Tysiące wiernych w całej Polsce uczestniczy w Misterium Męki Pańskiej z okazji Wielkiego Piątku. W Kościele katolickim to dzień najgłębszej żałoby i zadumy. Jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej.
W Wielki Piątek kilka tysięcy pielgrzymów wzięło udział w Bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej, która zakończyła sie wejściem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę (1346 m n.p.m.). Pielgrzymi od rana szli w kilku grupach różnymi trasami wiodącymi na szczyt. Podczas wejścia odprawiano kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Wejście i powrót trwały kilka godzin.
Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę mają wieloletnią tradycję. W 1987 roku grupa turystów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Rzeszowie potajemnie wniosła na szczyt elementy 6,5-metrowego krzyża.
Krzyż postawiono dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach oraz jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Wkrótce stał się celem wielkopiątkowych pielgrzymek.
Od kilku lat w Wielki Piątek pielgrzymi wędrują także na inne szczyty w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, m.in. wchodzą na Smerek, Górę Grzywacką i Liwocz.
Podziemne "Szczęść Boże"
Z kolei górnicy solni w galowych mundurach przeszli podziemną Drogę Krzyżową w kopalni soli w Wieliczce. Znajduje się ona w pochylni Barącza (głębokość ok. 100 m) i jest częścią szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże".
Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbili w lipowym drewnie wieliccy górnicy Piotr Starowicz, Paweł Janowski, Jacek Talapka. Każda stacja zawiera relikwię - kamień z Golgoty. Podziemną Drogę Krzyżową - Golgotę Wielickich Górników przed dwoma laty poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz.
Droga Krzyżowa przez centrum handlowe i kino
W Gdańsku Misterium Męki Pańskiej, jak co roku, rozpoczęło się pod dworem Artusa. Stamtąd procesja wyruszyła w stronę Góry Gradowej, symbolizującej Golgotę. W tym roku inscenizację śmierci Chrystusa przyszło obejrzeć około 2 tys. gdańszczan.
Jest to bardzo nietypowa droga krzyżowa, charakteryzująca się tym, że przechodzi przez miejsca, które na codzień służą m.in. robieniu zakupów. Trasa wiedzie bowiem przez centrum handlowe, kino i dworzec PKP.
Inscenizacja Męki Pańskiej w Krzeszowie
Również tradycyjnie odbyła się inscenizacja Męki Pańskiej podczas drogi krzyżowej przez Kalwarię Krzeszowską.
Krzeszowska Kalwaria powstała 200 lat temu i jest wierną kopią tej w Jerozolimie. Odległości między stacjami odpowiadają tym w Izraelu. Część aktorów co roku prosi o przyznanie tych samych ról. Co roku są również debiutanci. Dzisiaj przed wiernymi pierwszy raz zaprezentował się nowy odtwórca roli Jezusa.
W inscenizacji udział wzięło 20 uczniów szkoły z Krzeszowa i kilkuset mieszkańców powiatu kamiennogórskiego.
Kalwaria Zebrzydowska
Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechało z kolei blisko 100 tys. osób. Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się wcześnie rano przy kaplicy Kajfasza, skąd wyruszyła procesja Drogi Krzyżowej do kościoła Ukrzyżowania. Tam odbyła się liturgia wielkopiątkowa. Po jej zakończeniu symboliczne ciało Chrystusa zostało przeniesione w procesji do kaplicy Grobu Pana Jezusa.
Słowo pasterskie do pielgrzymów skierował metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył uroczystościom. W homilii powiedział, że wierni nie powinni być obojętni wobec, jego zdaniem, niesłusznych oskarżeń, jakie kierowane są pod adresem Kościoła.
Jak zgodnie przyznają uczestnicy Misterium, podczas pielgrzymki można przeżyć "duchowe odnowienie". - Można się tu bardziej skupić, jakoś inaczej to przeżyć - twierdził jeden z uczestników zebrzydowskiego Misterium.
Tradycja odprawiania w Kalwarii Zebrzydowskiej Misterium sięga czasów powstania sanktuarium - początków XVII wieku.
Dzień skupienia i uwagi
W Kościele katolickim Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby, jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej jest liturgia, przypominająca o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.
Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji Najświętszy Sakrament jest przenoszony do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam aż do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do zmartwychwstania Chrystusa.
Wielki Piątek jest dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu.
Zgodnie z zaleceniami Kościoła należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta. Niektóre bardzo pobożne osoby przez cały ten dzień dobrowolnie wstrzymują się od jedzenia i picia lub piją tylko czystą wodę i spożywają trochę suchego chleba.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fot. Piotr Tumidajski/Forum