Co z tym pokoleniem?

Nie tylko w Wadowicach ślady Jana Pawła II są mniej widoczne. W "Czarno na białym" w ósmą rocznicę śmierci papieża pytamy też o pokolenie JP2. Ile zostało z tamtego narodowego uniesienia, poczucia wspólnoty i zjednoczenia wokół autorytetu wielkiego rodaka? Z badań wynika, że większość Polaków (wierzących - praktykujących i niepraktykujących) identyfikuje się z tym, co umownie nazywamy pokoleniem JP2. Ale poza tą symboliczną identyfikacją więcej dziś dzieli niż łączy. To, co dzieli najbardziej, to różne spojrzenie na Kościół.

Bez pamięci

W ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka, Jana Pawła II, pytamy, co po nim zostało? Odpowiedzi na początek szukamy w jego rodzinnych Wadowicach. Tam, gdzie - jak on sam mówił - wszystko się zaczęło. Zaczęło i... skończyło. To bardzo wymowne, ale z trudem można tam dziś odnaleźć miejsca, z którymi związany był Karol Wojtyła, a nawet ślady tych miejsc. Niespełna 20 tys. Wadowice, które Jan Paweł II rozsławił na świecie, z tej reklamy najwyraźniej nie skorzystały.

Kalisz kontra Senyszyn

Senyszyn kontra Kalisz, czyli sąd partyjny w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Za pracę dla Europy Plus, czyli konkurencji politycznej, Ryszard Kalisz będzie się tłumaczył i stanie w oko w oko z Joanną Senyszyn. Jak adwokat poradzi sobie z profesor ekonomii? Partyjna stawka jest wysoka.

Co dalej z OFE?

Jest już raport o OFE, a za kilka miesięcy mają być decyzje. Co do tego, że jakieś trzeba podjąć, nie ma sporu. Sporna jest natomiast przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pieniądze gromadzone są od lat, ale ciągle nie są przeliczone na konkretne emerytury. Będą wypłacane do czasu, czy do końca życia? Czasu na rozstrzygnięcia nie ma wiele.

Kolej na kulturę

Polskie kolejne znów kuszą nowymi standardami. Po dworcach i paniach w kasach biletowych biorą się za konduktorów. Mają dobrze mówić i dobrze wyglądać. Jeśli o tym zapomną, dostaną po premii. PKP próbują ustawić się frontem do klienta. I zmieniają także menu w Warsie. Tylko że klient czyli pasażer, bardziej od krewetek na talerzu woli po prostu szybko i tanio dojechać do celu.

Ósma rocznica śmierci Jana Pawła II. Kard. Nycz: To była wielka lekcja odchodzenia

Mimo zimowej pogody ponad tysiąc osób wzięło udział w czuwaniu modlitewnym na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w ósmą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. - Nigdy nie zapomnimy daty 2 kwietnia. Ona była zbyt znacząca. Była wielką lekcją odchodzenia i umierania - powiedział do zebranych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uroczystości odbyły się także w wielu innych miastach.

Staniszkis: Lubię Sikorskiego, ale ten jego Twitter jest niepoważny

Jakoś lubię Radosława Sikorskiego, ale on szybciej mówi niż myśli. Ten jego Twitter jest niepoważny - stwierdziła w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Jednocześnie skrytykowała premiera Donalda Tuska, który jak oceniła, umie manipulować i nie ma wizji rządzenia. Dostało się także inicjatywie Janusza Palikota i Marka Siwca - Europie Plus - którą Staniszkis określiła jako "grę na karierę kilku osób".

Katarzyna W. (nie)mówiła, jak zabiła? W zeznaniach Beaty Ch. wątpili i prokurator, i obrońca

Proces Katarzyny W. wszedł w fazę – jak określił to obrońca oskarżonej – mozolnego "maglowania materiału dowodowego". Ale podczas ostatniej rozprawy okazało się, że nawet ono może mieć ciekawy przebieg i elementy suspensu. Beata Ch., towarzyszka z aresztu Katarzyny W., wycofała się ze swoich wcześniejszych słów, jakoby oskarżona przyznała się jej do zabójstwa dziecka podczas imprezy. Co ciekawe, wiarygodność zeznań Ch. kwestionował zarówno prokurator, jak i obrońca.

"W decyzji Jolanty Kwaśniewskiej jest pewna aura tajemniczości"

To jest zaskakująca decyzja, w której jest "pewna aura tajemniczości" - uważa były premier Józef Oleksy. Polityk skomentował w ten sposób rozstanie się Jolanty Kwaśniewskiej z Kongresem Kobiet. - Ja zachowanie pani Kwaśniewskiej odbieram jako dużo bardziej racjonalne niż zachowanie jej męża - ocenił z kolei Marek Jurek z Prawicy RP.

Proces Katarzyny W. Relacja z czwartego dnia

2 kwietnia, podczas czwartej rozprawy procesu Katarzyny W. oskarżonej o zabicie swojej półrocznej córki Magdy, Sąd Okręgowy w Katowicach przesłuchał świadków: Leokadię W. (matkę oskarżonej), oraz Małgorzatę S. i Beatę Ch. (z którymi oskarżona przebywała w zakładzie karnym). Sąd nie zdążył przesłuchać świadków Daniela P. i Mateusza M. CZYTAJ:

Wdowy po górnikach korzystają z preferencyjnych kredytów

Dwie kobiety, których mężowie zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach, skorzystały dotąd z preferencyjnych kredytów na rozwinięcie własnego biznesu. Wnioski trzech kolejnych pań są na końcowym etapie rozpatrywania. O pożyczce myśli też kilka innych wdów.

PO, SLD i RP: wznowić śledztwo ws. Blidy, PiS i SP - przeciwne

Postępowanie ws. Barbary Blidy należałoby wszcząć raz jeszcze - uważają politycy PO, SLD i Ruchu Palikota, odnosząc się w ten sposób do stwierdzenia Rzecznika Praw Obywatelskich że śledztwo umorzono przedwcześnie. Według polityków PiS i SP, ws. Blidy wszystko działo się zgodnie z prawem, i niczego nie trzeba wyjaśniać, a reakcja RPO wpisuje się w "nagonkę polityczną" na opozycję.

Beata Ch. zaprzecza protokołom: nie mówiłam, że Katarzyna W. się przyznała

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach przesłuchano dziś matkę Katarzyny W., Leokadię W., a także współosadzone z aresztu - Małgorzatę S. i Beatę Ch. Matka oskarżonej zeznawała przez niemal pięć godzin za zamkniętymi drzwiami. Beata Ch. w czasie przesłuchania zaprzeczyła swym wcześniejszym słowom o tym, jakoby W. miała przyznać się jej do zabójstwa córki. Kolejna rozprawa odbędzie się 15 kwietnia.

Dożywocie za brutalne zabójstwo matki i córki

Na karę dożywotniego więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie 33-letniego Sławomira P., którego uznał za winnego brutalnego zabójstwa dwóch kobiet, matki i jej córki, w 2006 r. Mężczyzna będzie mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 40 latach - orzekł sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

Wielkanoc na drogach - najmniej tragiczna od lat

Przez cztery świąteczne dni na polskich drogach doszło do 205 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 314 zostało rannych. Poskutkowały policyjne apele o trzeźwość za kółkiem. Zatrzymano 1073 kierujących na podwójnym gazie - o jedną trzecią mniej niż rok temu.

Umorzenie ws. Blidy "przedwczesne". RPO skarży się prokuratorowi generalnemu

- Umorzenie śledztwa ws. okoliczności zatrzymania Barbary Blidy było przedwczesne - poinformował w TVN24 zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. RPO prof. Irena Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do Prokuratora Generalnego. Rzeczniczka ma wątpliwości co do samej konieczności zatrzymania Blidy, jak i np. co do tego, czy osoby prowadzące śledztwo powinny je prowadzić.

700 pożarów, pięć ofiar w czasie świąt

Pięć osób zginęło w święta w pożarach, 28 zostało rannych. Przez ostatnie trzy doby strażacy wyjeżdżali ponad 700 razy do pożarów - poinformował we wtorek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Zatrzasnęła się w pracy. Na całe święta

68-letnia sprzątaczka z Chorzowa spędziła święta wielkanocne zamknięta w archiwum firmy, w której pracowała. W sobotę kobieta nieszczęśliwie zatrzasnęła drzwi pomieszczenia i nie mogła się z niego wydostać. We wtorek rano uwolnili ją współpracownicy.

Kalisz za tydzień przed sądem. "Na oskarżyciela zgłosiła się Senyszyn"

- Żaden sąd nie może na mnie nałożyć kary, bo nie złamałem żadnego przepisu statutu SLD - powiedział w "Jeden na Jeden" Ryszad Kalisz, który w poniedziałek stanie przed sądem partyjnym Sojuszu za współpracę z Januszem Palikotem i Aleksandrem Kwaśniewskim. - Na oskarżyciela zgłosiła się Joanna Senyszyn – poinformował Kalisz.

Na rowerze wskoczył na najwyższy budynek Chin

Krystian Herba zamiast prostych, gładkich tras woli wspinaczkę po schodach. I jest w tym najlepszy na świecie. Parę tygodni temu wskoczył na najwyższy wieżowiec w Chinach, pokonując 2754 stopnie. Na pytanie, czym się zajmuje, odpowiada prosto: - Skaczę na rowerze.

Rząd pochyli się nad LOT-em. Będą zmiany w ustawie?

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy w sprawie przekształceń własnościowych Polskich Lini Lotniczych LOT. Tematem obrad będzie także m.in. wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Rosyjskie "suszarki" w Polsce niezgodnie z prawem? Kierowca wygrał w sądzie

Awantura o Iskrę - radar, których ponad 100 sztuk używa polska policja. Urządzenie - według policji - ma niezbędne do użytkowania w Polsce dokumenty i nie ma podstaw, by z Iskier rezygnować. Według sądu w Sierpcu czegoś jednak brakuje, a mandat wystawiony na podstawie pomiaru z Iskry jest nieważny. Czy polskie sądy będą wkrótce zawalone pozwami oburzonych kierowców?

Na Mazowszu jeszcze 11 tys. gospodarstw bez prądu

Jeszcze ponad 11 tys. odbiorców w rejonie Oddziału Warszawa pozostaje bez prądu. Takie dane wynikają z raportu PGE Dystrybucja SA z godz. 20.30. Prace naprawcze będą usuwane do późnych godzin wieczornych.

Owsiak, Wellman, Materna: Są powody do oburzenia

W świątecznych "Faktach po faktach" dyskutowano o tym, czy Polacy mają powody do oburzenia i co należy w Polsce zmienić. - Dotyka mnie bieda społeczna, sytuacja osób, które potrzebują pomocy, a wobec których państwo robi niewiele - mówiła Dorota Wellman. - Stać nas na pomoc, ale państwo piekielnie przeszkadza przepisami - dodał Jurek Owsiak. Z kolei Krzysztof Materna uważa, że władza jest zbyt mało wrażliwa na faktyczne problemy ludzi.