Prezydent chory już od miesiąca

Lech Kaczyński przez najbliższy tydzień nie weźmie udziału w żadnych oficjalnych spotkaniach. Prezydent znów nie czuje się dobrze. Zaczął przyjmować nowe antybiotyki. - To pokłosie uroczystości 11 listopada - komentuje na antenie TVN24 minister w kancelarii prezydenta Paweł Wypych. To właśnie po Święcie Niepodległości prezydent musiał pojechać do szpitala.

Sąd oddalił skargę Ziobry

Sąd oddalił skargę byłego ministra sprawiedliwości, obecnie europosła PiS Zbigniewa Ziobry na przewlekłość postępowania płockiej prokuratury. Chodzi o sprawę ujawnienia dokumentów ze śledztwa dotyczącego mafii paliwowej.

Były minister wróci przed sąd

Były minister gospodarki w rządzie SLD Wiesław Kaczmarek będzie ponownie sądzony w ubocznym wątku afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza. Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelację prokuratury i uchylił uniewinniający Kaczmarka wyrok sądu I instancji.

Siedem lat za "dobroczynność"

Na siedem lat więzienia skazał wrocławski sąd założycieli i członków Fundacji na Rzecz Dzieci Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych "Help" - Dariusza Majkę i Zdzisława Moszczyńskiego. Prezes Fundacji Wiesława Kowalik-Majka została skazana na trzy lata więzienia. Pozostalli mają kary więzienia w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Zabił i podpalił swoją dziewczynę. Dostał zarzut

Jest zarzut zabójstwa dla 20-letniego mężczyzny podejrzanego o zabójstwo swojej 21-letniej ciężarnej dziewczyny. Do tragedii doszło w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie). Sprawca zadał kobiecie cios nożem, a następnie podpalił zwłoki.

Sprawa Przemyka przedawniona

Ireneusz K., były zomowiec, który rok temu został skazany na osiem lat więzienia za pobicie na śmierć Grzegorza Przemyka, nie pójdzie do więzienia. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał sprawę sprzed 26 lat za przedawnioną. W tym czasie zapadło pięć wyroków, w tym jeden skazujący dla K. Pełnomocnik ojca zamordowanego zapowiada kasację.

Wywiózł pół tony ryb na rowerze

18-latkowi z podkępińskiej wsi, który prawie cały miniony tydzień poświęcił na opróżnianie stawu hodowlanego, grozi teraz do 5 lat więzienia. Pół tony kradzionych ryb sprzedał niedaleko od stawu umówionym wcześniej kupcom. Im również grożą kary pięcioletniego więzienia, za paserstwo.

Na "pijanej" łodzi byli rodzice dziecka, które walczy o życie

Niewiele, ale poprawił się stan 3-letniego dziecka, które ucierpiało podczas wypadku łodzi w Gdańsku. Pojawiło się "światełko w tunelu" i być może to wyziębienie uratowało mu życie - mówią lekarze. Jak ustaliła policja, wśród pijanych załogantów byli rodzice dziecka.

Mars w 3D dzięki Polakowi

To nie lada gratka dla miłośników Kosmosu. W Polsce powstał algorytm, który przesyłane z Marsa na Ziemię zdjęcia przekształca na format 3D. Trójwymiarowe zdjęcia możemy podziwiać na stworzonym przez polskiego naukowca filmie.

Jajkami, butami i pięścią. Ataki na w polityków

Przypadek zaatakowanego w niedzielę Silvio Berlusconiego nie jest pojedynczym incydentem. Politycy w Polsce i na świecie często spotykają się z agresją, nie tylko słowną. W ich stronę lecą buty, metalowe figurki, a w Polsce najczęściej jajka...

"Ochrona nawaliła. Polecą za to głowy"

Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta i szef ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego, nie zostawia suchej nitki na ochroniarzach włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, który został raniony w niedzielę na wiecu w Mediolanie. - Zapłacą za to głową - stwierdził kategorycznie.

Pomóż Tigerowi uciec przed żoną

Chcesz poczuć się jak Tiger Woods... w opałach? Nic trudnego, wystarczy odpalić flashową gierkę: "Tiger Woods Wife Outrun". W prostej zręcznościówce wcielamy się w słynnego golfistę i... wraz z kochanką uciekamy Cadilackiem Escalade przed wściekłą żoną.

Kwaśniewski i jego szalona dalekowzroczność

- To politycy SLD sobie muszą odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej porażka, czy lepiej wspólny kandydat, który otwiera scenę polityczną - oświadczył w RMF FM Paweł Piskorski. Szef SD komentował w ten sposób rozważania Aleksandra Kwaśniewskiego, by w zbliżających się wyborach prezydenckich SLD i SD wystawiły wspólnego kandydata, który byłby w stanie wejść do drugiej tury.

Wigilijny opłatek PO w Teatrze Wielkim

Inaczej niż w ubiegłym roku i zapewne bardziej uroczyście. Tym razem wigilijne spotkanie posłów PO odbędzie się nie w Sejmie, a w Teatrze Wielkim. A o to, by zapewnić posłom komfort zadba partyjny kolega Janusz Palikot - pisze "Rzeczpospolita".

Polacy w Afganistanie nie będą uskrzydlani

Polski kontyngent w Afganistanie - mimo, że będzie liczniejszy - nie ma co liczyć na dodatkowe śmigłowce. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", polska armia ma nawet poważny kłopot z zastąpieniem maszyn, które zostały zniszczone.

Bus uderzył w drzewo. Siedem osób rannych

Śliska droga i niedostosowanie prędkości do panujących warunków to - zdaniem strażaków - przyczyny wypadku busa pod Drawskiem Pomorskim. Siedem osób trafiło do szpitala.

Co zrobi Sejm z posłami PiS?

Prezydium Sejmu spotka się w poniedziałek z szefem hazardowej komisji śledczej Mirosławem Sekułą w sprawie wykluczenia posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna z sejmowego śledztwa. Mimo dezaprobaty premiera Tuska dla decyzji o wykluczeniu, Sekuła zamierza przekonywać prezydium, że było to konieczne. PiS zapowiada, że znów zgłosi ich kandydatury pod głosowanie w Sejmie.

Hazardowa "wpadka" Kapicy

- Wiceminister finansów Jacek Kapica naruszył prawo w trakcie procedury wydawania zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach dla spółki Casinos Poland w Warszawie - dowiedział się "Newsweek". I chociaż cztery miesiące później wycofał się z tej decyzji, to prawnicy nie mają wątpliwości: prawo zostało naruszone.

Polacy chcą więcej władzy dla Tuska i Kaczyńskiego

20 proc. Polaków chce więcej władzy dla obecnego premiera, a 13 proc. dla prezydenta - wynika z rankingu polityków, którzy powinni mieć większy wpływ na polską politykę, przeprowadzonego przez GfK Polonia "Rzeczpospolitej". Zarówno Donald Tusk jak i Lech Kaczyński zyskali w oczach Polaków po dwa punkty procentowe.

KRRiT idzie na wojne z głośnymi reklamami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjmie w poniedziałek rozporządzenie nakazujące stacjom telewizyjnym kontrolę wszystkich reklam tak, by nie były głośniejsze niż programy, przy których są nadawane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe przepisy mają wejść w życie za pół roku, a za ich łamanie nadawcy mają ponosić słone kary.

Pawlaka "nie kręci" prezydentura

- W Polsce pozycja prezydenta ma głównie charakter reprezentacyjny i trzeba się mocno nadinterpretować, żeby znaleźć dla siebie coś konkretnego - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wicepremier i szef PSL Waldemar Pawlak. - Jestem w rządzie i na tym się skupiam - dodaje, potwierdzając ostatecznie, że w przyszłym roku do walki o Belweder nie stanie.

Aktorzy czuli wcześniej, że w telewizji śmierdzi

- O bojkocie Telewizji Polskiej mówiło się już we wrześniu i w październiku 1981 roku - wspominał w programie "24 Godziny" nastroje w branży z okresu stanu wojennego aktor Kazimierz Kaczor. Niedługo potem, jak dodaje, większość artystów stwierdziła, że "tam śmierdzi" i odmówiła udziału w produkcjach. Historyk, prof. Andrzej Friszke dodaje, że bojkot artystów bardzo irytował władze, bo odbił nastroje społeczne.

"Jak widzę Kempę i Wassermana, chcę wyłączyć telewizor"

- Jak widzę posłankę Kempę i posła Wassermana, to nie jestem w stanie skupić się na pracy komisji hazardowej. Ich styl pracy, zabierania głosu, argumentacji jest taki, że ja chcę wyłączyć telewizor. To kolejna z komisji, która stała się przedmiotem gry politycznej - mówił w programie "24 Godziny" Sławomir Nitras z PO. Wiary w działanie komisji nie ma także Wojciech Olejniczak z SLD. Z kolei Paweł Poncyljusz z PiS, ma nadzieję, że "Platforma ochłonie" i prace komisji hazardowej znów ruszą.

Wyrzucić pedofili z miast

Od 1 stycznia zgodnie z przepisami część skazanych za pedofilię będzie mogła przechodzić terapię w specjalnych ośrodkach. Ministerstwo zdrowia zobligowane jest do ich stworzenia. Na kilka tygodni przed wejściem w życie nowego prawa z ośrodkami jest jednak wielki problem. Mieszkańcy nie zgadzają się bowiem, by w ich sąsiedztwie leczyli się pedofile. W piątek taką decyzję podjęli radni Wilanowa - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Rumunia przeliczyła "nieważne" głosy

Przeliczenie uznanych początkowo za nieważne głosów oddanych w wyborach prezydenckich w Rumunii potwierdziło zwycięstwo dotychczasowego, prawicowego szefa państwa Traiana Basescu. Powtórne liczenie nakazał Sąd Konstytucyjny. Nadal nie podjął jednak decyzji, czy wybory są ważne.

"Element antysocjalistyczny" na "ścieżce zdrowia"

Najpierw "polewaczka", potem "suka" i "lojalka". Na końcu często "internat". Takiego scenariusza w stanie wojennym obawiał się każdy działacz opozycyjny protestujący przeciwko ówczesnej władzy. Stan wojenny stworzył swój własny słownik. Nowych pojęć, które weszły do dyskursu było dużo. Rzadko jednak oznaczały cokolwiek dobrego. Nawet jeśli w pierwszej chwili wywoływały pozytywne skojarzenia. Kto na ochotnika zgłaszał się do pójścia "ścieżką zdrowia"?

Siódma ofiara mrozu

Zwłoki 55-letniego mężczyzny, zmarłego z wychłodzenia, znaleziono w niedzielę w miejscowości Majdan Zahorodyński w powiecie chełmskim (Lubelskie). To już siódma ofiara mrozów od października na Lubelszczyźnie.

Wypadek łodzi w Gdańsku. Sześć osób w wodzie

Pięć osób dorosłych i trzyletnie dziecko znalazło się w wodzie po tym jak łódź, na której płynęli, przewróciła się. Do wypadku doszło na kanale Martwej Wisły w Gdańsku na wysokości Górek Zachodnich. Dziecko jest w stanie krytycznym. Po przeprowadzeniu akcji reanimacyjnej przewieziono je do szpitala.

Stan wojenny? "Ciekawsze są rzeczy przed nami"

- W ogóle nie wspominam tamtego czasu. Ciekawsze rzeczy są przed nami - mówi Lech wałęsa w 28. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Według byłego prezydenta rolą polityków nie jest wspominanie a "marsz do przodu". - Oni musza myśleć jak zrobić, żeby było lepiej, a nie rozpamiętywać - zaznacza.