Abp Gądecki: rezygnacja z udziału w wyborach to grzech zaniedbania

Udział w wyborach to prawo i obowiązek, który wynika z naszej wolności, a wolność to przecież odpowiedzialność za siebie i za innych - powiedział na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Zaapelował do wierzących, by głosowali na ludzi, których poglądy nie sprzeciwiają się wierze i wartościom katolickim.

"Plac Czerwony w Moskwie znów zamieni się w plac pancerny"

- Dzisiaj nie stoimy już przed pytaniem: jak wolność odzyskać? Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem: jak wolność utrzymać i umocnić? - mówił na uroczystościach z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Bronisław Komorowski. Prezydent przypomniał, że sukcesy Polski możliwe są tylko przy wspólnym działaniu, a wrogowie wykorzystywali momenty, w których byliśmy skłóceni. - Kto odrzuca zgodę i współpracę, szkodzi polskiemu bezpieczeństwu, szkodzi Polsce - dodał.

PiS będzie miało ponad 50 tys. osób sprawdzających wybory?

Ponad 50 tys. osób chce zaangażować Prawo i Sprawiedliwość do tego, by sprawdzały, czy wybory prezydenckie przebiegają prawidłowo. - Mamy prawo do kontroli, a po doświadczeniach z wyborami samorządowymi takie działania są uzasadnione - tłumaczą politycy partii.

"W obozie rządowym panuje przekonanie: nikt nam nic nie jest w stanie zrobić"

- To dymisja kampanijna i frakcyjna - ocenił w programie "Kawa na ławę" rezygnację Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości Marcin Mastalerek (PiS). - Inaczej by do niej nie doszło, bo PO przyzwyczaiła nas przecież, że wszystkie afery zamiata pod dywan - dodał. Włodzimierz Czarzasty (SLD) przekonywał z kolei, że w obozie rządowym jest "coraz większa atmosfera bezkarności".

Po zamieszkach w Knurowie. "Dalsza eskalacja nie służy niczemu dobremu"

- Dalsza eskalacja chuligańskich zachowań, nawoływanie do odwetów, nie służy niczemu dobremu. Pozwólmy prokuraturze rzetelnie zbadać tę sprawę - apelował na antenie TVN24 Jarosław Szymczyk, komendant śląskiej policji. W sobotę wieczorem w Knurowie doszło do zamieszek po śmierci 27-letniego mężczyzny, który został ranny podczas zajść na stadionie.

Świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 maja

Dziś 224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczyste obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski. Po południu zainteresowani będą mogli wziąć udział w spacerze historycznym ulicami Warszawy.

Awanse generalskie dla szefów ABW i SKW

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w sobotę nominacje na stopień generała brygady szefowi ABW płk. Dariuszowi Łuczakowi i szefowi SKW płk. Piotrowi Pytlowi. Razem z nimi na pierwszy stopień generalski awansowanych zostało pięciu pograniczników i strażaków.

"Proszę o tworzenie wspólnoty radości i dumy"

Do budowania wspólnoty wezwał Polaków prezydent Bronisław Komorowski. - Osiągaliśmy sukcesy, gdy łączył nas wspólny cel, na kłótniach w Polsce zawsze korzystali inni, najczęściej nasi wrogowie; niech to będzie przestroga, jakże aktualna w dzisiejszym niespokojnym świecie - podkreślił.

Zderzenie motocykla z osobówką. Kierowca jednośladu w szpitalu

Zderzenie motocykla i samochodu osobowego na krajowej "5" w Krynicznie (woj. dolnośląskie). W skręcającego w lewo kierowcę forda uderzył motocyklista. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Policjanci ustalają przebieg zdarzenia. Na miejscu wprowadzono ruch wahadłowy. Film z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W imieniu AK wykonywał wyroki śmierci. Kiedyś musiał zabić przyjaciela

Kiedy dołączył do grupy egzekucyjnej Armii Krajowej miał zaledwie 16 lat. Zdarzyło się, że był zmuszony zabić własnego przyjaciela, ale kiedy kazano mu zastrzelić kobietę, odmówił. Jeden z ostatnich żyjących egzekutorów AK i "łowców nazistów", 90-letni dr Jacek Wilczur po raz pierwszy opowiedział przed kamerą - w rozmowie z reporterem TVN24 Mateuszem Kudłą - o egzekucjach z wyroku polskiego podziemia.

Ryszard Petru tworzy partię? "Nie wykluczam, decyzja w ciągu 3-4 tygodni"

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, nie wyklucza przekształcenia swojego stowarzyszenia NowoczesnaPL w partię polityczną. - Na tym etapie jest to stowarzyszenie. W ciągu trzech, czterech tygodni zapadnie decyzja o ewentualnym przekształceniu w partię - powiedział w "Faktach po Faktach".

Wybór śmigłowców Airbusa to nie wyrok dla Mielca i Świdnika

Decyzja MON o dopuszczeniu do dalszych testów francuskich śmigłowców EC725 Caracal nie jest wyrokiem śmierci dla należących do przegranych koncernów zakładów w Mielcu i Świdniku. Oba mają zajęcie i produkują na rynek zagraniczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że utraciły szansę na szybki rozwój i pewną przyszłość.

Premier wręcza milionową Kartę Dużej Rodziny

Ewa Kopacz odwiedziła sześcioosobową rodzinę z Ciechanowa (Mazowieckie), której wręczyła milionowy egzemplarz Karty Dużej Rodziny. Zapewniła przy tym, że polityka prorodzinna jest jednym z priorytetów jej rządu.

Prezydent: Polska mądrze wykorzystała członkowstwo w UE

Przez 11 lat Polska potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc unijne środki z polską pracą, wysiłkiem, kreatywnością i entuzjazmem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas Pikniku Europejskiego w 11. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii.