Dopóki TK nie rozpatrzy zarzutów wobec grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, dopóty podstawą działań Trybunału będzie ustawa z 25 czerwca - powiedział w poniedziałek wieczorem prezes TK Andrzej Rzepliński. - Trybunał na pewno nie ulegnie - dodał.
- Tak długo, jak długo (Trybunał - red.) nie rozpozna zarzutów do ustawy grudniowej, nie będzie widział tej ustawy jako podstawy swojego funkcjonowania. Tą podstawą jest ustawa z 25 czerwca - powiedział Andrzej Rzepliński. Pytany o przyszłość TK zapewnił, że jest ona „stabilna”. - Stabilna w tym sensie, że Trybunał na pewno nie ulegnie - stwierdził. Prezes TK odniósł się także do poniedziałkowej decyzji o umorzeniu postępowania ws. uchwał o unieważnieniu wyboru przez poprzedni Sejm pięciu sędziów oraz o powołaniu przez obecny Sejm pięciu innych osób na sędziów Trybunału. Trzech sędziów - prezes Andrzej Rzepliński, Marek Zubik i Andrzej Wróbel - złożyło w tej sprawie zdanie odrębne.
- Rocznie jest dwadzieścia zdań odrębnych, czyli mniej więcej w co trzeciej sprawie sędzia się nie zgadza z rozstrzygnięciem większości. To z reguły tylko wzbogaca orzeczenie, pokazuje, że ścierały się - często przez całe miesiące - różne racje. Nie jest to orzekanie w ciągu trzech godzin o trzeciej nad ranem - powiedział Rzepliński. - Trybunał pracuje, istnieje i będzie istniał - dodał.
Umorzenie postępowania
W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. 10 uchwał Sejmu: o unieważnieniu wyboru w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych w ich miejsce.
W piątek Trybunał informował, że odwołał zapowiedzianą na 12 stycznia rozprawę w sprawie tych 10 uchwał Sejmu. W poniedziałek TK ujawnił zaś, że jeszcze w czwartek, 7 stycznia, na niejawnym posiedzeniu pełny skład 10 sędziów TK umorzył sprawę tych uchwał. Postanowienie o umorzeniu postępowania zapadło na podstawie ustawy o TK z 25 czerwca 2015 r. (a nie jej grudniowej nowelizacji autorstwa PiS, którą TK ma wkrótce zbadać). W podjęciu tego postanowienia nie uczestniczył żaden z pięciu nowych sędziów TK, wybranych przez Sejm w grudniu 2015 r.
Oceniając w uzasadnieniu postanowienia z 7 stycznia uchwały o braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów przez poprzedni Sejm, TK ustalił, że nie mogą być one uznane za akty normatywne. "Uchwały te należało zaliczyć do kategorii uchwał nieprawotwórczych oraz zakwalifikować je jako prawnie niewiążące" - uznał TK. W konsekwencji Trybunał ocenił, że postępowanie w tym zakresie podlegało umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia. Z kolei uchwały o ponownym wyborze 5 sędziów TK zaliczył do "kategorii uchwał nieprawotwórczych, przez które Sejm miałby realizować funkcję kreacyjną w odniesieniu do organów władzy publicznej", wobec czego nie mogą one zostać uznane za akty normatywne. TK stwierdził, że również w tym zakresie postępowanie podlegało umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.
Autor: dln//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24