Dlaczego nie Polska prowadzi to śledztwo?

Radom 2009, dwóch białoruskich lotników SU-27 ginie w katastrofie lotniczej. Gospodarzem śledztwa w sprawie katastrofy jest Polska. Wtedy było tak, jak po niedawnej w tragedii pod Smoleńskiem - dochodzenie prowadził kraj, w którym doszło do wypadku.

Asfalt ugiął się pod kołami

Nocna akcja ratunkowa w Gliwicach. Ratowano... koparkę. Maszyna zapadła się w afalcie pod własnym ciężarem. Podmokła jezdnia nie wytrzymała nacisku dziewięciotonowego sprzętu.

Co słychać na filmach ze Smoleńska?

Co się kryje za szumami w amatorskich filmach z miejsca katastrofy smoleńskiej? Wielu internautów uważa, że już to wie, co działo się zaraz po upadku samolotu. A co na to specjaliści od analizy tego typu materiałów?

Niesiołowski: Hasło PiS to banał

Wyborcze hasło kandydata Prawa i Sprawiedliwości znane jest od piątku całej Polsce: "Polska jest najważniejsza". Okazuje się, jednak, że niektórzy mają problem ze zrozumieniem jego znaczenia. - To ładne hasło, ale nic nie znaczy - ocenił Stefan Niesiołowski (PO) w "Rozmowie Rymanowskiego" TVN24.

Kutz: Polska jak mauzoleum Lenina

- PIS zaczęło kampanię od śmierci prezydenta i skutecznie to wykorzystuje - ocenił poseł PO Kazimierz Kutz w "Faktach po Faktach". – Pan się zapomniał, to jest bezczelne, to jest nie do przyjęcia - ripostowała posłanka PiS Elżbieta Jakubiak.

Komorowski i Kaczyński zarejestrowani

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w piątek Jarosława Kaczyńskiego (PiS) i Bronisława Komorowskiego (PO) jako kandydatów na prezydenta RP w wyborach zarządzonych na 20 czerwca. W sumie PKW zarejestrowała już sześciu kandydatów.

W sobotę zidentyfikują piąty głos w kabinie

W sobotę do Moskwy uda się osoba, która ma rozpoznać piąty głos, który zarejestrowały czarne skrzynki w kabinie prezydenckiego TU-154 - zapowiedział szef MSWiA Jerzy Miller. Osoba ta ma potwierdzić ustalenia strony rosyjskiej.

Urząd poinformował go, że... nie żyje

Choć w rzeczywistości czuje się doskonale, to według urzędników... nie żyje. Rodzina pana Marka Pieńkosa przeżyła szok, na widok pisma ze stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Wynikało z niego, że... pan Marek zmarł.

Na deskorolce po śmierć

Ośmioletni chłopiec, który jechał na deskorolce, został śmiertelnie potrącony przez samochód w centrum Kamiennej Góry - donosi portal powiatowa.info. Autem kierował 34- letni mieszkaniec miasta. Był trzeźwy.

Komorowski raz w tygodniu w sieci

W sobotę odbędzie się pierwszy wideo-chat z udziałem marszałka Sejmu i kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformował szef jego sztabu wyborczego Sławomir Nowak. Jak zapowiedział, takie wideo-chaty mają się odbywać co najmniej raz w tygodniu.

Polska Plus poprze Kaczyńskiego

W sobotę Polska Plus oficjalnie poprze kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. - Będziemy otwarci na to, by pomóc PiS-owi w organizacji prezydenckiej kampanii wyborczej - powiedział rzecznik partii Jarosław Sellin.

Rekordowe odszkodowanie za medyczny błąd

Wrocławski sąd przyznał rekordowe odszkodowanie matce młodej kobiety, która zapadła w śpiączkę po nieudanej operacji tarczycy. Otrzyma ona w sumie 800 tysięcy złotych odszkodowania oraz 13 tys. zł miesięcznej renty. Operacja 33-letniej obecnie Edyty Terki miała miejsce osiem lat temu.

Tania kolej spłaca długi

10 mln złotych wpłaciły Przewozy Regionalne na konto PKP Polskie Linie Kolejowe - poinformował rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. To pierwsza transza z 28 mln zł, którymi przewoźnik chce zmniejszyć swój dług u zarządcy infrastruktury. Z tego powodu PLK od wtorku nie wpuszcza części pociągów PR na tory.

Prezes TVP broni Pospieszalskiego

- Film Jana Pospieszalskiego "Solidarni 2010" to relacja nastrojów społecznych, a próba odebrania głosu ludziom miałaby charakter cenzury. TVP jako jedyna stacja w dniach żałoby podjęła "ryzyko" nadania programu "na żywo, z ulicy" - uważa prezes TVP Romuald Orzeł. Dodaje, że oburzenie Rady Etyki Mediów programem jest nieporozumieniem.

Zmaltretowany pies tonął w lodowatej wodzie

Przywiązany do gałęzi, na dodatek z obciążnikiem u szyi - ostatkiem sił utrzymywał się na powierzchni stawu. Znaleźli go wędkarze. Zamęczone zwierzę trafiło pod opiekę członków fundacji "Świat zwierzętom". Całą dobę walczyło o życie - i udało mu się.

Straszył bombą w sądzie, gdzie sprawę miał ojciec

Stołecznym policjantom udało się zatrzymać mężczyznę, przez którego trzeba było ewakuować budynki sądów przy Terespolskiej. Daniel H. wywoływał alarmy bombowe, żeby uniemożliwić przeprowadzenie rozpraw z udziałem jego ojca.

Platforma ma kandydata na rzecznika

Platforma Obywatelska przedstawiła swoją kandydatkę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w piątek szef klubu PO Grzegorz Schetyna. To prof. Irena Lipowicz - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, była posłanka Unii Demokratycznej i Unii Wolności, a także była ambasador Polski w Wiedniu.

Bogucki pobity. Rozprawa spadła

Ryszard Bogucki, oskarżony o współudział w zabójstwie gen. Marka Papały, został w piątek rano pobity w warszawskim areszcie. W związku z tym zaplanowana na dzisiaj rozprawa, na której zeznawać miała wdowa po generale, została odwołana.

Mucha poparła Olechowskiego, kary nie będzie

Joanna Mucha poparła Andrzeja Olechowskiego - fotoreporterzy "Faktu" przyłapali posłankę PO na składaniu podpisu u konkurencji. Koledzy z partii podeszli do tej akcji ze zrozumieniem, acz bez entuzjazmu. - Joanna musi pamiętać, że ma tylko jeden głos w wyborach - przypomniał Grzegorz Schetyna.

Nowa posłanka na miejsce Szmajdzińskiego

Nowa posłanka zasiadła w ławach Lewicy: Elżbieta Zakrzewska złożyła ślubowanie poselskie. Objęła mandat po Jerzym Szmajdzińskim (SLD), tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

"Tusk sięga po człowieka, gdy go potrzebuje"

Donald Tusk traktuje ludzi "delikatnie mówiąc, utylitarnie" i "sięga po człowieka wtedy, kiedy go potrzebuje" - tak o premierze i liderze swojej macierzystej partii mówi europoseł Sławomir Nitras w wywiadzie dla Anity Werner i Pawła Sinnickiego.

Wojsko zareklamuje się za ćwierć miliona

F16, Rosomak i trał "Bożena 4" zareklamują polskie wojsko w filmiku reklamowym, na który MON wyda 250 tysięcy złotych. - Chcemy obalić stereotyp traktujący wyposażenie wojska jako drogie, nieskuteczne i zbędne zabawki - mówi "Rzeczpospolitej" ministerstwo obrony.

Przemilczana umowa z Rosjanami

Od lat Polskę i Rosję łączy porozumienie, które umożliwia wspólne badanie katastrof lotniczych. Jednak rząd o nim milczy, a prokuratorzy twierdzą, że umowa w ogóle ich nie obowiązuje - pisze "Rzeczpospolita".

Chiński w krakowskich szkołach

Dzięki Instytutowi Konfucjusza działającemu przy Uniwersytecie Jagiellońskim, krakowscy uczniowie będą się wkrótce uczyć w szkole języka chińskiego - donosi "Dziennik Polski".

Nie chcą, by Tu-154 poszedł na złom

Wrak samolotu rozbitego pod Smoleńskiem jeszcze długo będzie dowodem w śledztwie. Jednakże po jego zakończeniu, zgodnie z przyjętą praktyką, zostałby przeznaczony na złom. Od takiego losu chcą go uchronić liczne instytucje.

Dziesięciu na prezydenta

Było 17 kandydatów, ale 100 tysięcy podpisów udało się zebrać dziesięciu, z czego Państwowa Komisja Wyborcza zdążyła już zweryfikować i oficjalnie zarejestrować trzech: Waldemara Pawlaka (PSL), Grzegorza Napieralskiego (SLD) i Marka Jurka (Prawica RP). Najwięcej podpisów, bo 1,7 mln, zebrał Jarosław Kaczyński (PiS).

Siostra ofiary: Nie czuję potrzeby szukania winnych

- Miał paszport, który się odnalazł (...), ubezpieczenie - takie na wyjazd - i wizytówkę - powiedziała TVN24 pani Aldona Polcyn, siostra zmarłego pod Smoleńskiem funkcjonariusza BOR-u chor. Marka Uleryka. Jak wielu innych, także ona odebrała rzeczy osobiste swojego brata. Jak zaznaczyła w programie "Polska i Świat", mogła liczyć na fachową pomoc w tym trudnym okresie.

"Ziemia będzie jeszcze oddawać szczątki"

Polki mieszkające w Smoleńsku od razu po katastrofie postanowiły pomóc jako tłumaczki w kontaktach pomiędzy licznymi Polakami przybyłymi do miasta a Rosjanami. Reporterka programu "Polska i Świat" rozmawia z jedną z nich o tym, co przeżyła i co widziała.

Pod Łodzią istnieje Polania - antysemickie państwo

Czy na płocie prywatnej posesji możemy wieszać szyldy z rasistowskimi i antysemickimi sloganami? Tak uznał mieszkaniec miejscowości pod Łodzią, z którego podwórka powiewają też obraźliwe transparenty pod adresem Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, a na dachu domu biało-czerwona flaga ze swastyką. - To nawoływanie do nienawiści i ma charakter publiczny - ocenia karnistka. - Nie doszukaliśmy się znamion popełnienia przestępstwa - komentuje prokuratura.