"Z wysokości 11 km ten samolot mógłby polecieć ponad 100 km bez silników"

- Trudno sobie wyobrazić, że samolot, który ma wyłączone wszystkie systemy, tak stabilnie leci do ziemi - powiedział w "Faktach po Faktach" wydawca miesięcznika "Skrzydlata Polska" Tomasz Hypki. - Nawet dehermetyzacja nie skutkuje natychmiastowym zniżaniem samolotu - ocenił z kolei szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Maciej Lasek.

A co z moją firmą? A jeśli nie ma mnie w Polsce? My pytamy, wojsko odpowiada

- To nie jest dolegliwa powinność, która ma na celu skomplikowanie komukolwiek życia - mówi o ćwiczeniach rezerwistów rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Tomasz Szulejko. Polacy w wieku poborowym mają jednak wątpliwości i mnożą pytania: Co mają zrobić ci, którzy mieszkają poza granicami kraju? Co z szefami firm, których pobyt w koszarach może narazić na poważne straty finansowe? Postanowiliśmy sprawdzić, jak na te pytania odpowiada wojsko.

10 kwietnia delegacja rządowa w Smoleńsku, premier na Powązkach

W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Ewa Kopacz będzie uczestniczyć w uroczystościach na stołecznych Powązkach. Do Smoleńska uda się delegacja rządowa pod przewodnictwem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej i szefa kancelarii prezesa rady ministrów Jacka Cichockiego. PiS planuje własne obchody.

Bez skrupułów zabił 89-letnią matkę. Akt oskarżenia w sądzie

60-letni łodzianin odpowie za brutalne zabójstwo swojej matki. Prokuratorzy, którzy skierowali do łódzkiego sądu akt oskarżenia w tej sprawie, uznali, że działania oskarżonego zasługują na szczególne potępienie. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie.

Kondolencje od Komorowskiego i Kopacz

Kondolencje bliskim ofiar katastrofy niemieckiego samolotu Germanwings złożyli prezydent RP Bronisław Komorowski oraz premier Ewa Kopacz. Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski powiedział, że po wstępnym sprawdzeniu przez służby konsularne MSZ nie potwierdza, by na pokładzie samolotu, który rozbił się we Francji, znajdowali się polscy obywatele.

Będzie można pieprzyć w barach. Ministerstwo zmienia przepisy

Od 1 kwietnia do przyrządzenia dotowanych przez państwo potraw bary mleczne będą mogły wykorzystać ponad dziewięćdziesiąt surowców, w tym m.in. imbir, lubczyk, majeranek, nasiona kolendry czy cynamon - przewiduje projekt rozporządzenia MF w tej sprawie. Zmiana to odpowiedź na petycję właścicieli barów mlecznych.

Przechwycona kontrabanda pod Łodzią

Kilkadziesiąt kilogramów tytoniu, kilkanaście tysięcy papierosów oraz litry alkoholu bez polskich znaków akcyzy zarekwirowali celnicy w Łódzkiem. Służby szacują, że skarb państwa na sprzedaży tego towaru straciłby około 55 tys. zł. Dwóm zatrzymanym mężczyznom grozi do 3 lat więzienia.

Za wódkę głosowali na kandydatów związanych z PSL? Zarzuty korupcji wyborczej

Dziewięć osób zatrzymało w poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne ws. rzekomej korupcji na Podkarpaciu przy ostatnich wyborach samorządowych – dowiedział się portal tvn24.pl. Według nieoficjalnych informacji z prokuratury miało chodzić o głosowanie na kandydatów lokalnych komitetów powiązanych z PSL. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

Mobilizacja rezerwistów. Szef MON podaje liczby

Wczoraj 554 osoby otrzymały wezwania na ćwiczenia - poinformował w "Jeden na jeden" szef MON Tomasz Siemoniak. Zapewnił, że system wzywania rezerwistów się sprawdza i nie są to "działania pod publiczkę".

Polacy chętni do walki? "Ruszyliby nawet hipsterzy z Placu Zbawiciela"

37 procent Polaków w razie agresji na nasz kraj stawiałoby opór, ale nie zbrojny, walczyć chciałoby 27 procent - wynika z sondaży. - Jestem przekonany, że gdyby trzeba było, to ruszyłyby też i te hipsterskie grupy młodzieży z klubów z Placu Zbawiciela - uważa jednak prof. Andrzej Rychard, socjolog z PAN.

Sprawdzian gotowości rezerwistów. Kogo wojsko może wezwać na ćwiczenia?

Po raz pierwszy od siedmiu lat rezerwiści są wzywani do koszar w trybie natychmiastowym. Na początek pięciuset. - Na ćwiczenia wzywamy przede wszystkim rezerwistów, którzy odbyli już służbę wojskową w przeszłości, np. zasadniczą służbę wojskową i mają nadane przydziały mobilizacyjne - wyjaśnia rzecznik sztabu generalnego WP płk Tomasz Szulejko.

Zderzyły się dwa auta. Dwóch pieszych zostało rannych, jeden zmarł w szpitalu

Na poznańskich Wierzbięcicach zderzyły się dwa samochody. Jeden z nich wypadł na chodnik i staranował dwoje pieszych, którzy w poważnym stanie trafili do szpitala. 59-letni mężczyzna, który był jedną z tych osób, zmarł potem w szpitalu. Świadkowie zdarzenia są podzieleni - jedni twierdzą, że auta się ścigały, inni nic takiego nie widzieli. Policja nie ma wątpliwości. - Przyczyną wypadku była brawura kierowcy BMW - mówi Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki.

"Duda postawił się po stronie interesów pisowskiego oligarchy"

- Andrzej Duda postawił się po stronie interesów pisowskiego oligarchy, czyli Biereckiego. Ale nie postawił się po stronie ludzi, klientów SKOK-ów, bardzo często słuchaczy jego ulubionej rozgłośni i wyborców jego ukochanej partii - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Odniósł sie w ten sposób do sprawy nieprawidłowości w SKOK-ach, które stały się jednym z motywów kampanii wyborczej.

Schetyna: nie boję się trzeciej wojny światowej, ale znam historię

- Nie wierzę w otwarty konflikt (z Rosją - red.), ale nie chcę się uspokajać, bo znam historię - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna. Jak ocenił szef polskiej dyplomacji, najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest działanie zgodnie z łacińską maksymą: chcesz pokoju, szykuj się do wojny.

Kukiz złożył blisko 200 tys. podpisów w PKW

Paweł Kukiz zebrał prawie 200 tys. podpisów poparcia pod swoją kandydaturą na prezydenta. - Ja się niezmiernie cieszę, że udało się te podpisy zebrać. To początek drogi po Polskę dla obywateli - zapowiedział przed złożeniem podpisów w PKW.

Wezwanie i cztery godziny na dotarcie do jednostki. Wojsko: to test systemu

MON poinformowało w poniedziałek, że w „wytypowanej jednostce” rozpoczęto ćwiczenia rezerwistów w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Wezwanie otrzyma około 500 osób, a najkrótszy czas stawiennictwa może wynosić cztery godziny. Rzecznik resortu obrony Jacek Sońta zapewnia, że ćwiczenia nie mają związku z sytuacją międzynarodową. Sztab Generalny WP przyznaje natomiast: "To okazja do sprawdzenia, jak funkcjonuje system".

Ranne Polki zostaną w Tunisie do końca tygodnia

- Dwie Polki, ranne w zamachu w Tunisie, zostaną w szpitalu do końca tygodnia. Taką decyzję podjęli tunezyjscy lekarze po konsultacjach z lekarzami z Polski - powiedział TVN24 ordynator oddziału chirurgii szpitala w Tunisie. Stan pacjentów, którzy leczeni są w Warszawie, jest dobry. Pacjentów odwiedziła Anna Komorowska. - Mają świadomość, że mieli wielkie szczęście - podkreśliła prezydentowa.