w każdą pierwszą niedzielę maja.

Zasłużony opozycjonista

Ks. Kantorski w czasach PRL-u wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu "Solidarność". W 1980 roku w kościele św. Krzysztofa zorganizował głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu opozycjonisty Mirosława Chojeckiego.

W 2007 r. został za to odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, w 1998 r. za wybitne zasługi w długoletniej pracy duszpasterskiej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. A miasto-ogród Podkowa Leśna w 1991 r. nadało mu swe honorowe obywatelstwo.

Rocznik 1918

Ks. Leon Kantorski urodził się 31 marca 1918 w Domaradzicach w Wielkopolsce. W 1937 r. rozpoczął studia w seminarium Duchownym w Gnieźnie. Naukę przerwała mu wojna. W czasie okupacji (1939-1943) pracował jako robotnik w niemieckiej fabryce na terenie zakładów Cegielskiego w Poznaniu oraz jako elektryk w zakładach Siemensa. Po ucieczce do Francji został klerykiem w Instytucie Katolickim Des Carmes, a następnie w Seminarium Polskim w Paryżu.

Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 r. w Paryżu, a pracę duszpasterską rozpoczynał w parafiach w Buku, Poznaniu i Śmiglu. W kolejnych latach był też m.in. duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie, w latach 1964 - 1991 proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Na zasłużoną emeryturę przeszedł w wieku 73 lat.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24