"Podejmując nowe wyzwania, musimy cały czas pamiętać o przeszłości" - to słowa z przemówienia przygotowanego przez Władysława Bartoszewskiego na rozpoczęcie 13. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Mowę odczytała premier Ewa Kopacz. W konsultacjach uczestniczyła m.in. Angela Merkel. Po południu z kanclerz Niemiec spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.
Władysław Bartoszewski, pełnomocnik rządu ds. międzynarodowych zmarł w piątek. Miał 93 lata. Miał przemawiać w czasie poniedziałkowych konsultacji międzyrządowych. Przygotowany przez Bartoszewskiego tekst odczytała premier Ewa Kopacz.
Wcześniej szefowa rządu podkreśliła, że zmarły "całą część swojego życia spędzoną w służbie niepodległej Rzeczypospolitej poświęcił dla budowania i wzmacniania zaufania, bez którego dzisiejsze relacje między Polską a Niemcami na pewno nie byłyby tak bliskie".
- Chciałyśmy z panią kanclerz, aby w tym szczególnym dniu dla Niemiec i Polaków profesor Bartoszewski był z nami, choćby symbolicznie, dlatego zachowaliśmy dla niego miejsce przy stole - powiedziała szefowa rządu.
"Jesteśmy na dobrej wspólnej drodze"
Następnie odczytała przemówienie, które zamierzał wygłosić Bartoszewski.
"O Polakach mawia się, nie bez pewnej racji, że lubią obchodzić rocznice klęsk i tragedii narodowych, ale przyszły rok 2016 przynosi rocznicę pozytywną, jubileusz 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Przez te wszystkie lata kształtowała się infrastruktura relacji polsko-niemieckich. Wiele projektów nigdy by nie powstało, gdyby nie determinacja elit politycznych czy innych podmiotów życia społecznego, gospodarczego czy kulturalnego. Bardzo sobie cenię własny udział w tym dziele jako dwukrotny minister spraw zagranicznych Polski i parlamentarzysta" - brzmi fragment przemowy.
Bartoszewski napisał, że sprawy historyczne są dla Polski i Niemiec kwestią wrażliwą, dlatego "podejmując nowe wyzwania musimy cały czas pamiętać o przeszłości, zachować pamięć historyczną i stanowczo reagować na wszelkie próby fałszowania historii".
"Myśląc o przyszłości nie możemy zapominać bądź zakłamywać przeszłości. W sumie jednak jesteśmy na dobrej wspólnej drodze" - podkreślał w tekście.
W gabinecie zmarłego w piątek pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego wyłożono księgę kondolencyjną i portret Władysława Bartoszewskiego, który przepasano kirem. Do księgi wpisały się Angela Merkel i Ewa Kopacz.
FOTO: trwają polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem premier Ewy #Kopacz --> https://t.co/8VQRcP3dmX pic.twitter.com/nDQAcg299D
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) kwiecień 27, 2015
Trudne tematy
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Warszawie rozpoczęły się w poniedziałek po godz. 11. Wśród tematów rozmów były kwestie międzynarodowe i relacje dwustronne, w tym sprawa wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej w transporcie.
Komisja Europejska prowadzi od stycznia postępowanie w sprawie obowiązujących od początku roku w Niemczech przepisów nakładających na pracodawców obowiązek płacenia minimalnej stawki wynoszącej 8,5 euro na godzinę. Sprawa wywołała spór w UE, bo według Berlina ma ona obowiązywać też kierowców z zagranicznych firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy.
Na wspólnej konferencji prasowej Ewa Kopacz i Angela Merkel podkreśliły, że w czasie rozmów nie unikano trudnych tematów.
Wyraziły też nadzieję, że podobne konsultacje będą się odbywały co roku.
- W tym roku w konsultacjach wzięli udział niemal wszyscy ministrowie, to chyba najlepsze świadectwo naszej bliskiej współpracy - podkreśliła szefowa polskiego rządu,
Kto będzie przyjmował imigrantów?
Tematem rozmów był też szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Rydze 21-22 maja. Ukraina i Gruzja liczą, że na szczycie zapadną decyzje dotyczące zniesienia wiz przez Unię dla mieszkańców tych krajów; jednak w UE zdania na ten temat są na razie podzielone. Kolejnym tematem rozmów była polityka imigracyjna Unii Europejskiej i wcielanie w życie postanowień czwartkowego nadzwyczajnego szczytu UE w tej sprawie.
Premier Ewa Kopacz przypomniała, że Polska zadeklarowała pomoc i poinformowała, że w rejon Morza Śródziemnego wysłany zostanie polski samolot.
Kopacz podkreślała także, że szczyt zakończył się zapisem o dobrowolności przyjmowania imigrantów przez kraje członkowskie.
- Każdy kraj europejski będzie przyjmował imigrantów na miarę swoich możliwości - powiedziała.
Kopacz z Merkel rozmawiały także o przygotowaniach do czerwcowego szczytu UE, który będzie poświęcony współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.
W czasie konsultacji poruszono również m.in. kwestie energetyczne i sprawę połączeń gazowych. - W najbliższych miesiącach będziemy wcielali w życie postanowienia unii energetycznej. KE rozpoczynając postępowanie wobec Gazpromu dowodzi, że od samego początku mieli rację i że te praktyki, o które podejrzewaliśmy Gazprom rzeczywiście mają miejsce - zauważył wcześniej minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. KE zarzuciła w środę Gazpromowi, że niektóre z jego praktyk biznesowych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są nadużywaniem dominującej pozycji i naruszają prawo konkurencji.
Spotkanie z prezydentem
Po południu z kanclerz Niemiec spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział, że podczas rozmowy dotyczącej stanu stosunków polsko-niemieckich prezydent RP i kanclerz Niemiec podkreślili "nieocenione zasługi zmarłego w piątek profesora Władysława Bartoszewskiego dla polsko-niemieckiego pojednania". Rozmowa - poinformował Sokołowski - dotyczyła także sytuacji na Ukrainie oraz polityki Unii Europejskiej wobec Rosji; tematem był również przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie.
Autor: ToL,db,kg,eos/ja,rzw / Źródło: PAP,TVN24