Bez cel, krat i zamykanych drzwi, ale z ochroną. Trynkiewicz trafi do Gostynina?

W ośrodku w Gostyninie, w którym ma być prowadzona terapia najbardziej niebezpiecznych przestępców, jest już przygotowanych 10 miejsc - powiedział w poniedziałek w czasie konferencji prasowej wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dla pacjentów przygotowano jednoosobowe sale z meblami przytwierdzonymi do podłóg. Ośrodek miał wyglądać bardziej jak szpital niż więzienie. Pierwszym pacjentem być może będzie Mariusz Trynkiewicz.

"Nie pojawia się u niego empatia wobec ofiar". Szczegóły wniosku ws. Trynkiewicza

Istnieje "wysokie ryzyko" ponownego popełnienienia przestępstw przeciwko małoletnim - napisała rzeszowska Służba Więzienna we wniosku do sądu o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie. Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu tvn24.pl: terapia Trynkiewicza "przynosi pierwsze, niewielkie, efekty". Ale musi leczyć się dalej.

"Na Ukrainie już jest wojna domowa"

Na Ukrainie już jest wojna domowa. Ludzie są uzbrojeni i zorganizowani. Jest o wiele gorzej niż byśmy myśleli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceszef PiS Adam Lipiński, który wrócił z Ukrainy. I dodał, że sytuacja wciąż się zaostrza.

Sprawcy gwałtów ścigani z urzędu. Nowe prawo od dziś

Ściganie z urzędu sprawców gwałtów przewiduje nowelizacja przepisów karnych, która dziś wchodzi w życie. Prawnicy są podzieleni w ocenie tej zmiany. Ustawa odnosi się także do przesłuchiwania m.in. ofiar takich przestępstw.

Przegląd prasy: Kraków chce powalczyć o metro

Na budowę pierwszej linii podziemnej komunikacji w Krakowie potrzeba 9-11 miliardów złotych. Jeśli połowę pieniędzy dałaby Unia Europejska, drugą dołożyłby prywatny inwestor - pisze poniedziałkowy "Dziennik Polski".

Przegląd prasy: Autostradowa dżuma zaraziła kolejarzy

Spory z wykonawcami mogą przyhamować tegoroczne inwestycje w tory - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały na 2014 r. przyspieszenie realizacji inwestycji. Spółka w tym roku zamierza przelać na konta wykonawców 9 mld zł. Jednak spory dotyczące wykonywania dodatkowych, nieprzewidzianych robót mogą popsuć sielankę.

Trzeba być Polakiem, żeby zostać przyjętym do gminy żydowskiej? Wyjaśni to Trybunał

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać zgodność z konstytucją ustawowy wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, aby zostać przyjętym do gminy wyznaniowej żydowskiej. Z takim wnioskiem zgłosił się krakowski sąd, który rozpatrywał pozew osoby wyznania mojżeszowego, nie posiadającej polskiego obywatelstwa, której gmina wyznaniowa żydowska odmówiła przyjęcia w poczet swych członków.

"Janukowycz już przegrał". Marcinkiewicz i Kalisz o sytuacji na Ukrainie

- To będzie jeszcze trwało. Może będą jeszcze ofiary, ale w moim przekonaniu Janukowycz już przegrał - ocenił w "Faktach po Faktach" Kazimierz Marcinkiewicz. Ryszard Kalisz zwrócił natomiast uwagę, że obecni trzej przywódcy protestów na kijowskim Majdanie, wcale nie muszą okazać się liderami po zakończeniu demonstracji.

Skradli biżuterię od jubilera. Nie dość, że była podróbką, to wpadli przy kontroli drogowej

Nocą wycięli otwór w dachu budynku galerii handlowej i używając sznurkowej drabinki dostali się do wnętrza sklepu jubilerskiego w Zamościu. Złodzieje skradli biżuterię wartą blisko 10 tys. zł, która ostatecznie okazała się podróbką. Policja nie wyklucza, że mężczyźni mają związek z podobnymi przestępstwami na terenie całego kraju. Sąd zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt tymczasowy.

"Bystry i rozumny" ruch Janukowycza czy raczej "gra i pułapka"?

Zdania na temat zaangażowania Polski w sprawy ukraińskie są znacząco podzielone. Podobnie zresztą, jak ocena propozycji prezydenta Wiktora Janukowycza, by opozycja weszła do rządu. Leszek Miller (SLD) ocenił, że sytuacja na Ukrainie "stała się bardzo inteligentna", a ruch Janukowycza określił jako "bystry i rozumny". Reszta gości "Kawy na ławę" sytuację widzi zgoła inaczej: propozycje prezydenta dla ukraińskiej opozycji były nieuczciwe i nie do przyjęcia, mówili politycy.

Spór o tajne więzienia CIA. Miller: albo jesteśmy po stronie ofiar, albo morderców

- Polska dzisiaj stoi w jednym rzędzie z Koreą Północną i Białorusią - mówił w "Kawie na ławę" Robert Biedroń (TR), komentując informacje o tajnym więzieniu CIA w Polsce, w którym rzekomo torturowano więźniów podejrzewanych o terroryzm. Zdaniem Leszka Millera, ta sprawa jest prosta: - Albo jesteśmy po stronie islamskich morderców albo po stronie ofiar - powiedział.

Ujęto gang nawołujący do nienawiści. Zatrzymany pracownik Muzeum na Majdanku

Policjanci ze specjalnej grupy Wydziału Kryminalnego zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się nawoływanie do nienawiści, a także podżeganie do popełnienia przestępstwa. Trzech sprawców wpadło na gorącym uczynku podczas rozwieszania plakatów o treści antysemickiej. Wśród zatrzymanych jest pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku.

Van Rompuy z nagrodą od Business Centre Club

Podczas sobotniej gali Business Centre Club w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, 11 firm otrzymało tytuły Liderów Polskiego Biznesu. Nagrody specjalne otrzymali prezes PAN prof. Michał Kleiber oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy.

PiS o Lasach Państwowych: To jest skok w stylu rozbójnika

- Platforma Obywatelska razem ze swoim sojusznikiem, PSL, zrobiła wielki skok na Lasy Państwowe - stwierdził w Faktach po Faktach Andrzej Jaworski z Prawa i Sprawiedliwości. - Czy coś jest już prywatne? Ktoś coś kupił lub zabrał? - oponowała Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej.

Odrzucenie propozycji Janukowycza "to bardzo niebezpieczny moment"

- To absolutnie zwycięstwo Ukraińców. Oni wchodzą na ścieżkę, którą szła Solidarność - skomentował sobotnią propozycję prezydenta Ukrainy były antykomunistyczny opozycjonista Zbigniew Janas. - Osobiście trzymam kciuki dlatego, że od kilkunastu godzin byłem w wielkim niepokoju - mówił z kolei Zbigniew Bujak.

Van Rompuy: nasze drzwi są zawsze otwarte dla Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę po południu z przebywającym w Warszawie przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Później rozmowę z politykiem odbył premier Donald Tusk. Tematem rozmowy była m.in. sytuacja na Ukrainie.

Adam Gierek wystartuje do europarlamentu z list SLD

Szef SLD Leszek Miller ocenia, że prof. Adama Gierek będzie istotnym wzmocnieniem śląskiej listy SLD-UP w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sam Gierek poinformował, że zgodził się kandydować. Przypomniał jednocześnie, że zasiada w PE już druga kadencję.

Pijany pociął twarz bratu

Policjanci z Wejherowa zatrzymali 29-latka, który nożem pociął twarz młodszego brata. Sprawca był pijany. Usłyszał już zarzut uszkodzenia ciała.

Wrocław zapewni pomoc Romom? "Jesteśmy przede wszystkim ludźmi"

- Jesteśmy przede wszystkim ludźmi i - zapewniam - ludźmi nie pozbawionymi wrażliwości na los innego człowieka, bez względu kim jest i skąd pochodzi - pisze w liście otwartym Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich i list otwarty wrocławskim intelektualistów deklaruje "realną pomoc" dla Romów z koczowiska.